خانه » اخبار علمی ورزشی » کاهش وزن شدید به روش سنتی ریکاوری را به تاخیر می اندازد
GV-ads FFTabligh L-ads

کاهش وزن شدید به روش سنتی ریکاوری را به تاخیر می اندازد

Print Friendly, PDF & Email

2016-06-09_072505

یک متخصص علم تمرین و بدنساز معتقد است که حمید سوریان برای اینکه بتواند حضور موفقی در المپیک ریو داشته باشد، باید از یک برنامه‌ تمرینی و تغذیه‌ای مناسب و هماهنگ برخوردار باشد تا ضمن کنترل وزن، مانع تحلیل رفتن توده عضلانی بدنش شود.

یک متخصص بدنساز معتقد است که کاهش وزن ناگهانی اگر به روش علمی و اصولی انجام نشود، سبب کاهش آب بدن می‌شود، در نتیجه ریکاوری بدن را به تاخیر می‌اندازد.

دکتر حمید آقاعلی‌نژاد با بیان اینکه کاهش وزن بدن به طور ناگهانی و کنترل آن در رشته‌هایی مثل کشتی، اگر به روش علمی و اصولی انجام شود، تاثیر منفی در عملکرد ورزشکار ندارد، اظهار کرد: کاهش وزن بدن در رشته‌هایی مثل کشتی و جودو یک فرآیند بلند مدت است که همزمان با این کاهش وزن، ورزشکار باید از یک برنامه تغذیه‌ای متناسب نیز بهره‌مند شود تا اختلالی در سیستم ایمنی ورزشکار رخ ندهد. متاسفانه برخی از ورزشکاران هنگام وزن کم کردن به شیوه‌های سنتی متوسل می‌شوند که این روش‌ها نه تنها کاهش وزن واقعی را ایجاد نمی‌کند، بلکه سبب می‌شود تا ورزشکار آب زیادی را از دست بدهد و سیستم ایمنی وی دچار اختلال شود. همچنین این مساله در سوخت و ساز و تامین انرژی کافی بدن ورزشکار نیز اختلالات زیادی ایجاد می‌کند و باعث افت عملکرد او در مسابقه‌های آینده می‌شود.

وی با بیان اینکه کاهش آب بدن، ریکاوری بدن را به تاخیر می‌اندازد، افزود: در رشته‌هایی مانند کشتی که ورزشکار در طول یک روز مجبور به انجام حداقل 2 تا 3 مسابقه است، اگر ورزشکار از ریکاوری اصولی و مناسبی بهره‌مند نشود، عملکرد قابل قبولی در مسابقه‌ها نخواهد داشت و دچار ضعف بدنی شدید می‌شود. بنابراین داشتن ریکاوری مناسب پس از هر بار کاهش وزن به ورزشکاران توصیه می‌شود تا اثرات زیانباری که بعد از وزن کم کردن به سیستم ایمنی و سوخت و ساز بدن وارد می‌شود را جبران کند.

آقا علی‌نژاد در پایان گفت: در مدت کوتاهی که تا المپیک ریو زمان داریم، المپیکی ها بویژه کسانی که مجبور به کاهش وزن هستند باید از یک برنامه تمرینی و تغذیه‌ای مناسب و علمی برخوردار باشند تا علاوه بر کنترل وزن و حفظ توده عضلانی‌، به تدریج توده چربی خود را نیز تا المپیک کاهش دهند تا در بهترین شرایط وزنی و بدنی راهی المپیک ریو شوند.

منبع: ایسنا

 
اشتراک گذاری:
Share
 • لینک کوتاه : http://sportfa.ir/?p=14341
 • GV-ads FFTabligh L-ads

  همچنین بخوانید:

  تاثیر گرما بر کاهش وزن

    من دچار اضافه وزن می باشم. می خواستم بدونم دویدن در هوای گرナ باعث …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *