چهار شنبه , 20 سپتامبر 2017
خانه » پزشکی- ورزشی » تمرینات ورزشی و فشار خون
GV-ads FFTabligh L-ads

تمرینات ورزشی و فشار خون

Print Friendly, PDF & Email

hypertantion

منصوره زمانیان (کارشناس ارشد آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی)

مروری بر پاتوفیزیولوژی

فشار خون یعنی فشار خون سیستولیک 120 تا 139 میلی متر جیوه یا فشارخون دیاستولیک 80 تا 89 میلی متر جیوه و یا هردو است. داده های بررسی شده سلامتی عمومی نشان می دهد که شیوع فشارخون بالا در حال افزایش است درحالیکه میزان کنترل آن پایین است. خطر بیماریهای قلبی عروقی کشنده و غیره کشنده به خصوص بیماری عروق کرونری و سکته، بیماری کلیوی و تمام موارد کشنده، با سطوح بالای فشار سیستولی و دیاستولی به صورت پیشرونده افزایش می یابد. در هر سطحی از فشارخون بالا، خطر بیماری های قلبی عروقی به خصوص برای افرادی با بیماری اندام هدف، چندین برابر افزایش می یابد. همچنین خطر بیماری هᄃی قلبی عروقی با عوامل خطᄆزای دیگر نیز مرتبط می شود.

چگونگی فشارخون در بزرگسالان که براساس گزارش سال 2003 کمیته ملی جوینت(Joint) که بر اساس پیشگیری، شناسایی، ارزیابی و درمان فشار خون بالا طبقه بندی شده است نشان می دهد در بیش از 95 درصد از موارد، علت فشارخون بالا ناشناخته است و فشارخون اولیه ، اصلی یا باعلت نامعلوم نامیده می شود، درحالیکه فشارخون ثانویه، فشارخون با علت مشخص است. که موارد ایجاد کننده فشارخون شامل اختلالات خواب، موارد مرتبط با دارو یا تحریک کننده دارو، بیماری مزمن کلیوی، آلدوسترونیسم ابتدایی، بیماری عروق کلیوی، درمان مزمن استروئید و سندروم کوشینگ، فئوکروموسیتوم، تنگ شدگی آئورت و بیماری تیرئید و پاراتیروئید هستند.

تاثیر واکنش به تمرین

یک جلسه تمرین پویا باعث یک افزایش طبیعی در فشار سیستولیک افرادی که دارو مصرف نمی کنند می شود، البته ممکن است واکنش ها در بعضی از افراد کم ویا زیاده از حد باشد. ولی فشار خون در هنگام تمرینات پویا در افراد دارای فشار خون بالا بیشتر است. به علاوه فشارخون دیاستولی آن ها تغییر نمی کند، یا خیلی کم بالا می رود، همچنین در طی این تمرینات احتمالا عروق آسیب دیده گشاد می شوند.

مطالعات نشان مフ دهد که 1 تا 3 ساعت اولیه بعد از 30 تا 45 دقیقه تمرین پویا با شدت متوسط ، فشار خون سیستولی را 10 تا 20 میلی متر جیوه در افراد پرفشارخون پایین می آورد. که این کاهش مرتبط با تمرین ممکن است تابیش از9 ساعت ادامه یابد واین احتمالا مربوط به کاهش در حجم ضربه ای است تا گشادی عروق محیطی. در فشارخون درمان نشده، استفاده از بعضی از داروهای ضدفشارخونی، ممکن است به اجرای ورزشی و تحمل در برابر تمرین و یا هر دو آسیب وارد کند. به هر حال تحمل در برابر تمرین به وسیله کنترل فشار خون از طریق اصلاح یا تغییر شیوه زندگی یا در صورت مجاز استفاده از داروهای ضد فشار خون با تحمل بالا افزایش می یابد.

سازگاری به تمرینات ورزشی

مدارک مستند نشان می دهد که تمرینات استقامتی، بالا رفتن فشار خون را در افرادی که مستعد پیشروی افزایش فشار خون هستند کاهش می دهد. بررسی های طولانی مدت نشان می دهد که تمرینات استقامتی ممکن است یک میانگین کاهشی حدود 5 تا 7 میلی متر جیوه در هر دو فشارخون سیستولیک و دیاستولیک در افرادی با فشار خون اولیه و ثانویه داشته باشد. هم کمیته ملی جوینت (مشترک) و هم دانشکده پزشکی ورزشی آمریکا از تمرینات هوازی منظم به عنوان یک روش پیشگیری برای کاهش شیوع فشار خون بالا حمᄃیت می کند و نشان می دهد ᄅه تمرینات ورزشی می تواند به صورت تاثیرگذار به عنوان درمان اصلی(قطعی) و کمکی برای فشارخون استفاده شود.

مکانیزم های زیر روش های کاهش فشارخون را به وسیله تمرینات ورزشی نشان می دهد:

 • کاهش در سطح نوراپی نفرین پلاسما
 • افزایش در مواد گشادکننده عروق خونی
 • بهبود در افزایش انسولین
 • تغییر در عملکرد کلیه

نشان داده شده که افرادی با فشارخون بالا که از نظر تحرک و فعالیت جسمانی و آمادگی قلبی تنفسی در سطح بالایی هستند در مقایسه با افرادی که آمادگی و تحرک کمتر دارند، میزان مرگ آن ها به طور قابل ملاحظه ای کمتر است.

چند تفاوت اساسی در واکنش های قلبی عروقی به یک جلسه واحد تمرین مقاومتی در مقایسه با تمرینات استقامتی وجود دارد. به ویژه تمرینات مقاومتی سنگین باعث افزایش کمی در ضربان قلب و بازده قلبی می شود، و افزایش بیشتری در فشار سیستولیک و دیاستولیک می شود.آزمایشات کنترل شده تصادفی نشان می دهد که تمرینات مقاومتی درونگرا و برونگرا روی فشار خون استراحت اثرات متفاوتی دارد. اگرچه تمرینات مقاومتی مطابق با راهنمای ACSM اجرا شد، به طور کلی فشارخون استراحت در افراد با فشارخون بالا کاهش یافت که میزان این کاهش کمتر از تمرینات استقامتی است.

برای کنترل فشارخون یا کاهش خطر قلبی عروقی و یا هر دو پیشنهاد می شود که افراد تغیرات یا اصلاحات زیر را در روش زندگی خود انجام دهند:

 • کاهش وزن، اگر اضافه وزن دارند.
 • محدود کردن نوشیدن الکل، برای مردانی که بیشتر از 2 لیوان در یک روز می نوشند و زنانی که بیشتر 1 لیوان در روزمی نوشند و افراد لاغرتر.
 • انجام فعالیت های جسمانی هوازی، مثل پیاده روی تند، برای حداقل 30 دقیقه در یک روز و بیشتر روزهای هفته.
 • کاهش خوردن نمک تا حد ممکن، بطور مطلوب 65 میلی مول در روز( مطابق با 1.5 گرم سدیم در روز یا 3.8 گرم نمک در روز)
 • داشتن رژیمی غنی از میوه، سبزیجات، و محصولات لبنی کم چرب و کاهش اشباع چربی   کلسترول، خوردن پتاسیم باید تا 120میلی مول در روز( 4.7 گرم در روز) افزایش یابد.
 • توقف سیگار کشیدن

ملاحظات مربوط به تست ورزشی

روش ها و دستورالعمل های مربوط به تست های ورزشی استاندارد، برای افراد دارای فشارخون بالا باید به کار رود. افرادی که علاوه بر این دچار ریسک فاکتور های عروق کرونری هستند و مردان بیشتر از 45 سال و زنان بیشتر از 55 سᄃل، پیش از شروع یک برناナه تمرین قدرتی( یعنی بیش از 60% حداکثر ذخیره اکسیژن مصرفی،VO2 R )، باید با تست ورزشی همراه ECG کنترل شوند. صرف نظر از شدت تمرین ورزشی، افرادی که عوارض بیماری قلبی عروقی دارند و یا بیماری قلبی عروقی آن ها تشخیص داده شده، باید قبل از شروع برنامه ورزشی، تست ورزشی با  ECG را انجام دهند. وقتی تست ورزشی با هدف تجویز ورزش اجرا می شود، افراد باید داروهای ضد فشار خونشان را مصرف کنند. در حالت استراحت، فشار خون بیشتر از 200 میلی متر جیوه و دیاستولی بالای 110 میلی متر جیوه، یک ارتباط متناقضی را با تست ورزشی نشان می دهد. (نباید تست انجام شود.) رسیدن به فشار خون سیستولフ بیشتراز 250 میلی متر جフوه و دیاستولی 115 میلی متر جیوه، شاخص یا علامتی برای توقف تست ورزشی است.

ملاحظات مربوط به برنامه ورزش

افرادی که فشار خون بالای آن ها مشخص می شود( بیشتر از 110/180 میلی متر جیوه)، بعد از شروع دارو درمانی، باید به افزایش تمرینات استقامتی در برنامه درمانی شان تشویق شوند.

روش: عضلات بزرگ، فعالیت های هوازی

تکرار: بیشتر روزهای هفته و ترجیحا همه روزهای هفته

مدت: 30 دقیقه فعالیت بدنی پیوسته در روز

شدت: 40% تا کمتر از 60% VO2R برای افراد دارای فشار خون بالا مانند بزرگسالان ظاهرا سالم توصیه می شود.جدول

جالب اینکه، تمرینات ورزشی تا اندازه زیادی در شدت های پایین تر به همان اندازه و نه بیشتر از، تمرین در شدت های بالا فشارخون پایین تری را نمایان می سازند. این مطلب در بعضی از جمعیت های خاص از مردم که فشار خون بالا دارند مثل افراد مسن یا افرادی که بیماری های مزمن به علاوه فشار خون دارند، اهمیت ویژه ای دارد. این روش در هنگام ورزش، اقدامی محطاطانه برای حفظ فشار خون سیستولی، کمتر از 220 میلی متر جیوه و فشارخون دیاستولی، کمتراز 105 میلی متر جیوه است.

تمرینات مقاومتی یا قدرتی، به شکل تنها، برای افرادی که فشار خون بالا دارند، توصیه نمی شود، زیرا این تمرینات به استثنای تمرینات دایره ای با وزنه، به طور معنی دار فشار خون پاینی را نشان نداده است. بنابراین زمانی تمرینات ورزشی مقاومتی توصیه می شود که به صورت ترکیبی از یک برنامه ورزشی دایره ای خوب انجام شود. تمرینات مقاومتی با شدت پایین و تکرار بالا  باید به کار رود. ( مثل یک ست 12-8 تکرار با 80-60% RM1(.

داروهای مهم و اقدامات لازمی که در طی یک برنامه ورزشی باید مورد توجه قرار گیرد، موارد زیر را دربرمی گیرد:

 • بتابلاکرها: کاهش ضربان قلب حدود 30 ضربه در دقیقه
 • آلفابلاکرهای1، آلفابلاکرهای 2، بلوکرهای کانال کلسیم و گشاد کننده های عروق خونی: ممکن است باعث کاهش فشار خون بعد از تمرین یا کار شود.
 • افرادی که فشار خون سیستولیک استراحت آن ها بیشتر از 200 میلی متر جیوه و دیاستولیک بیشتراز 115 میلی متر جیوه دارند، نباید ورزش کنند.
 • وقتی ورزش جایز است که واکنش فشارخون به وسیله داروها به خوبی کنترل شود.
 • ورزش در 40% تا 70% VO2 max، مثل ورزش در شدت های بالا، فشار خون استراحت را پایین می آورد.
 
اشتراک گذاری:
Share
 • لینک کوتاه : http://sportfa.ir/?p=659
 • GV-ads FFTabligh L-ads

  همچنین بخوانید:

  شماره شصت دو ماهنامه دانش يوگا منتشر شد.

  شماره شصت دو ماهنامه دانش يوگا (فروردین و اردیبهشت سال 1392) با قیمت 2500 تومان …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *