خانه » اخبار علمی ورزشی » قراخانلو:افق روشنی را برای توسعه علمی ورزش کشور شاهد خواهید بود.
GV-ads FFTabligh L-ads

قراخانلو:افق روشنی را برای توسعه علمی ورزش کشور شاهد خواهید بود.

Print Friendly, PDF & Email

2016-07-22_110441

رییس پژوهشگاه تربیت ‌بدنی و علوم ورزشی بر این باور است که پس از 2سال و اندی استقرار در تهران، پژوهشگاه به دوره ثبات و آرامش رسیده و بعد از این افق روشنی را برای توسعه علمی ورزش کشورشاهد خواهید بود.

به نقل از ایسنا، رییس پژوهشگاه تربیت ‌بدنی و علوم ورزشی معتقد است که انتقال پژوهشگاه تربیت بدنی از مشهد به تهران یک بحران جدی بود که باعث شد در کار پژوهشگاه با عقب ماندگی‌های زیادی روبه‌رو شویم اما اکنون پس از 2 سال و اندی استقرار در تهران، سعی کردیم تمام تنش‌ها و مسائل ناشی از جابجایی را از ذهن پاک کنیم و امروز به یک ثبات فکری و آرامش ذهنی برسیم.

به گفته‌ی وی در پژوهشگاه تربیت بدنی افق روشنی برای فعالیت‌های رشته علوم ورزشی ترسیم شده است و در آینده نه چندان دور پژوهشگاه بسیار قوی را برای توسعه علمی ورزش کشور  شاهد خواهیم بود.

گفت وگوی خبرنگار ایسنا با دکتر رضا قراخانلو پیرامون وضعیت کنونی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی پس از 2سال و اندی استقرار در تهران و برنامه‌های آن در سال جاری را می‌خوانید:

به دنبال تبدیل پژوهشگاه به یک مرکز اشتغال‌زا و مولد علم هستیم

پژوهشگاه تربیت ‌بدنی در حال‌ حاضر در شرایط مناسب و خوبی قرار دارد و دوره ثبات  و آرامش خود را سپری می‌کند. تمام تنش‌ها و مسائل ناشی از جابه جایی از ذهن ما پاک شده  و در شرایط کنونی با یک آرامش و احساس ثبات در حال انجام فعالیت‌های عمیق و مرتبط با وظایف تعریف شده هستیم. در حقیقت افق روشنی را هم برای پژوهشگاه و هم برای نقش پژوهشگاه در توسعه ورزش کشور پیش‌بینی می‌کنم و امیدوار هستم که پژوهشگاه برای رشته علوم ورزشی در سطح کشور بتواند کمک کننده خوبی باشد و پژوهشگاه بسیار قوی را برای توسعه علمی ورزش کشور در آینده نزدیک شاهد باشیم. ضمن این که در تلاش هستیم پژوهشگاه را به یک مرکز اشتغالزا، کارآفرین و تولید کننده علم و یک مرکزی که علم را به صورت کاربردی در اختیار جامعه قرار می‌دهد تبدیل کنیم. هم‌چنین با توجه به تاکیدات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تاکیدات دولت روی موضوع فناوری و ارائه خدمات علمی – کاربردی ما سعی داریم در این بخش نیز فعالیت‌های گسترده‌ای داشته باشیم.

درآمدزایی یکی از سیاست‌های اصلی پژوهشگاه در سال جاری است

 مدیریت مشارکتی و برقراری ارتباط با دانشگاه‌های داخل کشور و سازمان‌هایی همچون؛ سازمان بهزیستی، وزارت ورزش  و جوانان، شهرداری تهران، آموزش و پرورش، فدراسیون‌ها، صندوق بازنشستگی و … برای انجام کارهای مشترک در زمینه طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی یکی از اهداف مهم پژوهشگاه در سال جاری است که در این ارتباط کارهای مختلفی در دست اجرا داریم. محور دیگر توسعه ارتباطات بین‌المللی است که در این خصوص پژوهشگاه خطوط روشنی را ترسیم  کرده است. همچنین حرکت به سمت درآمدزایی از مهم‌ترین اهداف پژوهشگاه در سال جاری است که در این زمینه نیز تلاش هایی صورت گرفته است. البته از نظر بودجه و اعتبارات نرخ رشد ما، نرخ بالایی نیست و وضعیت انقباضی بودجه 95 اجازه این کار را به ما نمی‌دهد. بهرصورت در تلاش هستیم برای جذب منابع مالی، اعتبارات خود را از طریق مختلف از جمله جلب مشارکت دیگران افزایش دهیم و در این زمینه افق پژوهشگاه را روشن می‌بینیم.

افزایش اعضای هیات علمی برای آینده پژوهشگاه امیدوار کننده است

طی یک سال و نیم گذشته افزایش تعداد اعضای هیات علمی این پژوهشگاه از چهار یا پنج نفر به 21 نفر آینده روشنی را از نظر کار آیی و درآمدزایی برای پژوهشگاه ترسیم می‌کند. به طوری که 21 عضو هیات علمی بسیار پرانگیزه و پرتوان در پژوهشگاه مستقر هستند که اکثر آنها فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر  هستند که این برای آینده پژوهشگاه  بسیار امیدوار کننده و مفید است. در خصوص  طرح‌های تحقیقاتی نیز باید بگویم که علاوه بر اجرای طرح های ملی با مشارکت دانشگاههای مختلف که مهم ترین آنها طرح پایش فعالیت بدنی ایرانیان است، چندین طرح ملی نیز از جمله؛ تدوین شاخصه‌هایی برای بررسی و ارزیابی عملکرد  ورزشکاران در مسابقات آسیایی، جهانی و …، ارزیابی نیم رخ قامتی و شرایط وضعیت بدنی ایرانیان،  تهیه استانداردهای فعالیت‌های بدنی و بسته های آموزشی، تمرینی برای زنان و مردان سالمند، استانداردسازی ابزارهای سنجش رشد حرکتی در جامعه ایرانیان و … در دست اجرا داریم که با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران ریاست جمهوری و به صورت مشارکتی در حال پیگیری آنها هستیم. هم‌چنین تدوین نظام جامع پایش فعالیت‌های بدنی، آمادگی جسمانی و حرکتی و سن آمادگی جسمانی دانشجویان کشور یک طرح ملی و گسترده است که در تلاش هستیم این طرح ها را با سفارش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور  به سرانجام برسانیم. با اجرای این طرح قادر خواهیم بود تمام دانشجویان دانشگاه‌های ایران را از لحاظ فعالیت بدنی و آمادگی جسمانی مورد مطالعه قرار دهیم و بگوییم که از نظر وضعیت جسمانی در چه شرایطی قرار دارند و چه برنامه‌ای را پیاده کنیم تا دانشجویان بهتر و بیشتر بتوانند به فعالیت بدنی بپردازند. همچنین در خصوص روابط بین‌الملل موفق شدیم در طی ماه گذشته 13 نفر از اعضای هیات علمی خود را به کشور ایتالیا اعزام کنیم و یک دوره 10 روزه را برای آموزش این اساتید در دانشگاه فلورانس  ایجاد کنیم که دوره بسیار موفقی بود.

تغییر زمان برگزاری همایش بین‌المللی تربیت بدنی از اسفند 95 به اردیبهشت96

با توجه به برگزاری  چندین دوره موفق همایش بین‌المللی تربیت بدنی و علوم ورزشی به میزبانی پژوهشگاه در اسفند ماه  و شرایط و مشکلاتی که در خصوص برگزاری این همایش در آخر سال و  از جهت حضور اساتید خارجی داشتیم، از امسال بنا داریم زمان برگزاری این همایش را به جای اسفند در اردیبهشت ماه سال 96 برگزار کنیم تا از حضور اساتید خارجی بیشتری در این همایش بهره‌مند شویم. البته من معتقدم که این همایش جایگاه خود را به خوبی پیدا کرده و هر ساله ما شاهد حضور نهادهای مختلفی در این همایش هستیم. بدون تردید این همایش بزرگترین رویداد علمی خانواده‌ علوم ورزشی محسوب می‌شود.

برقراری ارتباط با دانشگاه‌های معتبر علوم ورزشی در چین و آلمان

در جهت تقویت روابط بین‌الملل پژوهشگاه تربیت ‌بدنی و علوم ورزشی با سایر کشورها و به ویژه‌ کشورهای اروپایی، به دنبال عقد تفاهمنامه همکاری با یکی از دانشگاه‌های علوم ورزشی در چین هستیم که رایزنی‌های لازم در این زمینه  صورت گرفته است. ضمن این که پیش از این نیز با کشور آلمان ارتباطات تنگاتنگی را ایجاد کردیم و سعی کردیم با شناسایی تمام اندیشمندان ایرانی مقیم در آلمان و کشورهای مجاور و برقراری ارتباط با آنها بتوانیم از تجربیات این اساتید در جهت ارتقای سطح علوم ورزشی کشورمان بهره بگیریم.

عقد تفاهمنامه همکاری با وزارت ورزش و آموزش و پرورش برای اجرای طرح‌های پژوهشی

در طی این مدت سعی کردیم که همکاری خوب و تنگاتنگی را با آموزش و پرورش داشته باشیم که نامه تشکرآمیز وزیر محترم آموزش و پرورش به وزیر محترم علوم به پژوهشگاه نشان از این همکاری است. همچنین در رابطه با وزارت ورزش  و جوانان نیز اخیرا تفاهمنامه همکاری امضا کردیم تا در خصوص اجرای طرح‌های پژوهشی که  وزارت ورزش  و جوانان به پژوهشگاه تربیت ‌بدنی سفارش خواهد داد بتوانیم همکاری خوبی را با این وزارتخانه داشته باشیم. تمام تلاش ما بر این است تا بتوانیم در زمینه طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی عملکرد موفقی را با این وزارتخانه داشته باشیم. در رابطه با همکاری و مشارکت با شهرداری تهران نیز بنا داریم فضای کاربردی پژوهشگاه را   توسعه دهیم و در اولین گام با سازمان ورزش شهرداری همکاری تنگاتنگی را ایجاد کنیم و به همین منظور شهرداری یکی از سالن‌های واقع در مجتمع ورزشی آرش میراسماعیلی را در اختیار پژوهشگاه قرار داده است تا کلینیک ورزش شهروند تندرست را ایجاد کنیم تا از طریق این مرکز خدمات ارزشمندی را ارائه دهیم.  هم‌چنین در خصوص بحث تحصیلات تکمیلی نیز باید بگویم که به زودی شاهد فارغ التحصیل شدن دانشجویان در مقطع دکترا از پژوهشگاه تربیت ‌بدنی خواهیم بود. بنا داریم با ایجاد فرصت مطالعاتی برای دانشجویان دکترای کشور به مدت شش ماه در پژوهشگاه وبا هدایت  وزارت علوم، ضمن جلوگیری از خروج ارز  از کشور، در آینده کانالی برای درآمدزایی پژوهشگاه از این طریق ایجاد کنیم. در حال حاضر حدود 20دانشجوی دکتری علوم ورزشی در حال گذراندن فرصت مطالعاتی در پژوهشگاه تربیت بدنی هستند.

وی همچنین از اخذ مجوز برگزاری دوره کارشناس ارشد علوم ورزشی در دو رشته فیزیولوژی و مدیریت ورزشی خبر داد و گفت؛ این دوره‌ها به زودی توسط پژوهشگاه علوم ورزشی و دانشگاه غیر انتفاعی البرز برگزار خواهد شد. به ‌این‌ ترتیب اعضای هیات علمی ما این فرصت را پیدا خواهند کرد که ضمن کسب تجربه، دانش خود را به دانشجویان ارشد نیز انتقال بدهند.

به دنبال جذب مشارکت همگانی برای اجرای طرح‌های پژوهشی هستیم

با توجه به محدودیت‌های مالی که در دولت وجود دارد، تمام تلاش بر این است که بتوانیم با جلب  مشارکت نهادهای مختلف در اجرای طرح‌های پژوهشی گام‌های موثری بر داریم. به طوری که امسال پیش‌بینی کردیم در حدود یک میلیارد تومان درآمدزایی از سایر فعالیت ها  داشته باشیم. این عدد در سال گذشته 800 میلیون تومان بود. اگر بتوانیم برای اجرای طرح‌های پژوهشی هم در حدود دو میلیارد تومان بودجه جذب کنیم، قطعا روند موفقی خواهیم داشت.  هر  چند که  بودجه پژوهشگاه تربیت ‌بدنی  در سال جاری در حدود شش میلیارد تومان پیش‌بینی شده است و حتما باید در آینده به دنبال افزایش آن باشیم.

 برگزاری سومین دوره بدنسازی پیشرفته با حضور 2 مدرس خارجی

رییس پژوهشگاه تربیت ‌بدنی و علوم ورزشی در پایان از برگزاری سومین دوره بدنسازی پیشرفته در شهریور ماه خبر داد و گفت؛ در این دوره علاوه بر حضور مجیکا یک استاد بین‌المللی شناخته شده‌ای نیز  در زمینه بدنسازی از کشور آلمان خواهیم داشت. تمام تلاشمان بر این است تا بتوانیم مشکلاتی که در دوران قبل داشتیم بر طرف کنیم و شرایط بهتری را برای مخاطبان شرکت کننده در این دوره‌ها ایجاد کنیم. البته در خصوص تفکیک کردن دانشجویان ارشد از دکترا برای حضور در این دوره نتوانستیم به نیاز مخاطبان پاسخ مثبتی بدهیم و بنا داریم در جهت ارتقای سطح دانش دانشجویان ارشد در مواجه با دانشجویان دکترا شیوه دیگری را به کار ببریم تا مشکلات دوره را به حداقل برسانیم.

برنامه ملی توسعه فناوریهای ورزشی باید تهیه شود

قراخانلو گفت: با توجه به تاکیدات مسئولین کشور پیش نویس برنامه توسعه فناوریهای ورزشی را برای معاونت علمی ریاست جمهوری ارسال کردیم و با پیگیری‌های بعمل آمده به نقاط امیدوار کننده ای رسیده ایم و هسته مربوطه در معاونت علمی ریاست جمهوری تشکیل شد.

در این زمینه پژوهشگاه کارگروه قوی دارد و طرحهای مهمی را نیز در دست اجرا دارد که یکی از آنها با همکاری دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه ماساچوست آمریکا پیگیری می شود.

هم‌چنین در سال 1394 حدود 28 عنوان کتاب توسط پژوهشگاه به چاپ رسیده و 6 نشریه علمی پژوهشی در حال چاپ و نشر مقالات هستند. البته کارگاههای متعددی نیز در سراسر کشور برگزار شده است. در بخش مالی اداری نیز  پژوهشگاه در حال حاضر از انسجام و انضباط لازم برخوردار شده و زیر ساخت های لازم اداری و مالی برای حرکت بخش علمی را فراهم آورده است.

 
اشتراک گذاری:
Share
 • لینک کوتاه : http://sportfa.ir/?p=14561
 • GV-ads FFTabligh L-ads

  همچنین بخوانید:

  ششمین شماره مجله الکترونیک پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی

  ششمین شماره مجله الکترونیک پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ویژه بهار 1395با ده ها …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *