خانه » تازه های نشر کتاب ورزشی » نقد و بررسی کتاب مبانی روانشناسی، ورزش و تمرین
GV-ads FFTabligh L-ads

نقد و بررسی کتاب مبانی روانشناسی، ورزش و تمرین

Print Friendly, PDF & Email

2016-05-08_184957

به گزارش رادیو ورزش؛ این کتاب به همت دکتر ابراهیم متشرعی در سال 1394 تهیه و دراختیار علاقه مندان و دوست داران ورزش قرار گرفته است. سید محمد کاظم واعظ موسوی، نیز در تألیف و انتشار این کتاب زحمت کشیده اند. کتاب توسط انتشارات حتمی و با اعتباری که از انجمن تخصصی روانشناسی ورزشی ایران کسب کرده، توانسته مطالب و نکات بسیار مهمی را به علاقه مندان این رشته عرضه کند.

ابراهیم متشرعی، در معرفی خود گفت: بنده، دانش آموخته دکتری رفتار حرکتی با تمرکز بر روانشناسی ورزشی از دانشگاه شهید بهشتی هستم. حدود 8 سال است که در زمینه روانشناسی ورزشی، پژوهش، ترجمه و تألیف برخی کتاب ها فعال هستم. رساله دکتری خودم نیز در خصوص، مجموعه مقالاتی که در این چند سال کار کرده ام و در ارتباط با روانشناسی ورزش و تمرین بوده است. بنده این افتخار را داشته ام که در خدمت پرفسور واعظ موسوی باشم و کتاب مرجع و منبع روانشناسی و ورزش و تمرین را به عنوان یکی از مترجمین در اختیار دوستان قرار دهم.

وی، در ارتباط با ویژگیهای این کتاب، اظهار کرد: این کتاب ترجمه است. نویسنده های این کتاب، دو تن از مطرح ترین روانشناسان ورزشی دنیا هستند که در دانشگاه میشیگان و میامی تدریس می کنند و ساکن آمریکا هستند؛ این دو فرد از مشاوران و روانشناسان ورزشی تیم های مختلف ملی آمریکا هستند.

این کتاب در سال 2011 چاپ شده است؛ چاپ سال 2015 هم اخیراً بیرون آمده است و در ویرایش پنجم قرار دارد. کتابی که ما ترجمه کرده ایم ویرایش چاپ سال 2011 این کتاب است. روانشناسی ورزش، در کشور ما رشته ای نوپایی است، البته در دنیا هم رشته ای نسبتاً جدیدی است. شروع کار انجمن اصلی روانشناسی ورزشی آمریکا که پیشتاز بوده و اولین انجمن و همایش ها را برگزار کرده است، به ابتدای دهه هشتاد میلادی برمی گردد؛ یعنی بیشتر از 3 دهه از فعالیت روانشناسی ورزشی دنیا هم نمی گذرد. در ایران از سال 1390، رشته روانشناسی ورزش به صورت رسمی در دانشگاه ها پذیرفته شد و نیاز بود که سریع یک منبع مناسبی برای دروس اصلی روانشناسی ورزش و تمرین فراهم شود، به همین علت کتاب در 2 جلد ترجمه شد. با یاری پرفسور واعظ موسوی سعی می کنیم انشالله تا آخر امسال، ترجمه چاپ 2015 را آماده کنیم.

جعفری، در بخش نقد کتاب، گفت: این کتاب در 2 جلد و با هدف تحصیلی تهیه شده است، اما شیوه نگارش و ترجمه ای که برای کتاب انتخاب شده، باعث می شود برای افرادی که الزاماً دانشجوی رشته روانشناسی ورزش هم نیستند و به فرض در زمینه مربیگری فعالیت دارند، یا کادر فنی تیم و یا ورزشکار هستند هم مطالب کارا و مفیدی داشته باشد. 

متشرعی، در ارتباط با انتشارات کتاب مذکور، عنوان کرد: این کتاب از انتشارات هیومن کینیتیکس است. هیومن کینیتیکس، پیشروترین، قدیمی ترین و معتبرترین انتشاراتی است که در زمینه علوم ورزشی کتاب چاپ می کند؛ این انتشارات، کتاب مبانی روانشناسی، ورزش و تمرین را برای دانشجویان کارشناسی ارشد در سطح ابتدایی در نظر گرفته است.

وی، در پاسخ به این سوال که چند در صد از لغات به کار رفته در کتاب، ابداع مترجمین است، بیان کرد: ما تغییرات آنچنانی در متن نداریم. زیرا روانشناسی ورزشی، ریشه کهنی در ادبیات روانشناسی دارد، بیشتر سعی کردیم از واژه ای که در روانشناسی رایج است استفاده کنیم.

منبع: رادیو ورزش

 
اشتراک گذاری:
Share
 • لینک کوتاه : http://sportfa.ir/?p=14241
 • GV-ads FFTabligh L-ads

  همچنین بخوانید:

  ضرورت حضور روانشناس در کاروان المپیک تعریف نشده است!؟

  دکتر بهرامی (روانشناس ورزشی) معتقد است: هنوز ضرورت حضور روانشناس در تیم‌های المپیکی در کمیته ملی …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *