خانه » اخبار علمی ورزشی » لوتوپ یک بازی مکمل برای فوتبال حرفه ای
GV-ads FFTabligh L-ads

لوتوپ یک بازی مکمل برای فوتبال حرفه ای

Print Friendly, PDF & Email

2016-09-03_100119

به همت دانشکده علوم دریایی محمودآباد و با تلاش علی قاسمی مخترع و پزشک عمومی شهر محمودآباد، ورزش جدید لوتوپ برای اولین بار در کشور اختراع، ثبت و طی مراسمی رونمایی شد.

در مراسمی با حضور یحیی یوسف پور فرماندار و مدیران و مسئولین ادارات شهرستان محمودآباد ورزش تازه تاسیس لوتوپ در دانشکده علوم دریایی محمودآباد معرفی شد.

علی قاسمی مخترع این ورزش تازه تاسیس گفت: لوتوپ از جدید ترین بازی های توپی است که در سال 1391 طراحی و با بررسی کارشناسان اداره کل ورزش و جوانان مازندران مورد تائید نهایی وزارت ورزش و جوانان قرار گرفت.

وی گفت: لوتوپ به عنوان یک بازی مکمل جهت تمرین های تیم های حرفه ای فوتبال مورد استفاده قرار می‌گرد و قابلیت اجرا بر روی زمین چمن، شن و سالن ورزشی را دارا است.

قاسمی مبدع این ورزش در خصوص نحوه اجرای این بازی گفت: این ورزش در زمینی به مساحت 126 متر مربع و هر طرف نیمه 6 متر و با دو بازیکن و با 10 توپ که در هر نیمه زمین 5 توپ استقرار دارد  در دو وقت پنج دقیقه ای آغاز می‌شود.

وی افزود: زمین این ورزش از اطراف و سقف به ارتفاع 3 متر سرپوشیده بوده و وسط زمین یک موتور متحرک تور وجود دارد که با شروع بازی به سمت بالا حرکت کرده و بازیکنان با شروع بازی باید سعی در دور کردن توپ و انداختن توپ ها به زمین حریف کنند.

قاسمی تصریح کرد: هدایت توپ ها با شوت کردن و به غیر از دست ها انجام شده و دو داور بر روند بازی قضاوت کرده و در پایان بازی برنده کسی است که توپ کمتری در زمین خود داشته باشد.

وی اضافه کرد: ابزارهای مورد استفاده در بازی لوتوپ به شماره 83030 مورخ 18/3/93 دارای گواهی نامه ثبت اختراع در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بوده و بر اساس مصوبه شماره 93020702 مورخ 28/2/93 مورد تائید شورای تخصصی ارزیابی اختراع از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران قرار گرفت.

قاسمی در پایان علت نام گذاری این ورزش به نام لوتوپ را ابداع این ورزش در استان مازندران عنوان کرد و گفت: لو در زبان مازنی به معنای ضربه زدن با پا است و چون این ورزش جزو ورزش های توپی به حساب می آید از عنوان لوتوپ در نامگذاری آن استفاده شده است.

منبع: ایسنا

 
اشتراک گذاری:
Share
 • لینک کوتاه : http://sportfa.ir/?p=14684
 • GV-ads FFTabligh L-ads

  همچنین بخوانید:

  همایش بررسی چالش های فرهنگی در فوتبال ایران

   این همایش توسط انجمن علمی مدیریت ورزشی دانشگاه تربیت مدرس با همکاری پژوهشگاه تربیت بدنی …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *