خانه » اخبار علمی ورزشی » برتری جهانی دو مقاله دکتر موحدی و همکاران در درمان اوتیسم
GV-ads FFTabligh L-ads

برتری جهانی دو مقاله دکتر موحدی و همکاران در درمان اوتیسم

Print Friendly, PDF & Email

دو مقاله از مجموع مقالات چاپ شده توسط دكتر احمدرضا موحدي عضو هيات علمي دانشكده تربيت بدني و علوم ورزشي و تيم تحقيقاتي همكار بعنوان مقالات برتر در حوزه درمان اوتيسم شناخته شدند.

2016-10-25_140346

به گزارش اسپورتفا  و به نقل از معاونت پژوهشي دانشگاه اصفهان، پژوهشگران دانشگاه مك مستر و اونتاريو كانادا مقاله هاي مرتبط با مداخلات فعاليت بدني در كودكان مبتلا به اوتيسم در سطح جهان را از زمان انجام اولين پژوهش تا سال ۲۰۱۶ مرور نمودند و با چاپ مقاله اي در مجله معتبرAutism  كه در حيطه روانشناسي باليني و رشدي منتشر مي شود، از بين ۱۲۸ اثر منتخب اوليه سه پژوهش را واجد مرتبه كيفي عالي معرفي نمودند كه دو پژوهش از اين سه پژوهش منتخب متعلق به تيم تحقيقاتي دانشگاه اصفهان است.  

بر اساس گزارش ارسالي از سوي معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه، در سال ۲۰۱۶ مقاله اي با عنوان ” A systematic review of the behavioural outcome following exercise interventions for children and youth with autism spectrum disorder ” در مجله معتبر “Autism” (با مرتبه كيفي Q۱ و ضريب تاثير ۲/۳ و اچ ايندكس برابر با ۶۴) توسط دكتر اميلي برمر، دكتر مايكل كروزير و دكتر مگان لويد از دانشگاه هاي McMaster و Ontario  به چاپ رسيده است كه طي آن مقالاتي كه موضوع علمي آن ها اثر مداخلات فعاليت بدني بر پيامدهاي رفتاري در كودكان و جوانان مبتلا به اتيسم (۱۶ سال و كمتر ) بوده است و در بازه زماني منتهي به سال ۲۰۱۶ منتشر شده اند را مورد مرور سيستماتيك از طريق جستجوي دقيق و جامع با استفاده از فرايند اسكرينينگ دومرحله اي، ارزيابي نقادانه و موشكافانه و سخت، و تحليل انتقادي قرار دادند. طي اين تحقيق از بين انبوه پژوهش هاي انجام شده تعداد ۱۲۸ مقاله براي بررسي اوليه انتخاب و بر اساس اعتبار مقالات، تعداد مقالات مورد بررسي به تدريج كاهش يافت. اعتبار و كيفيت مقالات بر اساس معيارSIGN كه يك روش كاملا پذيرفته شده بين المللي جهت تعيين اعتبار و كيفيت پژوهشي مقالات مي باشد مورد ارزيابي قرار گرفت. از بين مقالاتي كه معتبر تشخيص داده شدند نشان عالي (High) تنها به سه پژوهش تخصيص داده شده است كه خوشبختانه دو مورد از اين سه پژوهش مربوط به تيم تحقيقاتي دانشگاه اصفهان شامل دكتر احمدرضا موحدي ، خانم فاطمه بهرامي، دكتر سيد محمد مرندي و دكتر احمد عابدي مي باشد. لازم به ذكر است كه مقالات اين همكاران دانشگاهي در مجلات بسيار معتبر در حيطه روانشناسي چاپ شده اند و داراي ضريب تاثير حدود ۴ در زمان چاپ مي باشند.

آدرس مقالات تيم تحقيقاتي دانشگاه اصفهان:

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S۱۷۵۰۹۴۶۷۱۳۰۰۰۸۳۴

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S۰۸۹۱۴۲۲۲۱۲۰۰۰۱۹۴

آدرس مقاله پژوهشگران دانشگاه مك مستر و اونتاريو:

http://aut.sagepub.com/content/early/۲۰۱۶/۰۱/۲۷/۱۳۶۲۳۶۱۳۱۵۶۱۶۰۰۲.abstract

 
اشتراک گذاری:
Share
  • لینک کوتاه : http://sportfa.ir/?p=14730
  • GV-ads FFTabligh L-ads

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *