چهار شنبه , 20 سپتامبر 2017
خانه » پزشکی- ورزشی » تمرینات هوازی شدت علایم آسم را محدود می کند
GV-ads FFTabligh L-ads

تمرینات هوازی شدت علایم آسم را محدود می کند

Print Friendly, PDF & Email

Running

به نظر می رسد تمرینات هوازی شدت علایم آسم را محدود می کند و کیفیت زندگی مبتلایان را افزایش می دهد. محققان این مطالعه توصیه می کنند که این تمرینات باید به صورت متداول  به برنامه درمان آسم متوسط و شدید اضافه شوند، آنها همچنین اشاره می کنند که افراد مبتلا به آسم اغلب به خاطر ترس از نشانه های شروع حملات از انجام این تمرینات اجتناب می کنند.

در گذشته هم تمرینات برای افراد مبتلا به آسم برای افزایش آمادگی بدنی، کیفیت زندگی و کاهش نیاز به اسپری توصیه شده است. اما مشخص نشده بود که آیا فواید آن بیشتر از مضراتش می باشد. بنابراین محققان تاثیرات تمرینات هوازی و تمرینات تنفسی را بر روی علایم شدید آسم در 58 فرد مبتلا به آسم متوسط و شدید را مقایسه کردند.

تمامی شدکت کنندگان که رنج سنی آنها بین 20 تا 59 سال بود یا دو جلسه 30 دقیقه ای تمرینات تنفسی یوگا در هفته یا دوجلسه تمرینات تنفسی به اضافه 35 دقیقه تمرینات تردمیل در هفته را به مدت 3 ماه انجام دادند.

واکنش بیش از حد برونشیال(BHR) در ابتدا و انتهای دوره سه ماه تست شد. BHR سرعت تنگ شدن و التهاب راه های هوایی به عنوان نشانه آسم را نشان می دهد. همچنین سطح پروتئین ها (ستوکین ها) در طی پاسخ های التهابی و lgE – آنتی بادی های تولید شده توسط بدن برای مقابله با مواد بالقوه مضر-  یا آنتی ژن ها قبل و بعد از دوره ارزیابی شده است.

از شرکت کنندگان خواسته شد که علایم روزانه، میزان استفاده از اسپری، مشاوره های پزشکی غیر برنامه ریزی شده، نیازبرای مراقبت های اورژانسی و یا پذیرش در بیمارستان به خاطر آسم را ثبت نمایند. همچنین آنها پرسشنامه معتبر کیفیت زندگی برای مبتلایان به آسم را تکمیل نمودند.

در انتهای مطالعه، BHR  در گروه تمرینات هوازی کاهش یافته بود که نشان دهنده این است که آنها قادر به تحمل دوبرابر سطوح علایم حمله قبل از شروع به افزایش نشانه ها می باشند. اما در آنهایی که فقط تمرینات تنفسی انجام می دادند، BHR  تغییری نکرد.

سطوح سیتوکین ها در گروه تمرینات هوازی به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافت در حالی که تعداد روزヌای بدون علایم افزایش یافت. و نشانه های بدتر شدن و حملات کمتر از گروه تنفسی بود.

امتیاز کیفیت زندگی در پانزده نفر گروه تمرینات هوازی به صورت قابل ملاحظه ای افزایش یافت در حالی که حداکثر اکسیژن مصرفی و توان هوازی افزایش یافت.

این نتایج پیشنهاد می کنند که اضافه کردن تمرینات به عنوان یک درمان کمکی برای درمان دارویی  می تواند ویژگی های اصلی آسم را بهبود ببخشد.

 
اشتراک گذاری:
Share
 • لینک کوتاه : http://sportfa.ir/?p=8582
 • GV-ads FFTabligh L-ads

  همچنین بخوانید:

  ورزش و ایدز

  عطیه کریم زاده ( کارشناس ارشد آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی)   سندروم نقص …

  یک نظر

  1. مجید دیبافر

   بسیار خوب و عالی

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *