خانه » اخبار علمی ورزشی » کفش های ورزشی آینده چگونه اند؟
GV-ads FFTabligh L-ads

کفش های ورزشی آینده چگونه اند؟

Print Friendly, PDF & Email

2016-04-07_102829

شرکت نایکی اعلام کرده است که در ادامه سال جاری کفش‌های ورزشی که به‌طور خودکار اندازه پا می‌شوند، را به بازار خواهد فرستاد. این کفش جدید با نام HyperAdapt 1.0 ویژگی خود- اندازه کردن تطبیقی را دارند که باعث می‌شود دوندگان احساس راحتی بیشتری کنند.

تیفانی بیرز، ابداع‌گر ارشد در شرکت نایکی که سرپرست فنی این پروژه است، اعلام کرد: «هنگامی که با این کفش گام برمی‌دارید، پاشنه شما به حسگری برخورد می‌کند و سیستم به‌طور خودکار سفت می‌شود. دو دکمه در دو طرف برای سفت کردن و شل کردن وجود دارد. شما می‌توانید کفش را تا حد کامل تنظیم کنید.»

تینکر هتفیلد، طراح نایکی که برخی از پرطرفدارترین کفش‌های ورزشی این شرکت را طراحی کرده است، ازجمله مدل‌های Air Jordan و Air Max را طراحی کرده است، می‌گوید: «طراحی کفشی که نیازهای بدن را به‌طور هم‌زمان حس می‌کند، فوق‌العاده است. این کار مجموعه‌ای عوامل پرت‌کننده حواس ازجمله فرسایش ذهنی را برطرف می‌کند و بنابراین به‌طور حقیقی کارکرد فرد را تقویت می‌کند.

برای مثال این کفش می‌تواند هنگام دویدن تطبیق‌های جزئی را انجام دهد. دوندگانی که تصادفاً بندهای کفش‌شان را زیادی سفت بسته‌اند، دیگر نیازی به توقف برای کاستن از فشار کفش ندارند. از طرف دیگر آنانی که بندهای کفششان را به حد کافی سفت نبسته‌اند و پایشان درون کفش لق می‌زند، خواهند توانست بدون کاستن از سرعتشان این مشکل را برطرف کنند.

به گفته بیرز این طرح جدید پلتفرمی را برای تجسم دنیایی فراهم می‌آورد که در آن کفش همگام با تغییرات ورزشکار تغییر می‌کند.

طراحان HyperAdapt 1.0 (همچنان که عدد ۱در نام آن نشان می‌دهد) را گام در حوزه کارکرد تطبیقی می‌دانند. هتفیلد گفت که درحالی‌که کفش‌ها در حال حاضر وضعیتی دستی دارند- یعنی هنوز ورزشکار تغییرات را کنترل می‌کند- فنّاوری امکانات جدیدی را فراهم می‌آورد که کفش‌های ورزشی بتوانند تقریباً به‌طور پیوسته همگام با پاهای شخص کار کنند.

این کفش جدید در فصل تعطیلات ۲۰۱۶به طور انحصاری در دسترس اعضای نایکی پلاس (دارندگان یک کیت ردیاب فعالیت درون کفش) قرار خواهد گرفت، اما این شرکت اطلاعاتی درباره قیمت این محصول یا هنگام عرضه گسترده آن برای مشتریان را اعلام نکرده است.

منبع: Livescience به نقل از علم دیلی

 
اشتراک گذاری:
Share
 • لینک کوتاه : http://sportfa.ir/?p=13944
 • GV-ads FFTabligh L-ads

  همچنین بخوانید:

  دو نیمه ماراتن؛ شما هم می‌توانید آن را انجام دهید

  کتاب “دو نیمه ماراتن؛ شما هم می‌توانید آن را انجام دهید” نوشته جف گالووی توسط محمدصادق …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *