Thursday , 5 March 2015 / پنج شنبه , 14 اسفند 1393
جدید
خانه » دانستنیهای علمی ورزشی » آیا از مکمل آمینو اسید استفاده کنم؟
اپلیکیشن پای پرانتزی -تشخیص و اصلاح

آیا از مکمل آمینو اسید استفاده کنم؟

Print Friendly

سئوال: آیا از مکمل های پروتئینی (آمینو اسید) استفاده بکنم. آیا مصرف آن برای سلامتی بدن ضرر ندارد؟

تا امروز شواهد علمی در رابطه با خطر مصرف مکمل های آمینو اسید برای سلامتی گزارش نشده است. اما چند نکته را در این رابطه باید مورد توجه قرار داد.

این نوع مکمل ها حاوی آمینو اسیدها می باشد ونتایج بعضی از تحقیقات نشان داده است که این آمینو اسیدها بیشتر در فرایند سوخت وساز شرکت می کنند و در فرآیند پروتئین سازی نقش زیادی ندارد. دلیل این امر هم این می باشد که بدن برای ساختن پروتئین ها از رشته های پپتیدی (چند آمینو اسید) استفاده می کند. نتایج تحقیق های علمی همچنین نشان داده است که جذب رشته های پپتیدی (رشته های پپتیدی در مواد غذایی پروتئینی موجود است) بیشتر از آمینو اسیدهای منفرد می باشد.

به غیر از این مواردباید یادآوری کنم که در مکمل هایی که در ایران موجود است (به خصوص آنهایی که قاچاق می شوند) مواد غیرمجاز مشاهده شده است. این مواد غیرمجاز جنبه دوپینگ دارد و برای اثر بخشی (تبلیغ) بیشتر اضافه شده است که این مواد می تواند برای سلامتی مضر باشد.

به طور کلی توصیه می کنم به جای استفاده از این نوع مکمل ها از مواد غذایی طبیعی استفاده کنید. یک روش ساده  برای افزایش جذب پروتئین ها به درون سلول عضلانی و پروتئین سازی را توضیح می دهم. این روش توسط خود من امتحان و اثرات مثبت مشاهده شده است.

بلافاصله بعد از اتمام جلسه تمرین یک یا دو لیوان شربت بسیار شیرین (محلول آب و قند) استفاده نمائید. سپس ۲۰ دقیقه بعد یک وعده غذای پروتئین دار یا یک لیوان شیر مصرف کنید. مصرف شربت غلیظ باعث افزایش سطح انسولین خون شده  و سبب تحریک گیرنده های سلول عضلانی و جذب بیشتر گلوکز و پروتئین می شود که به فرایند پروتئین سازی در عضلاتی که به وسیله تمرین نیز تحریک شده اند، کمک می کند.

لطفا سئوالات خود را از فرم طرح سئوال یا ارسال به ایمیل expertsportfa@gmail.com مطرح نمائید. قبل از ارسال سئوال قسمت پرسش و پاسخ را مطالعه  و از ارسال سئوال تکراری خودداری بفرمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious
 
اپلیکیشن پای پرانتزی-تشخیص و اصلاح

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>