خانه » اخبار علمی ورزشی » آیا حسن تفتیان 100 متر را زیر 10 ثانیه خواهد دوید؟
GV-ads FFTabligh L-ads

آیا حسن تفتیان 100 متر را زیر 10 ثانیه خواهد دوید؟

Print Friendly, PDF & Email

2016-08-04_075915

حسن تفتیان رکورد دار 100 متر ایران را از وقتی نونهال بود می شناسم و با تلاش ها و مشکلاتی که در پش رو داشت آشنا هستم. تمرین در یک پیست شنی با حداقل امکانات هرگز او را از تلاش باز نداشت و با سالها تمرین مستمر توانست که موفقیت های بیشماری را به دست آورد. او اکنون رکورددار ایران است ولی سئوال مهم و اساسی این است که چگونه می شود عملکرد یا بهتر بگویم موفقیت یا عدم موفقیت او را در المپیک ارزیابی کرد.
در این مورد دو نگاه وجود دارد. اولی مانند همان کامنتی هایی که برایش آرزو می کنن بولت را بگیری، فاقد واقع گرایی و بیشتر از روی ناآگاهی، نا امیدی یا نگاه طنز آمیز می باشد که من کاملا از آن پرهیز می کنم. و نگاه دیگر نگاه واقعگرایانه با توجه به توانایی ها، سوابق و شرایط این دونده موفق ایرانی است.
آنچه مسلم است حسن تفتیان در این مرحله به نظر می رسد هدف خاصی را دنبال می کند و آن هدف- به عقیده من- شکستن رکورد 10 ثانیه می باشد که می تواند موفقیت بزرگی برای او محسوب شود  و ملاکی برای ارزیابی عملکرد او نیز باشد. او با زدن این رکورد می تواند دوهای سرعت ایران را وارد یک عصر جدید کند وایجاد انگیزه زیادی برای ورزشکاران ایرانی این رشته بکند.
دلیلی که سبب می شود من درابتدا از این پیش بینی رکورد حسن تفتیان دست بکشم این است که پیش بینی عملکرد آینده ورزکاران همیشه کار سختی است و ملاک های مشخص و علمی در این رابطه وجود ندارد. اما با مراجعه به رکوردهای گذشته ورزشکاران 100 مترالمپیک و مسابقات جهانی به الگوی جالبی برخورد کردم که بد ندانستم آن را بر روی رکورد های حسن تفتیان اعمال کنم.
به طور کلی ضریب تغییرات میانگین سرعت دوندگان(متر بر ثانیه) در 40 متر نهایی رکورد 100 متر دوندگان (رکورد 60 متر- رکورد 100 متر) نسبت به میانگین سرعت رکورد 60 متر آنها بین 1.2466 تا 1.3010 با میانگین 1.2777 می باشد. حال اگر با توجه به این ضرایب بخواهیم رکورد آینده حسن تفتیان را تخمین بزنیم، نتایج زیر حاصل خواهد شد.

ضعیف ترین رکورد تخمینی: 10.06 (این محاسبه به رکورد فعلی حسن 10.04 تفتیان خیلی نزدیک است)
بهترین رکوردتخمینی: 9.92 (خیلی نزدیک به رکورد فعلی آسیا که 9.91 می باشد)
میانگین رکورد های تخمینی: 9.98 (رکورد جدید برای ایران و حسن تفتیان)

این محاسبات بر اساس آمار و ریاضیات می باشد و مسلم است که در موفقیت هر ورزشکار عوامل روانی، جسمی، محیطی زیادی دخیل می باشد. به هرحال اعداد نشان می دهند که حسن تفتیان اگر در شرایط آمادگی کامل باشد، احتمالا می تواند برای اولین بار از صد 10 ثانیه برای دوی 100 متر عبور کند.

برای او و سایر ورزشکاران ایرانی از صمیم قلب آرزوی موفقیت دارم.

 
اشتراک گذاری:
Share
 • لینک کوتاه : http://sportfa.ir/?p=14621
 • GV-ads FFTabligh L-ads

  همچنین بخوانید:

  ورزشکاران کره جنوبی برای حضور در المپیک برزیل لباس ضدپشه می پوشند.

  ورزشکاران کره‌جنوبی در المپیک ریودوژانیرو لباس ضد پشه می‌پوشند تا آن‌ها را ازویروس زیکا حفظ …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *