چهار شنبه , 20 سپتامبر 2017
خانه » تکنولوژی و ورزش » چند تکنولوژی جدید ورزشی
GV-ads FFTabligh L-ads

چند تکنولوژی جدید ورزشی

Print Friendly, PDF & Email

پیش‌بینی مصدومیت ورزشکاران با پلتفرم جدید مایکروسافت

مایکروسافت با طراحی یک پلتفرم تجزیه تحلیلی، دانش عظیم خود را به حوزه ورزش سوق داده است.

ماشین تجزیه تحلیلی جدید مایکروسافت می‌تواند با پیش‌بینی مصدومیت‌های پیش روی ورزشکاران به تیم‌های ورزشی کمک کند و عملکرد فردی ورزشکاران را نیز بهبود بخشد.

مایکروسافت امروز پلتفرم عملکرد ورزشی جدید خود را معرفی کرد، سامانه‌ای که کمک به تیم‌های ورزشی را توسط بهبود عملکرد اعضای تیم با استفاده از فناوری یادگیری ماشین هدف قرار داده است.

این سامانه توسط گروه “مایکروسافت گاراژ” ابداع شده است، گروهی که مسئولیت ابداع نوآوری‌های بی‌نظیر را برعهده دارد.

این سامانه برای شناخت بیشتر مربیان نسبت به شرایط ورزشکاران خود طراحی شده است و با اطلاعات گسترده‌ای که از هر بازیکن به مربی می‌دهد کمک می‌کند تا مربی بتواند روش‌های متفاوتی را در مواجهه با شرایط مختلف اتخاذ کند.

به عنوان مثال این سامانه می‌تواند براساس آخرین آمار و اطلاعات عملکردی بازیکن، هشدار دهد که بازیکن در معرض مصدومیت قرار دارد.

شرکت مایکروسافت اعلام کرده است یکی از مزیت‌های اصلی این سامانه برخورداری از ابزار تجاری اختصاصی مایکروسافت مانند” Power BI” (مجموعه هوشمند ابری که در محصولاتی نظیر “اکسل” استفاده شده است) می‌باشد.

“جف هنسن” مدیرکل مایکروسافت برند استودیو گفت: تصور کنید از این پس در شرایط سخت و پیچیده به جای تصمیمات ریسکی بتوانید قاطعانه و با اطمینان تصمیم بگیرید. جایی که برد و باخت را وزش باد، سوخت و ساز بدن ورزشکاران یا 30 دقیقه زودتر به رختخواب رفتن ورزشکار رقم می‌زند.”

تیم‌های ورزشی حرفه‌ای مانند رئال سوسیه‌داد که در لالیگای اسپانیا شرکت دارد در حال حاضر از این سامانه بهره می‌برند اما هدف مایکروسافت بسط این فناوری میان همه حرفه‌ای‌ها و وارد کردن آن به مراحل دیگر نظیر استفاده در مدارس ورزشی آماتور است.

اسکیت بورد تازه کاران

استارت آپ نیویورکی Walnutt  آخرین نمونه این اسکیت بوردهای پیشرفته را ساخته که با استفاده از هوش مصنوعی، کنترل از راه دور و پدهای حسگر  به کاربر کمک می کند راحت تر اسکیت سواری کند.

ایده اصلی ورای این طرح آن است که به اسکیت سواران تازه کار کمک می کند، سریع تر تعادل خود را حفظ کنند. شرکت سازنده این اسکیت بورد که Spectra نام گرفته ادعا می کند هر کاربر می تواند در ۵ دقیقه اسکیت سواری را بیاموزد.

دلیل سهولت یادگیری نیز سیستم سه بعدی کنترل وضعیت بدن است. این سیستم شامل مجموعه ای از پیکانها در لبه های اسکیت است که فشار را حس می کند. با خم شدن کاربر به جلو، اسکیت حرکت می کند و هنگامیکه کاربر بدن خود را به عقب می کشد، از سرعت آن کاسته می شود. جالب آنکه کاربر می تواند با بلندکردن انگشتان پایش، ترمز دستگاه را فعال کند.

داخل این اسکیت حسگرهای ژیروسکوپ نیز وجود دارد که با حسگرهای فشار و هوش مصنوعی به کار رفته در آن حرکات بدن را ردیابی می کند. به این ترتیب اسکیت سواری ایمن و راحت تری را برای کاربر خود فراهم می کند.

این اسکیت بورد همچنین دارای یک اپلیکیشن است و کاربر می تواند مسیرهای اسکیت سواری، تغییر سرعت، کنترل وضعیت باتری را به طور واقعی رصد کند.

اسپکترا در چهار مدل مختلف عرضه می شود. هم اکنون اسپکترا سیلور که دارای بدنه ای از جنس فیبر کربن- منیزیم است به قیمت ۱۹۹ دلار پیش فروش می شود. این اسکیت بورد می تواند با سرعت ۳۳.۸ کیلومتر برساعت حرکت کند و وزن آن ۷ کیلوگرم است.

لباس کمک دونده

محققان نوعی اسکلت خارجی انعطاف پذیر ساخته اند که از خستگی دونده کاسته و به او کمک می کند مسافت بیشتری بدود.

این اسکلت خارجی  با استفاده از سیم های انعطاف پذیر می تواند مفاصل ران را وادار به حرکت کند. این روند به طور خودکار به ماهیچه های ران  کمک می کند هر قدم را راحت تر بردارند.

این اسکلت خارجی انعطاف پذیر که در حقیقت یک شلوار ورزشی است که توسط محققان موسسه Wyss و دانشکده مهندسی جان پائولسون در دانشگاه هاروارد ساخته شده است.

فیلیپ مالکوم یکی از مولفان این تحقیق می گوید: دوندگان حرفه ای می دانند پس از فعالیت های شدید محدودیت هایی برای بدن انسان به وجود می آید. همین امر سبب شده تا دانشمندان به دنبال روشی برای کاهش این محدودیت ها باشند.

فناوری این اسکلت خارجی نرم که در آزمایشگاه ساخته شده، می تواند این بار را کمتر کند. زیرا طراحی بافت پارچه آن سبک است و همراه بدن حرکت می کند.

این شلوار دارای سیم های انعطاف پذیری است که به لباس متصل هستند و پشت کمر قرار دارند. این بخش ها در نهایت به یک بخش خارجی متصل می شوند که ماهیچه ها را وادار به حرکت می کند.

برای آزمایش این اسکلت خارجی گروهی از دوندگان این لباس را پوشیدند و روی تردمیل تمرین انجام دادند.

همزمان با آغاز حرکت دونده بخش وادار کننده اسکلت خارجی سیم ها را می کشد. این بخش مانند یک ماهیچه خارجی عمل می کند و پاها را وادار می کند تا قدم بردارند.

 لباس ورزشی هوشمند خنک کننده

محققان موفق به توسعه یک لباس ورزشی هوشمند شدند که ورزشکار را در هنگام تمرین خنک و خشک نگه می‌دارد.

این لباس ورزشی که از پارچه لاتکس تولید شده دارای دریچه‌های عبور هوا است که در زمان گرم شدن بدن کاربر باز شده و در زمان خنک شدن بدن بسته می‌شود.

این کار باعث گردش هوا شده و به از بین رفتن تعریق و پایین ماندن درجه حرارت بدن کمک می‌کند.

این دریچه‌ها از میکروب‌های بی‌ضرر که در بافت پارچه تعبیه شده برای مقابله با گرما نیرو می‌گیرند.

این میکروب‌ها که مهندسی زیستی شده‌اند، همچنین قابل برنامه ریزی برای انجام کارهای دیگری نیز هستند.

محققان این پژوهش اظهار کردند که با معرفی ژن‌های خاصی به این میکروب‌ها می‌توان کاری کرد تا این لباس ورزشی در زمان تاریکی روشن شده و بدرخشد.

از این فناوری همچنین می‌توان در کفش‌های دوندگان هم استفاده کرد.

این فناوری علاوه بر این برای سربازانی که در مناطق بسیار سرد یا گرم هستند گزینه مناسبی است.

اسکیت‌برد هوشمندی که با استیل راکب سازگار می‌شود

یک شرکت فعال در عرصه تولید اسکیت‌برد در جمهوری چک جدیدترین محصول خود را که می‌تواند نحوه حرکت ورزشکار را تقلید کند به بازار عرضه کرد.

شرکت XTND یک اسکیت‌برد برقی به بازار عرضه کرده که مهمترین ویژگی آن در کنار سرعت بالا، شارژ سریع و طراحی منحصر به فرد، سامانه هوش مصنوعی یادگیرنده آن است که می‌تواند با روش حرکت کردن ورزشکار منطبق شود.

این اسکیت‌برد می‌تواند براساس نحوه حرکت ورزشکار، در پیچ‌ها سرعت خود را تنظیم کند، لوکیشن خود را نمایش دهد و زمانی که تعادل ورزشکار بر هم می‌خورد قفل شود.

وزن این وسیله حدودا سه کیلوگرم است و باتری 99 وات ساعتی آن طی یک ساعت شارژ شده و می‌تواند مسافت 20 کیلومتری را با سرعت 45 کیلومتر بر ساعت بپیماید.

در چرخ‌های این اسکیت‌برد موتورهای 1800 واتی تعبیه شده است که برای وزن این وسیله تقریبا مناسب هستند.

سامانه هوشمند این اسکیت‌برد به گوشی و یا ساعت هوشمند راکب متصل می‌شود و مسیرهای مورد نظر کاربر را بررسی کرده و به وی برای حرکت در مسیرهای ساده‌تر و دارای پستی و بلندی‌های کمتر پیشنهاد می‌دهد تا علاوه بر راحتی راکب، عمر باتری نیز افزایش پیدا کند. همانند تمام سامانه‌های یادگیرنده، هوشمندی این اسکیت‌برد نیز با افزایش زمان استفاده، بهبود می‌یابد.

قابلیت دیگر این اسکیت‌برد این است که در صورتی که دزدیده شود کاربر قادر است محل آن را روی اپلیکیشن مشاهده کرده و حتی آن را قفل نماید.

در جلوی این وسیله لامپ‌های ال‌ای‌دی برای مشاهده مسیر در تاریکی و لرزش‌گیر برای افزایش ایمنی تعبیه شده است.

قیمت این اسکیت‌برد در حال حاضر 999 دلار است و پس از پایان کمپین تخفیف 44 روزه به خاطر رونمایی، به قیمت 1749 دلار به فروش خواهد رسید.

 

منبع: علم دیلی

 
اشتراک گذاری:
Share
 • لینک کوتاه : http://sportfa.ir/?p=15140
 • GV-ads FFTabligh L-ads

  همچنین بخوانید:

  لباس ضد میکروب برای ورزشکاران

  محققان یک لباس ضد میکروبی جدید را برای تیم قایقرانی المپیک آمریکا طراحی کردند که …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *