خانه » آموزش » کدام کتاب علمی-ورزشی را بخوانیم
GV-ads FFTabligh L-ads

کدام کتاب علمی-ورزشی را بخوانیم

Print Friendly

چند روز پیش مطلبی خواندم با عنوان چطور کتاب های بیشتری بخوانیم؟. اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود که بهتر است بگوییم چطور کتاب های خوب بیشتری بخوانیم؟ یا بهتر است قبل از این جمله بگوییم چه کتاب هایی را بهتر است بخوانیم. از آنجایی که در تخصص من نیست که در رابطه با همه کتاب ها صحبت کنم، تصمیم گرفتم که فقط در حیطه تخصص خودم بنویسم و توضیح دهم که چه کتاب ورزشی مناسب خواندن می باشد و چقدر می توان به مطالب آن اعتماد کرد.

مهمترین موضوع در انتخاب یک کتاب ورزشی برای مطالعه بروز بودن آن کتاب می باشد. چند موضوع در این رابطه باید مورد توجه قرار بگیرد. نخست اینکه تاریخ چاپ کتاب چه زمانی می باشد. به نظر من اگر از تاریخ چاپ کتاب بیشتر از 5 سال گذشته باشد آن کتاب حاوی اطلاعات بروزی نیست (برای آثار ترجمه نسخه اصلی مد نظر می باشد). دومین نکته این است که منابع موجود در این کتاب به روز باشد یعنی اینکه اگر  بیشتر  (حدود 60 درصد) منابع این کتاب قدیمی بودند این کتاب بروز نیست. سوم اینکه اگر کتاب چاپ اول تا دهم آن هیچ تغییری نکرده باشد، بدان معنا می باشد که این کتاب اصلا بروز نشده است.

نکته دیگری که باید به آن توجه زیادی نمود، نوع منابع مورد استفاده در نگارش یک کتاب می باشد. بی شک هرچه تعداد منابع دست اول (مقالات علمی پژوهشی) نسبت به منابع دست دوم (کتاب ها) بیشتر باشد، کتاب حاوی مطالب بروزتری است. توجه کنید که کتاب هایی که از منابع اینترنتی (منظور سایت های اینترنتی) استفاده می کنند، حاوی مطالب علمی قابل اعتمادی نمی باشند.

موضوع دیگری که در انتخاب کتاب باید به آن توجه داشتフ میزان دانش و تخصص نویسنده کتاب می باشد. بدیعی است که هر چه سطح دانش و تخصص و تجربه نویسنده در ارتباط با موضوع کتاب بیشتر باشد می توان گفت که کتاب می تواند حاوی مطالب مفید و قابل اعتمادی باشد (البته درباره آثار ترجمه نیز باید مترجم در رابطه با موضوع کتاب دانش و تجربه کافی داشته باشد). میزان دانش و تجربه فرد را نیز می توان از روی سوابق علمی و پژوهشی و همچنین سوابق کاری او تا حدود زیادی حدس زد.

البته نکات دیگری هم مانند نگارش اصولی و بیان روان مطالب نیز باید در هنگام خرید یا خواندن کتاب ها مدنظر قرار بگیرد. چه بسا که یک متن غیر روان یا یک ترجمه تحت لفظی باعث برداشت اشتباه یا ناقص از یک مطلب علمی شود.

اگر شما نیز نظر یا مطلبی در رابطه با انتخاب کتاب خوب دارید با ما و سایر خوانندگان سایت به اشتراک بگذارید.

 

 

 
اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه : http://sportfa.ir/?p=1529
 • GV-ads FFTabligh L-ads

  همچنین بخوانید:

  کتاب آموزش شنا و اصول ایمنی در آب به چاپ سوم رسید.

  کتاب آموزش شنا و اصول ایمنی در آب نوشته جان هامر توسط حسین ذکایی به …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *