چهار شنبه , 20 سپتامبر 2017
خانه » دانستنیهای علمی ورزشی » اشکلالات و ضعف های طرح طناب ورز
GV-ads FFTabligh L-ads

اشکلالات و ضعف های طرح طناب ورز

Print Friendly, PDF & Email

در سال تحصیلی جدید طرح طناب ورز در مدارس ابتدایی انجام می شود. مثل بیشتر طرح های که در سالهای اخیر در کشور انجام شده است، مجری این طرح (وزارت آموزش و پرورش) نیز مدعی است که در مورد آن کار کارشناسی صورت گرفتヌ است. ولی آنچه از شواهد بر می آید جنبه های زیادی در این طرح نادیده گرفته شده است.

در حالی که بسیاری از دانش آموزان ابتدایی در مهاتهای بنیادی راه رفتن، دویدن، پریدن، لی لی و پرتاب دچار مشکل می باشند و در بعضی موارد (مثلا دویدن) حتی دانش آموزان مقاطع بالاتر و دانشجویان نیز ضعف دارند، توجه به آموزش این مهارتها به جای مهارت طناب زدن ضروری تر به نظر می رسد. شیوع ناهنجاری های بدنی و ضعف عضلانی نیز (بخصوص در دختران) در دانش آموزان ابتدایی به طور گسترده مشاهده شده است، بروز این ناهنجاری ها با عادات غلط ارتباط مستقیمی دارد که این عادات غلط به علت عدم آگاهی دانش آموزان و والدین آنها می باشد. شایسته بود به جای اجᄆای این طرح، زمینه آموزش روش ها و عادات صحیح حرکات و وضغیت های بدنی برای کاهش ناهنجاری های بدنی نیز به عنوان طرح مورد نیاز این مقطع در اولویت قرار می گرفت.

علاوه بر این به نظر می رسد خطراتی که برای سلامتی دانش آموزان به علت عدم استفاده از کفش مناسب، نامناسب بودن سطوح ورزشی و همچنین عدم آمادگی عضلانی دانش آموزان برای کاهش فشار وارده به مفاصل و استخوانهای اندام تحتانی، مورد توجه کارشناسان این طرح قرار نگرفته است. این کمبود امکانات و ناتوانی های بدنی دانش آموزان سبب می شود که مشکلاتی بᄆای سلامتی دانش آموزان به وجود آید. طناب زدن در این شرایط در کوتاه مدت ممکن است در بعضی از دانش آموزان باعث بروز درد در کف پا،ساق پا و زانو  شود و در دراز مدت نیز ممکن است سبب بروز استرس فراکچر یا ناهنجاری ساختاری در اندام تحتانی شود.

به نظر می رسد که با توجه به این موارد بهتر است کارشناسان مجری این طرح بازبینی انجام دهند، درباره ضرورت اجرا و میزان اثر گذاری و مخاطراتی که می تواند طرح طناب ورز داشته باشد.

 
اشتراک گذاری:
Share
  • لینک کوتاه : http://sportfa.ir/?p=1131
  • GV-ads FFTabligh L-ads

    یک نظر

    1. مطلب بجایی بود. متشکرم.

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *