خانه » آموزش » آموزش حرکات اصلاحی برای پای پرانتزی (همراه با تصویر)

آموزش حرکات اصلاحی برای پای پرانتزی (همراه با تصویر)

Print Friendly

به درخواست عده ای از بازدیدکنندگان سایت برای تصاویر مربوط به حرکاتی که برای اصلاح پای پرانتزی مفید می باشد، قصد داریم در این مطلب تصاویر  تمرینات اولیه برای این ناهنجاری را به همراه توضیحات آن منتشر کنیم. باید متذکر شوم که این تمرینات بر روی افرادی موثر است که دارای پای پرانتزی فانکشنال می باشند.

بهتر است قبلا از آنجام این تمرینات ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به انجام حرکات کششی عمومی بپردازید و اگر برایتان مقدور است مقداری هم نرم بدوید. در ابتدای جلسات تمرینی به انجام حرکات کششی مخصوص این ناهنجای بپردازید و سپس تمرینات تقوت عضلانی را انجام دهید.

تمرینات کششی:

تمرین ۱

روی زمین بنشینید. پاهای خود را تا حد امکان باز کنید. سپس سعی کنید  انگشتان دست خود را به انگشتان پا نزدیک کنید در حالی که زانو به زمین چسبیده است و کاملا باز می باشد. اگر انجام این عمل برای شما امکان پذیر نیست و نمی توانید انگشتان پای خود را لمس کنید بهتر است ساق پا مچ پای خود را گرفته و سعی کنید در طی جلسات آینده انگشتان دست خود را بیشتر به انگشتان پا نزدیک کنید. این تمرین را ۳ بار و هر بار به مدت ۳۰ ثانیه انجام دهید.

تمرین ۲

بر روی یک نیمکت بنشینید و مطابق تصویر زیر سعی کنید دو پا را با کمک دست از هم دور کنید. این تمرین را ۳ بار و هر بار به مدت ۳۰ ثانیه انجام دهید.

تمرین ۳

مطابق شکل پای خود را بر روی یک سکو (میز یا هر چیزی که ارتفاع آن مناسب باشد) قرار دهید و سعی کنی که پای تکیه گاه (که روی زمین قرار دارد)  را کاملا صاف کنید. اگر در ناحیه داخل ران احساس کشش نمی کنید باید پای خود را بر روی سکویی با ارتفاع بیشتر قرار دهید. این تمرین را ۳ بار و هر بار به مدت ۳۰ ثانیه انجام دهید.

تمرین ۴

تذکر خیلی مهم در رابطه با تمرین شماره ۵ کششی: 

این  یک تمرین کششی می باشدکه با حمایت دستها برای قسمت داخلی زانو انجام می شود و تا آستانه درد باید پایین بروید (در حین حرکت درد نداشته باشید) و به مدت آن ۱۰ تا حداکثر ۳۰ ثانیه می باشد. از نشستن کامل وقتی که درد دارید جدا خوداری کنید و تمرین را در وضعیت بالاتری انجام دهید.

نشستن قورباغه ای برای مدت طولانی مضر می باشد.

وضعیت شروع

وضعیت نشستن کامل

تمرین ۵

در این تمرین ابتدا باید زانو ها را با انقباض عضلانی به هم نزدیک کنید و اگر امکان دارد به هم بچسبانید. سپس سعی کنید که در همین وضعیت خم شده و انگشتان پا را لمس کنید. این تمرین را ۳ بار و هر بار به مدت ۳۰ ثانیه انجام دهید.

تمرین برای افزایش قدرت عضلانی

adsGV

تمرین ۱

با کمی فاصله کنار دیوار قرار بگیرید. پای خود را کمی از زمین بلند کنید و با لبه خارجی پا به دیوار فشار بیاورید. تعادل خود را حفظ کنید و به جلو و عقب یا طرفین خم نشوید. این تمرین را ۳ بار و هر بار به مدت ۳۰ ثانیه انجام دهید.

تمرین ۲

با کنار خارجی پا یک توپ مدسین بال را هل می دهید. توجه داشته باشید که به توپ ضربه نزنید. بلکه توپ را هل بدهید به اینصورت که پس از برخورد پا با توپ در ادامه پا باید به حرکت خود ادامه دهد. این تمرین را ۳ بار و هر بار ۲۰ تکرار انجام دهید.

تمرین ۳

به شکم دراز بکشید. در این تمرین یک نفر پای شما را از زانو به سمت خارج می چرخاند و سپس با دست دیگر مقاومت ایجاد کرد و نمی گذارد که پای شما به راحتی خم شود. دقت کنید که چرخش از مفصل زانو باشد نه مچ پا. این تمرین را ۳ بار و هر بار ۱۵ تکرار انجام دهید.

تمرین ۴

به پهلو دراز بکشید. در حالی که سعی دارید پای خود را بالا بیاورید یک نفر باید برای با مقاومت خود از این کار جلوگیری کند. این تمرین را ۳ بار و هر بار ۱۰ تکرار انجام دهید.

تمرین ۵

بر روی لبه داخلی خود بلند شوید و در همین حال شروع به راه رفتن کنید. این تمرین را ۳ بار و هر بار برای مدت ۱ دقیقه انجام دهید.

تذکر: کسانی که دچار صافی کف پا می باشند نباید این تمرین را انجام دهند.

مژده

اپلیکیشن پای پرانتزی (اصلاح و تشخیص) که حاوی اطلاعات کاملی در رابطه با تشخیص و اصلاح زانوی پرانتزی می باشد را برای شما عزیزان آماده کرده ایم برای دریافت اطلاعات بیشتر این مطلب را مطالعه فرمایید.

تذکر در رابطه با ارسال پرسش در نظرات: 

لطفا پیش از ارسال سئوال، صفحه سئوالات پر تکرار پای پرانتزی را مطالعه فرمایید.

۱- آیا پای پرانتزی من قابل اصلاح است؟  اگر در حالت ایستاده و با انقباض عضلانی میتوانید زانوهای خود را به هم برسانید (یا نزدیک کنید) بدون اینکه آنها را خم کنید، به احتمال زیاد حرکات اصلاحی برای شما موثر خواهد بود.

۲- آگر زانوها را نتوانم به هم نزدیک کنم آیا تمرینات اصلاحی برای من موثر نخواهد بود؟ اگر شما نتوانید زانوها را به هم نزدیک کنید احتمال اینکه تمرینات اصلاحی برای شما موثر باشد خیلی کم است ولی در مواردی مشاهده شده است که افراد بعد از انجام این تمرینات توانسته اند که زانوهایشان را به هم نزدیک تر کنند به خصوص افرادی که در ابتدا انعطاف پذیری کمی در عضلات پا دارند.

۳- آیا انحنای ساق پای با این تمرینات قابل اصلاح است؟ نه. این تمرینات اصلاحی بر روی تغییرات ساختار اسکلتی تاثیری ندارد. اما در نتیجه کاهش فاصله بین زانو  فاصله دو ساق نیز کاهش خواهد یافت.

۴- آیا این تمرینات در سن من موثر است؟ این تمرینات ممکن است بر روی فردی ۱۰ ساله موثر نباشد ولی بر روی فردی ۳۵ ساله موثر باشد. تفاوت در تاثیرگذاری تمرینات اصلاحی بر اساس نوع عارضه مشخص می شود. معمولا ناهنجاری پای پرانتزی ساختاری کمترین تاثیر پذیری را دارد. اگر زانوی پرانتزی شما با تغییر شکل استخوان های ران و ساق پا همراه است شما مبتلا به این نوع از ناهنجاری هستید (ساق پا و ران شما حالت کمانی پیدا کرده اند.).

۵- چرا باید حرکات اصلاحی انجام دهم؟ پای پرانتزی یک ناهنجاری پیشرونده است. فشار در ناحیه داخلی زانو افزایش می یابد و باعث تشدید این عارضه در طی سالها می شود. این فشار در ناحیه داخلی همچنین سبب  تخریب مینیسک داخلی می شود. حرکات اصلاحی سبب کاهش فاصله (یا جلوگیری از افزایش فاصله) و کاهش اثرات مخرب بر روی مینیسک داخلی می شود.

 ۶- چه مقدار طول میکشه تا زانوی من اصلاح بشه؟ ضروری است به مدت ۸ هفته این تمرینات را انجام دهید تا تغییرات مشهود شوند، ولی اصلاح کامل با توجه به فاصله دو زانو و تفاوت های فردی زمان مشخصی ندارد و حداقل ۶ ماه تا یک سال زمان لازم دارد.

۷-  چه تمرینات بدنسازی برای پای پرانتزی مضر می باشد؟ به طور کلی تمریناتی که باعث تقویت عضلات ادداکتورهای ران بشود، می تواند ناهنجاری شما را افزایش دهد.

۸- چندبار در هفته یا روز این تمرینات را انجام دهم؟ بهتر است حداقل روزی یک بار و حداقل ۴ روز در هفته انجام دهید. اگر وقت کافی دارید بهتر است روزی دوبار و بافاصله ۸ ساعت این تمرینات را انجام دهید.

از تایید و پاسخگویی به سئوالات تکراری معذوریم.

 
اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه : http://sportfa.ir/?p=1223
 • GV-adsFFTablighL-ads

  همچنین بخوانید:

  اپلیکیشن تشخیص و اصلاح کف پای صاف

  در این اپلیکیشن با زبانی ساده و کاربردی روش تشخیص و اصلاح کف پای صاف …

  ۷۲۷ نظرات

  1. با عرض سلام من هر روز مانند تمرین شماره ۵ کششی مینشینم و زانو هام رو با انقباض عضلانی یا بستن کمر بند ب مدت ۴۵ دقیقه ب هم میچسبونم ( ولی دیگ خم نمیشم فقط می شینم ) ایا این کار تأثیری در بهبودی داره؟؟

  2. سلام من حدودا دو هفته ست نظر گذاشتم عکس پامم ایمیل کردم ..همش سر میزدم ک ببینم جواب دادید که الان اومدم دیدم اصصصصلا تایییدش نکردید…آیا این واقعا کار درستیه؟ خیلی ناراحتم کردید دستتون درد نکنه

   • با سلام و احترام
    از اینکه ناراحت شدید بسیار عذرخواهم. ولی به علت محدودیت زمانی فقط سئوالاتی که قبلا پاسخ داده نشده است، تایید می شود. در ضمن جواب سئوال شما در قسمت سئوالات پرتکرار قرار دارد. بررسی عکس های ارسالی امکان پذیر نمی باشد و عکس ها حذف می شوند.

    موفق باشید

  3. سلام من ۱۷سالمه پاهام به اندازه ۴انگشت از هم فاصله دارن به خوبی معلومه که پارانتزی هستن به پدرو مادرم نگفتم آیا با پدرو مادرم به متخصص مراجعه کنم یا این حرکاتو انجام بدم لطفا راهنمایی کنین خیلی رنج میبرم اعتماد بنفسم زیر صفر شده

  4. سلام
   تمرین ۵ رو که انجام میدم وقتی با لبه داخلی پا راه میرم .
   مچ پام خیلی درد میگیره
   باید این درد باشه یا من اشتباه انجام میدم؟

  5. سلام میشه ایمیلتون و بدین پیام بدم اینجا یه بار گفتم شما گفتین متوجه نشدم .مرسی.

  6. سلام … توپ فیزیوبال با توپ جیم بال فرق داره ؟ توپ چه اندازه ای باید باشه ؟ ممنون

  7. سلام تمرین ۷ مقاومتی تو اپلیکیشن رو نوشتید ۲۰ تکرار … یعنی توپ و هل بدیم به دیوار و دوباره بکاریم سر جای اول برای تکرار دوم ؟؟!

  8. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم اگه کسی پاهاش پرانتزی باشه با حرکات اصلاحی کاملا خوب میشه؟
   یه سوال دیگه برای بارداری چی در طول دوران بارداری ممکنه به حالت خودش برگرده یا بیشتر بشه فاصلش؟ممنون میشم جواب بدید خیلی نگرانم

   • با سلام و احترام
    جواب سئوال اولتان را در قسمت سئوالات پر تکرار خرکات اصلاحی پای پرانتزی توضیح داده شده است.
    امکانش هست ولی تحقیقی در این رابطه صورت نگرفته است.

  9. با سلا و احترام
   من ٢٨ سالمه وزنم ۵٠ کیلو قدم ١۶٠ پاهام پرانتزی هستن دکتر رفتم گفتن نیاز به عمل داره فاصله زانوهام ٣ انگشت هست با روشی مکه گفتید بدون خم کردن زانوها بهم چسبیدن ! ساق رو مطمین نیستم صاف باشه ظاهرا کمی قوس داره آیا برای من حرکات اصلاحی نتیجه میده که از عمل منصرف شم؟ تو رو خدا کمکم کنید

   • با سلام و احترام
    میزان فاصله ای که فرمودید و با توجه به اینکه شما می توانید زانوهایتان را با فشار عضلانی بهم برسانید، به نظر من شما نیاز به عمل جراحی برای اصلاح پای پرانتزی ندارید.
    در ضمن منطق حکم می کند که اول راه های کم هزینه تر و با ریسک کمتر را دنبال کنید.

    موفق یاشبد

  10. سلام
   من ۱۸ سالمه
   قدم ۱۶۴
   وزنم ۵۰ کیلو
   بین زانو هام ۳ انگشت فاصاه هست
   و با انقباض عضلانی بدون خم کردن زانوهام بهم نمیرسه
   خودم حس میکنم ساق پام کمی حالت پرانتزی داره
   آیا قابل درمانه؟

  11. با سلام خاستم بدونم بعد از اصلاح شدن پرانتز روی قد فرد تاثیر داره این موضوع؟

  12. سلام خسته نباشید ولی این تمرینات کی نتیجه میده؟
   و این تمرین هارو باید هر روز انجام بدم؟

   • با سلام و احترام

    حداقل ۸ هفته لازم است که تمرینات را انجام دهید تا تغییرات مشاهده شود و در افراد مختلف زمان بهبودی بر اساس شرایط و ویژگی های بدنی و فاصله دو زانو متغییر می باشد.
    اگر هر روز تمرین کنید بهتر است ولی حداقل باید تمرینات را یک روز در میان انجام دهید.

    موفق باشید

  13. سلام من ۲۵ سالمه و پاهام پرانتزیه دکتر گفت اگه عمل کنی عوارض میده بهتره ورزش کنی ایشون گفتن برم کلاس یوگا ولی من به علت شاغل بودنم نمیتونم کلاس برم و الان ازدواج کردم ترس دارم که بعد بچه دار شدن فاصله پاهام زیاد بشن داغونم میکنه لطفا کمکم کنید اجرتون با امام زمان
   فاصله زانوهام چهار انگشته ،وزن ۵۱ و قدم تقریبا ۱۶۰
   ممنون میشم جواب رو به ایمیلم بفرستین
   خدا همیشه پشت و پناهتون باشه

  14. سوال من دریافت نشد؟
   لطفا جواب منو بدید

   • با سلام و احترام

    مشغله کاری زیاد هست و امکان دارد که به بعضی از سئوالات که قبلا در نظرات پاسخ داده شده است، جواب ندهم. اگر فکر می کنید پاسخ سئوالتان در نظرات نیست لطفا دوباره ارسال بفرمایید

  15. سلامـ من ۲۲ سالمه قدم۱۶۴وزنم۵۵ من پاهامو جفت میکنم قسمت ران به هم میچسبه ولی از زانو تا مچ پا به هم نمیچسبن ولی فاصلش کمتر میشه باجفت کردن پاهام.میخوام بدونم پاهام خوب میشه بهترمیشه ?تروخداجوابمو بدین

   • با سلام و احترام
    مشکل شما رو متوجه نشدم. پا ها رو جفت کنید آیا بین زانوهاتان فاصله ای است؟ آیا در این وضعیت زانوها به هم چسبیده اند و تحت فشار هستند؟

  16. سلام چند دقیقه باید انجام بشه تمرینات؟
   یک ربع نیم ساعت بسه؟

  17. سلام پای راستم حالت کمانی رو به داخل هستش آیا برای من هم این حرکات مناسب ؟و اینکه تو ی خونه با تغییر راه رفتن میشه بر این مورد اثر گذاشت؟ یعنی به کمک لبه داخلی پا را برویم؟
   یا نه حتما این حرکات رو که فرمودید انجام بدیم؟

   • با سلام و احترام
    این تمرینات تاثیری بر حالت کمانی ساق پا ندارد. اگر می توانید با فشار عضلانی فاصله دو زانو را کم کنید یا آنها را به هم برسانید به احتمال زیاد این تمرینات برای شما موثر خواهد بود و فاصله بین ساق پایتان با کاهش فاصله بین زانوهایتان کم خواهد شد.

    موفق باشید

  18. با سلام و خسته نباشید
   من دختری ۱۶ ساله هستم
   قدم ۱۶۵
   وزن ۴۵
   ساق و زانوهام پرانتزیه و فاصله ی زانوهام ۴ انگشته ایا امکان درمان داره؟من واقعا از این که پاهام این شکلیه خسته شدم

   • با سلام و احترام.

    آیا ی فشار و انقباض عضلانی و بدون اینکه زانوهایتان را خم کنید می توانید آنها را به هم نزدیک کنید؟

    ساق پایتان حالت کمانی دارد؟

  19. سلام من بین زانو هام فاصله ای نداره ولی ساق پاهام باهم تقریبا سه انگشت فاصله دارند خواستم ببینم طبیعیه؟

  20. سلام اقای دکتر منم مشکل پاهای پرانتزی دارم و به شدت افسردگی گرفتم و احساس میکنم تا اخر عمر باید با این مشکل زندگی کنم ۲۰سالمه۵۵وزنمه فاصله بین زانوم۲انگشت و فاصله قسمت پایینتر۳انگشته بنظرتون این ترمین هاکارسازه یعنی پیش دکتر نرم اقای رستمی؟؟

   • با سلام و احترام
    می توانید با متخصص طب فیزیکی مشورت نمایید.

    آیا با فشار و انقباض عضلانی و بدون اینکه زانوهایتان را خم کنید می توانید آنها را به هم نزدیک کنید؟

    ساق پایتان حالت کمانی دارد؟

    قد شما؟

  21. سلام
   مشکل من ارثی با انجام تمرینات خوب میشم

   • با سلام و احترام

    آیا با فشار و انقباض عضلانی و بدون اینکه زانوهایتان را خم کنید می توانید آنها را به هم نزدیک کنید؟
    ساق پایتان حالت کمانی دارد؟

  22. سلام
   اگه می شه درباره ی نمرین ۳ قدرتی بیشتر توضیح دهید خوب متوجه نشدم
   ما پارو خم میکنیم او اجازه نمی ده ما خم کنیم؟

  23. سلام
   در تمرین نشستن غور باقه نه احساس کشش میکنم نه احساس فشار درست انجامش دادم یا نه

  24. سلام ببخشید میشه من هفته ای ۱ بار عکس پا هام رو به ایمیلتون بدم و شما نظر بدیدی

   • با سلام و احترام
    اگر در حال انجام تمرینات هستید بهتر است ۸ هفته تمرین کنید و سپس پایتان را ارزیابی کنید. در صورت لزوم برای ارسال عکس از قسمت مشاوره تلفنی اقدام بفرمایید.

  25. سلام خسته نباشید ببخشید من نمیدونم ساق پاهام کمونیه یا نه میشه عکس ساق پای صاف با کمونیو بذارین ممنون میشم

  26. سلام تا حا این تمرینا برای کسی جواب داده ؟اگه میده پس چرا دکترا به جا همین تمرینا عمل تجویز می کنند

   • با سلام و احترام
    بله برای افراد زیادی با حرکات اصلاحی مشکل زانویشان حل شده است البته باید شرایط لازم را داشته باشید و بر روی همه موثر نخواهد بود.
    دکتر ها تخصص دیگری دارند. در این زمینه تحصیل نکرده اند.
    تازه بعد از عمل هم نیاز به فیزیوتراپی، حرکت درمانی و حرکات اصلاحی خواهید داشت.

    • سلام چه شرایطی باید داشته باشد

     • با سلام و احترام
      با فشار عضلانی و بدون اینکه زانوهایتان را خم کنید آنها را به هم برسانید.
      ساق پایتان حالت کمانی نداشته یاشد. البته اگر این حالت را داشته باشد و شما بتوانید زانو ها را به هم برسانید احتمال کاهش فاصله می باشد و در مواردی هم فاصله بین زانو ها از بین می رود با وجود حالت کمانی ساق پا.
      موفق باشید

  27. ببخشید من حرکات کششی رو انجام دادم حرکات قدرتی رو انجام ندادم ولی با اینحال فاصله زانوهام کم شده اگه حرکات قدرتی رو هم انجام بدم زودتر به نتیجه میرسم؟

  28. سلام خدمت شما اقای رستمی من میخواستم از شما به خاطر وقتی که برای ما میذارین تشکر کنم واقا ازتون ممونم من الان سه ماهه این حرکاتو انجام میدم خیلی راضی ام خدا عمرتون بده

  29. سلام من نوزده سالمه و ۱۷۰ قدمه و ۶۰ کیلو وزن دارم . پاهام پرانتزیه و میخواستم عکسه پاهامو براتون بفرستم ولی نمیدونم چطور لطفا راهنمایی کنید. و سواله دیگم اینه که ایا پاهام درمان میشن اخه خیلی پاهام زشت شدن

  30. با سلام
   من سن ۲۹ ، فاصله زانوها ۴ انگشت آیا امکان داره این حرکات انجام بدم مشکل پرانتزی پام حل بشه . ممنون میشم اگه جوابمو بدید

   • با سلام و احترام
    با انقباض عضلانی و بدون اینکه زانوهایتان خم شود می توانید آنها را به هم نزدیک یا بچسبانید

  31. سلام ببخشید مزاحم شدم همه اون حرکات رو انجام بدم یعنی حالت کمانیش درست میشه

  32. یعنی حالت کمانیش درست نیشه

  33. سلام ببخشید مزاحم شدم من از ران پارانتزی ندارم باید همه حرکات را انجام دهم

  34. با عرض سلام من پاهام پارانتزیه سنم ١۵ قدم ١٧٣ فاصله زانوم ٣ انگشته و زیره زانوم ۴ و با فشار عضلانی بهم میچسبن این حرکات اصلاحی کدومشان موثر است منمنون میشم پاسخ بدین با تشکر

   • با سلام و احترام
    بله به احتمال زیاد برای شما موثر است. تمامی تمرینات را باید انجام دهید تا نتیجه بگیرید.
    موفق باشید

  35. ممنونم از پاسختون

  36. میشه ایمیلتون رو بهم بدید تا عکس پاهام رو بفرستم ببینم پرانتزیه؟

   • با سلام و احترام
    برای بررسی عکس های پای شما از صفحه مشاوره تلفنی اقدام بفرمایید تا کارشناس بانوان عکس های شما را بررسی نمایند

  37. یعتی امکان نداره تنها با انجام حرکات کششی زانو اصلاح بشه؟ من کسی رو ندارم ک تو انجام حرکات قدرتی کمکم کنه ..ولی حرکت اول و اخر قدرتی رو انجام میدم ب همراه تمام حرکات کششی…یعنی اینا موثر نیییییست؟ :'(

   • با سلام و احترام
    شما برای تمرین ۳ فقط نیاز به کمک دارید. تمرین ۴ رو هم بدون کمک انجام دهید.
    بقیه تمرینات را دنبال کنید
    موفق باشید

  38. ببخشید یه سوال دیگه
   من فقط ۵ تمرین اول ( کششی) رو انجام میدم چون بدنسازی کار میکنم پاهام تقویت میشه ..انجام تمرینات قدرتی سایت برای من ضروریه؟

  39. ممنون از پاسختون…من از امروز حرکات اصلاحی رو شروع میکنم..فقط بفرمایید هفته ای چند روز باید انجام بدیم؟ سه روز کافیه؟
   در رابطه با تمرین ۳ هم لطفا توضیح بدید برای هرکدوم از پا باید انجام بدیم؟ توی توضیحات ذکر نشده

  40. درروز چند بار باید نمرینات اصلاحی پا را باید انجام دهیم

  41. ببخشید در انجام تمرینات هم کششی هم قدرتی بعضی موارد می گویند ۳بار ۳۰ثانیه ایا باید تمام۳بار را پشت سر هم انجام دهیم یا در هربار انجام تمرینات بیشتر از یک بار انجام ندهیم

  42. سلام
   مشکل پرانتزی پای من مادرزادیه یعنی می تو نم با انجام دادن تمرینات اصلاحی پاهامو خوب کنم

   • با سلام و احترام
    چگونه متوجه شدید که مادرزادیه؟
    واژه مادرزادی الزاماً به ژنتیک و بیماری ژنتیکی برنمی‌گردد چراکه بیماری مادرزادی می‌تواند پی‌آمد یک اختلال ژنتیک و یا یک مشکل پیش‌آمده درون رحم و در پی یک عفونت٬ تروما و یا آسیب کروموزومی و مورفولوژی باشد.

    • من پدرم پاش پرانتزیه ولی نه زیاد فقط ۲/۳ انگشت مادر پدرم هم این شکلی ولی اون بیشتر می خواستم ببینم می تونم با انجام حرکات اصلاحی پام خوب بشه

     • با سلام و احترام
      دوست عزیز
      از این که پاسخگوی دوستان باشم بسیار خوشحال میشوم به شما هم در نظرات گذشته فرمودم که با توجه به سن شما و فاصله اندک، تمرینات برای شما موثر خواهد بود.
      به جای تکرار سئوالتان بهتر است وقت بگذارید و تمرینات را انجام دهید

      موفق ، شاد و سالم باشید

  43. سلام چگونه را برویم که پرانتزی پا معلوم نباشه

  44. سلام

   ممنون از مطلب خوبتون , امیدوارم همیشه موفق باشید

  45. سلام ببخشید وقتی فقط قوزک های پامو می چسبونم فاصله خیلی کم است اما وقتی همشو می چسبانم فاصله یکم بیشتر می شه چرا داخل افراد طبیعی در هر دو صورت یکی است و می چسبد

  46. سلام
   باید برای اندازه گیری فاصله ی پای خود فقط قوزک های داخلی خود را به هم بچس بانیم یا باید تمام پارا به هم بچسبانیم
   وتازه اگر ببخش نظرات توجه کنید می بینید که سن خودم را ۱۵سال بیشتر اعلان نکردم

  47. آقای رستمی چرا به من پاسخ نمیدید؟؟؟؟

  48. آقای رستمی چرا به من پاسخ نمیدید؟؟؟؟

    • گفتم که به ایمیلم یبار دیگه بفرستید خواهش میکنم

     • با سلام و احترام
      میشه بگید چه چیزی رو باید بفرستم. من قبلا هم چیزی برای شما ازسال نکردم. در بخش نظرات پاسخگوی شما و بقیه دوستان هستم. توضیحات در رابطه با اندازه گیری کاملا واضح است. اگر نقطه خاصی برای شما مبهم است توضیح بدهید.

  49. سابقه بازی در سالن هم بصورت سالنی ئهم بصورت چمن دارم این نزدیکا ۷ ساله زیر نظر مربی دارم بازی فوتبالم علاقه دارم بش ممکنه بخاطر همین فوتبال باشه

  50. سلام
   من با توجه به استرسی که دارم برای پا هام بیشتر از ی سایت چک کردم اخر تو ی سایت نوشته بود نوجوانانی که فاصله پاهایشان پایین ۲٫۵ سانت باشد پای پرانتزی ندارند وطبیعی است وکسای پرانتزی دارن که بالای ۴سانت فاصله پاهایشان باشد پا خودم ۱سانت بعضی موقع ها هم کمتر فاصله دارد بافشار خیلی کمی هم می تونم ان هارا به هم برسونم ۵۵کیلو وزن دارم ۱۵سالمه دارم میرم تو۱۶ سالگی بیشتر از ی ارتو پدم رفتن بیشتر شون می گن طبیعی اما اگر می خوای می تونی پاتو بعد از سن بلوغت عمل کنی من می تونم با انجام دادن این تمرینا پام توی یماه به همبرسونم یانه و اصلا پای من پرانتزی پا نه

   • با سلام و احترام
    معمولا فاصله های اندک را در بزرگسالان به عنوان پای پرانتزی در نظر نمی گیرند ولی به تجربه برای من اثبات شده است که به علت عدم توجه این فواصل به مرور زیاد می شوند. در سن شما بهتر است این مقدار را هم به عنوان پرانتزی در نظر بگیریم تا اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از افزایش این فاصله صورت بگیرد. البته فاصله زانو های شما زیاد نیست و نگرانی چندانی نباید داشته باشید. با صلاح دید والدینتان و مشورت با ایشان تمرینات اصلاحی را دنبال کنید.
    شما قبلا گفتید ۱۳ سال دارید حالا می گید ۱۶ سال!

    موفق باشید

  51. واقعا ممنون بابت جوابا
   مدت این تمرینا چجوریه؟ یعنی هفته ای ۳ بار؟

  52. بله میرسند

  53. سلام پسری ۱۳ساله هستم.پرانتزی پا دارم البته خیلی خیلی کم آیا این تمرینا ت رو انجام بدم درست میشه ممنون

  54. فهیمه حسین پور

   با سلام آقای رستمی متشکر از جواب روحیه بخشتان،برای گرفتن جواب حتما باید اپلیکیشن رو تهیه کنیم یا همین حرکات بالا کافی هستن

  55. با سلام وخسته نباشید…
   بنده یه سوال قبلا پرسیدم اما نمیدونم جواب دادید یا نه.
   ۲۴ساله هستم و پاهایم پرانتزی هست.
   میخواستم بدونم که چه فعالیت ها و کارهای روزانه رو نباید انجام داد؟مثلا طریقه ی نشستن عادی و بقیه ی امور روزمره؟
   که در کنار تمریناتی که لطف کردید از آنها هم پرهیز کنیم…
   و اینکه من برای بهبود یافتن پاهام، علاوه بر تمرینات شما ،بدنسازی هم میروم. لطفی کنید و در مورد بدن سازی و تمرینات مربوط به پا هم نظری بدهید….آیا پرس پا به صورت کنترلی و سبک خوب هست یا نه؟
   بنده هم با انقباض میتوانم اندکی پاهامو به هم نزدیک کنم….ممنونم از لطفتون
   تو رو خدا جواب بدید

   • با سلام و احترام
    شرمنده بابت تاخیر.
    بهتر است از نشستن بر روی زمین پرهیز کنید چهارزانو، دو زانو و ……
    پرس پا را در صورتی که پا ها رو نزدیک به هم قرار دهید مشکلی ندارد. برای تقوت عضلات آبداکتور ران تمرین کنید.
    تمرینات اصلاحی را دنبال کنید منتظر خبرهای خوب در رابطه با بهتر شدن پاهایتان هستم.

    موفق باشید

  56. و یه چیز دیگه اینکه آیا کف پاها باید کاملا جفت و برابر باشن؟ من چون کف پاهام صافه الان پاهام ضرب شده و تو قسمت پایین مچ یه برآمدگی استخوانی شکلی دراومده بخاطر همین کنارهم که میزارم با فشار عضلانی زانوهام به هم نزدیک میشه ولی خب اون قسمت ضرب که به هم میخوره خیلی درد داره. آیا این ضربها مربوط به کف پاست یا پرانتزی پا،؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  57. سلام و خسته نباشید. من چندساله به خاطر این پرانتزی اذیت شدم. فقط ازلحاظ ظاهری. هرچند درد هم دارم.من ۲۴ سالمه. وزنم ۴۹ کیلو و قدم ۱۵۸ هست. از راهنمایی زانوهای پرانتزی داشتم. ولی بعد چندسال متوجه شدم که ویتامین و کلسیم من خیلی خیلی پایینه.که الان حدود ۲ساله قرص ویتامن د و کلیسم میخورم. دبیرستان که به دکتر رفتم گفت میتونم جراحی کنم ولی مطمئن نیست. فقط برام یه کفی نوشتن. که کمی بهتر شدن. الان فاصله بین زانوهام ۳ تا انگشته چسبیده و بین ساق پاهام ۴تاست. با انقباض بدون خم کردن به هم میچسبه ولی فاصله بین ساق پام میشه ۳تا انگشت. الان ۱هفتس این تمریناتو انجام میدم. آیا امیدوار باشم؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید.
   واینکه حرکات قدرتی رو بعد اون اصلاحیا انجام بدم ؟ من خودم اول ۱۰ دقیقه حرکات معمولی انجام میدم بعد اونا رو.
   واینکه در روز چند دقیقه این حرکات رو باید انجام داد؟

   • با سلام و احترام
    امیدوار باشید به احتمال زیاد برای شما موثر خواهد بود. حرکات انعطاف پذیری و قدرتی را هر روز حداقل یک بار انجام دهید اگر وقت دارید ۲ بار با فاصله ۶ تا ۸ ساعت انجام دهید

  58. سوالم این که پام اصلا پرا نتزی است یا خیر

  59. فاصله بین پام ۱سانتی متر است بعضی موقع ها کمتر می شود ۴۵ کیلو گرم وزن دارم ۱۵ سالمه فوتبال بازی می کنم

  60. با سلام و خسته نباشید،آقای رستمی ازتون متشکرم بابت روحیه خوبی که به دوستان میدین،من ۲۵ سالمه فاصله زانوهام دو انگشت هس اگه بخوام خیلی حادترش کنم سه انگشت به زور میشه،اولا اصلا متوجه این موضوع نبودم بعدا در دانشگاه بخاطر رشته ای که میخوندم رشتم تربیت بدنی بود متوجه این قضیه شدم الانم روم تاثیر خیلی بدی گذاشته شب و روز پامو میزارم جلومو نگاش میکنم همش میگم چرا اینجوریه اونموقع بهم گفتن چون دوران رشدتون به پایان رسیده با حرکات اصلاحی درمان نمیشه الان اینجا دوستانی هستن که سن رشدشون گذشته ولی شما گفتین با حرکات اصلاحی میشه درمان کرد میخواستم ببینم واقعا حرفتون صحت داره یا صرفا بخاطر روحیه دهی به دوستان هس قدم ۱۶۱وزنم ۵۳ با انقباض هم زانوهام بدون خم شدن بهم نزدیک میشه ممنون میشم راهنماییم بکنین

   • با سلام و احترام
    من همیشه افراد را به انجام تمرینات اصلاحی تشویق می کنم چون اثرات آن را به صورت مستقیم دیده ام
    امکان اصلاح در شما وجود دارد. افراد که در سن شما به انجام این تمرینات پرداخته اند فاصله زانوهایشان کمتر شده است. رمز کار در ممارست و صبوری می باشد. چون در این سن نیاز است که چندین ماه تمرینات را روزانه انجام دهید.

  61. سلام
   من دختری ۱۹ ساله با قد ۱۶۴ و وزن ۵۷
   فاصله ی بین دو زانوم ۲ انگشت و ساق پاهام کمانیه
   به نظر شما این تمرینات جوابگو هستش؟ یا نه به فیزیوتراپی و عمل نیاز داره؟

  62. البته اینم بگم که به سختی وبا فشار زانوهام به هم میچسبن ودو انگشت فاصله دارن

  63. سلام خسته نباشید آقای رستمی….من ۲۱ سالمه قدم ۱۶۲ وزنم ۵۶ تو بچگی درد شدید در ساق پام داشتم الان که به این سن رسیدم پاهام پرانتزی شدن فاصله ی دوزانوم حدو دوسه سانت وزیر زانوم حدود چهار سانته البته درساق پای راستم حالت کمانی بیشتر دیده میشه، میخواستم بدونم با تمرین اصلاح میشه؟

  64. با سلام و خسته نباشید
   من ۲۸ ساله هستم و چند سال هست متوجه پرانتزی بودن پاهایم هستم. قدم ۱۷۰ و وزنم ۶۳ هست . ساق پای من دچار انحنا نیست . فاصله بین دو زانو در حالت ایستاده ۲ سانت است و با کمی فشار به هم میچسبد . اما زیر زانوهایم ۴ سانتی متر فاصله دارد . کوهنوردی و دوچرخه سواری میکنم. بعد از پیاده روی های طولانی ، کمی درد در زانوی راست خود دارم . ممنون میشم برای درمان فاصله ی زیر زانوها راهنماییم کنین. و اینکه دوچرخه سواری و کوهنوردی برام ضرر ندارن؟
   ممنون از شما

   • با سلام و احترام
    تمرینات اصلاحی را دنبال کنید برای شما تاثیر گذار خواهد بدود. اگر منظورتان کوهپیمایی است فعلا از ان پرهیز کنید البته فاصله زانوهایتان آنقدر نیست که در صورت ادامه فعالیت در کوتاه مدت مشکل خاصی به وجود آورد

  65. با سلام و خسته نباشید توروخدا جواب بدین من ٢٣ سالمه قدم ١۶٨ و وزنم ۵٢ کیلو هست فاصله بین دو زانوم ٢ انگشت و زیر زانوهام ۴ انگشته اصلا اعتماد بنفس ندارم رفتم دکتر،دکتر گفت که فقط با عمل امکان خوب شدنش هست ولی خونوادم راضی نیستن عمل کنم.این ورزش ها فقط فاصله زانوهارو کم میکنن؟میتونم عکس پاهامو بفرستم؟خواهش میکنم جواب بدین

   • با سلام و احترام
    شما اصلا نیاز به عمل ندارید. تمرینات اصلاحی را دنبال کنید با کاهش فاصله زانو فاصله دو ساق پایتان نیز به هم نزدیک می شود و به فاصله طبیعی می رسد.
    در ضمن به نظر می رسد که لاغری پاهایتان باعث شده است که این فاصله بیشتر از آنچه هست به نظر می رسد.

  66. سلام . میخواستم بدونم این پرانتزی بودن پا مشکلی داره ؟؟

  67. من زانو هام بدون هیچ فشاری خیلی راحت به هم میچشبند اما ساق پاهام کمی کمانی البته پای راستم بیشتر آیا این تمرینات برای رفع کمانی بودن پاهایم کافی است ؟؟؟من۱۶سالمهقدم۱۶۱و وزنم۴۴

  68. سلام اقای رستمی اول ازهمه میخواستم بگم خیییلیی ازتون ممنون وسپاسگذارم شما واقعن همه ی مارو امیدوار کردین درصورتی که خیلیا ناامیدمون کردن گفتن بهیچوجه پای شما اصلاح نمیشه.
   اقای رستمی من ۲۵ سالمه و قدم ۱۵۷زانوهامم بافشار میتونم بهم نزدیک کنم فقط یه مشکلی هست اینکه احساس میکنم کمرو نمیتونم صاف نگه دارم هر وقت وایمیستم شکمم میاد جلو وباسنمم عقب و احساس میکنم پایین تنم درحالت نشته کوتاه تر نسبت به بالاتنه ایا این به خاطر همین مشکل پرانتزی بودن پا هست وکوتاهی عضلاتی که بوجود میاد؟؟؟؟خواهش میکنم کمکم کنید وجوابمو هرچه زودتر لطف کنین بدین ممنون میشم ازتون

  69. سلام اقای رستمی ممنون از رسیدگی هاتون به سوالات دوستان
   میشه این تمرینات رو در یک زمان خاصی از روز انجام داد ؟ مثلا هر تمرین را تمام ست هاش رو فقط صبح ها تمرین کرد .
   یا باید صب ظهر شب انجام بشه ؟

   • با سلام و احترام
    روزی یک جلسه تمرینی کافی است ولی هر روز انجام دهید

    • سلام خسته نباشین.من پاهام از هم فاصله داره و قدم ۱۷۴و وزنم ۵۵
     زانو هام با فشار بهم میچسبن و درد زانو هم دارم و تازه متوجه شدم که کم خونی خفیف دارم میخواستم بدونم پاهام خوب میشه و کم خونی هم تو پرانتزی شدنه زانو هام تاثیر داشته؟
     مرسی از وقتی که میذارین

     • با سلام و احترام
      کم خونی نه
      بله برای شما حرکات اصلاحی تاثیر دارد. وزنتان را با تمرینات مقاومتی و تغذیه صحیح افزایش دهید.

  70. ممنونم که وقت گذاشتین و جواب دادین 🙂

  71. سلام
   این ورزش ها واقعا کارساز هستن؟
   من دختری ۱۶ ساله هستم

   قدم۱۶۵
   وزنم۴۶
   بین زانوهام ۴ انگشت فاصله اس
   به راحتی میتونم زانوهامو به هم بچسبونم
   لاغرم ولی اندازه ی پاهام نرماله
   و یه سوال پای پرانتزی با ورزش های فیتنس قابل درمان هستش؟یعنی اگه من برم فیتنس درمان میشه
   از این که پاهام این شکلیع خیلی عذاب مبکشن میخوام زودتر درمان بشن

   • با سلام و احترام
    آیا ساق پای شما حالت کمانی دارد؟
    به احتمال زیاد اصلاح پذیر است.
    نه باید تمرینات اصلاحی را دنبال کنید

  72. نه ران هام کمانی نیست .
   در مورد کمرم به دکتر مراجعه نکردم که دقیق بدونم ولی فکر میکنم دارای انحنای طبیعی است .

  73. سلام آقای رستمی خدا قوت.من پاهام پرانتزی نیست اما از اینکه می بینم شما با حوصله جواب مردم را می دید خیلی لذت بردم امیدوارم این روحیه زیباتون را حفظ کنید.اجرکم عند الله

  74. سلاسلام اقای رستمی من پونزه سالمه تقریبا ۱۵۰قدمه و ۴۵کیلو وزن دارم بافشار عضلانی زانوهام به هم میرسن ولی تقریبا یک انگشت فاصله داره حالت عادی سه انگشت فاصله دارن ساق هر دو پام به سمت داخل رفتم ران های پاهام هم به هم نمیچسبن ایا این تمرینات رو پاهام اثر میکنه یانه خاهشا جواب بدید ضمنا از بچگی خیلی فوتبال بازی میکردم الان هم بازی میکنم خاهشا جواب بدین ‌.اینده که مشکلی واسم پیش نمیاد که ….دارم رنج میبرم ولی بازم خدارو شکر………..

  75. نه ران هام کمانی نیست.
   گودی کمر رو نمیدونم چون نرفتم که دقیق بپرسم ولی فکر نمیکنم به نظر گودی آن طبیعی است

   • با سلام و احترام
    نسبت وزن به قد شما کم است و این فاصله را بیشتر از حد نشان می دهد. شما باید با تغذیه صحیح و تمرینات ورزشی مناسب وزن خود را به محدوده طبیعی نزدیک کنید.
    تمرینات اصلاحی را دنبال کنید به احتمال زیاد برای شما موثر است.
    موفق باشید

  76. بازم سلام ، من اطلاعات کاملم رو دوباره میذارم .
   قد ۱۶۵
   وزن ۵۰
   پاهام نسبتا لاغره
   فاصله بین قسمتی که باید اندازه میگرفتم ۳ انگشته فک میکنم حدود چارسانت .
   کمی میتونم بهم نزدیکشون کنم ولی به هم نمیرسن.
   ساق پاهام هم قوس نداره به اون شدت ینی ملموس نیست خیلی .

  77. سلام و خسته نباشید ، فاصله ی زانوهام تقریبا ۵ سانته و بدون خم کردن بهم نمیرسه متاسفانه ، ممکن هست درمان شود ؟

  78. سلام.من متولد ۱۳۶۵ با قد ۱۷۸ و وزن ۷۵ کیلو.فاصله بین زانوهام ۲ انگشته و انحنا از زیر زانوهام شروع می شه و مچ پام هم انحنا داره.از فرم پاهام خیلی ناراضیم.ایا با این حرکات امیدی به اصلاح هست که شروع کنم؟با تشکر

  79. با سلام
   من اپلیکیشن اصلاحی پای پرانتزی رو گرفته و دو هفته ای میشه دارم تمریناتشو انجام میدم.فاصله بین زانوهام دو انگشته و بین دو ساق پاهام سه انگشت با فشار زانوهام بهم میچسبند اما بین ساق پاهام هنوز هم فاصله داره.ساق پاهام بیشتر در قسمت بیرونی پا عضله داره همین هم باعث شده ساق پاهام حالت کمانی داشته باشه.آیا راهی هست که حالت ساق پاهام بهتر بشه؟در ضمن کف پاهام وقتی رو ی زمین میذارم صافه.این صافی کف پاهام قسمت مچ پاهام رو به سمت داخل پاهام متمایل کرده.برای صافی کف پاهام چیکار کنم؟

   • با سلام و احترام
    اگر استخوان ساق پای شما حالت کمانی پیداکرده است با اتجام تمرینات اصلاحی ساق پاستان اصلاح نخواهد شد.
    تمرینات مربوط به کف پای صاف را انجام دهید

   • الان بعد دوماه فاصله پاهات تغییر کرده؟
    لطفا بگو من واقعا نا امیدم هر کاری کردم روز بروزم بیشتر بچشم میاد

  80. سلام٬من بعد از دو ماه ورزش فاصله ی دوزانوهام کم شد و تقریبا به هم چسبید ٬ولی از لحاظ ظاهری پاهام هیچ تغییری نکرده٬چقد دیگه باید تمرینارو انجام بدم تا پاهام صاف شه?۱۷ساله هم هستم

   • با سلام و احترام. منظورتان را متوجه نشدم. منظورتان ساق پایتان است؟ آیا حالت کمانی دارد؟

    • ساق پامم کمانی هس ولی خیلی نیس٬میدونم که ساق پا درست نمیشه ولی زانو ک باید شکلش تغییر کنه٬منظورم اینه که بعد از دو ماه فاصله بین دو زانوهام کم شده ولی از لحاظ ظاهری بازم پرانتزیه

     • با سلام و احترام
      درست منظورتان را متوجه نشدم. منظورتان این است که کشککتان هنوز به سمت خاج می باشد. لطفا این ویژگی های ظاهری را دقیق شرح بدهید

      • بذارین اینجوری بگم…وقتی میخوام فاصله ی بین دو زانوم رو اندازه بگیرم دوتا زانوهام فاصله ای بینشون نیست( ولی قبل از این دو ماه حدود دوانگشت فاصله بود )ولی زیر زانوم به اندازه ی دوانگشت فاصلس … یعنی این تمرینات واسه من موثر نبوده ک زیرزانوم هنوز صاف نشده؟

      • با سلام و احترام
       به طور طبیعی یکم فاصله زیر زانو وجود دارد. فاصله دو ساق پایتان کمتر از این مقدار است. این تمرینات تاثیری بر روی شکل استخوان ساق پای شما ندارد

  81. نه نمیتوانم نزدیک به هم کنم راستی بله ساق پاهام کمانیه

   • با سلام و احترام
    به احتمال زیاد حرکات اصلاحی نمی تواند زیاد برای شما موثر باشد ولی برای جلوگیری از افزایش فاصله بهتر است تمرینات را ادامه بدهید. توصیه می کنم با یک متخصص طب فیزیکی نیز مشوزت کنید.
    موفق و شاد باشید

  82. سلام با تشکر من پاهام پارانتزی هست بین زانو هام چهار انگشت هست سن :١۵ قد :١٧۴ وزن:۶٣ البته پارانتزی پاهام فقط از زانو هست این حرکات ها یعنی درست میکنه

  83. سلام فقط یه سوال آیا با اصلاح کامل افزایش قد خواهیم داشت؟

  84. با سلام و عرض خسته نباشید .. پسری هستم ۲۱ ساله ، قدم ۱۷۲، وزنم ۶۲ .. ساق پام کمانی هستش ، و فاصله بین زانو هام ۲،۳ انگشت بسته میباشد ، با فشار عضلانی فاصله کم میشه اما زانو فاصله داره .. عکسم میتونم بفرستم ، فقط شما بگید کجا بفرستم عکس رو
   بعدشم ورزشم فوتساله و تقریبا حرفه ای … لطفا راهنمائی کنید

  85. سلام. میشه بگید این تمرین برای اصلاح پرانتزی خوب هست یا نه؟ :
   روی صندلی نشسته یک توپ بین دو زانو گذاشته و به سمت توپ فشار اورده شود.

  86. با سلام دوباره بله کمی گودی کمر دارم

   • با سلام و احترام
    بهتر است از زیر نظر یک متخصص حرکات اصلاحی کار کنید
    همزمانی چرخش داخلی استخوان ران شما با پای پرانتزی نیازمند تمرینات اصلاحی خاص دارد

    موفق باشید

  87. سلام. بخشید، مگه گودی کمر روی پرانتزی پا تاثیر داره؟ من هم گودی کمر دارم هم پرانتزی

  88. با سلامی دوباره بعله قوس کمرم طبیعی هست وقتی به دیوار میچسبم دستام از مچ از فاصله بین دیوار و کمرم عبور میکنه خواهش میکنم ازتون راهنماییم کنین وزنم چقد باشه حالت کمانیه پاهام کمتر بنظر میرسه؟ایا با انجام دادن ابن ورزش ها حالت پاهام عادی میشه؟من اصلا اعتماد بنفس ندارم خواهش میکنم ازتون راهنماییم کنین

   • با سلام و احترام
    افزایش توده عضلانی پایین تنه شما کمک می کند که فاصله به این مقدار مشهود نباشد.
    تمرینات اصلاحی را انجام دهید
    تغذیه به همراه تمرینات افزایش حجم برای پایین تنه را زیر نظر یک مربی انجام دهید.

    موفق باشید

  89. نه ببخشید فاصله حدود ۱-۲ سانت می باشد.

  90. سلام خسته نباشید.
   من دختری ۱۷_۱۸ ساله هستم با قد ۱۵۹ و وزن ۵۳ .ساق پاهام حالت کمانی دارند و زانوهام رو هم بدون اینکه خم کنم، نمیتونم به هم بچسبونم.میخواستم ببینم که ایا این تمرینات موثر هست برای من یا نه؟ باید چکار کنم؟

  91. با سلام من ٢٢ سالمه پاهام حالت پرانتزی داره فاصله بین ٢ زانوم ٢ انگشته و زیر زانوم ٣ انگشته با فشار عضلانی میتوتم بهم نزدیک کنم قدم ١۶٧ و وزنم ۵١ کیلو هست ایا چاقی تاثیری رو کم شدن پرانتزی داره؟من احساس میکنم این ورزش هارو انجام میدم حالت پرانتزیش بیشتر میشه ١/۵ ماهه انجلم میدم توروخدا کمکم کنین اصلا اعتماد بنفس ندارم

   • با سلام و احترام
    نسبت وزن به قد شما کم است و این فاصله را بیشتر از حد نشان می دهد. چاقی خوب نیست!!!! شما باید با تغذیه صحیح و تمرینات ورزشی مناسب وزن خود را به محدوده طبیعی نزدیک کنید.
    تمرینات را انجام دهید مطمئن باشید که فاصله اضافه نخواهد شد؟
    قوس کمر شما طبیعی است؟ یعنی دستتان تا مچ وقتی که به دیوار چسبیده اید از فاصله کمر و دیوار عبور می کند؟

  92. با سلام خسته نباشید بنده ۳۱ ساله قد ۱۷۰ وزن ۷۰ کیلو فاصله رانها حدود ۲ انگشت که در قسمت ساق پا مقدارش ۴ انگشته با عکسبرداری از ساق پا معلوم شد استخوان ساق بنده مشکل نداردو میتونم
   اهام رو با فشار کامل به هم بچسبونم خیلی تحقیق کردم وبه ۲ سایت خوب تو اینترنت برخورد کردم یکیش bowleg no more و دیگریش bowleg remedy است که ۲ کتاب برای فروش گداشتن که قابل خرید برای من نبود اما…
   تحقیقات بنده این بود که چرخش خارجی ران که توسط عضلات سرینی بزرگ و میانی است علت اصلی کوتاهی و قدرت زیاد و ضعف عضلات چرخش دهنده داخلی ران {کشنده پهن نیام} ضعف در عضلات اداکتور ران{نزدیک کننده های ران} است در زانو ضعف در عضله اشکی یا همان وستوس مدیالیس است و عدم بالانس در همسترینگ داخلی و خارجی< اکثر افراد با فاصله زیاد بین دو ساق پا دارای چرخش خارجی ساق پا {external rotate tibial{هستند که علت اصلی کوتاهی شدید در عضله دو سر رانی است<یک علت دیگه به طرز قرار گیری لگن برمیگرده که به قول سایت bowleg remedy کلید فیکس کردن پای پرانتزی در لگن است…
   سوال بنده از شما اینه که راه حل شما برای این مشکلاتی که ذکر کردم چه نوع حرکات اصلاحی است ضمنا بنده با اناتومی بدن حرکت شناسی و حرکات اصلاحی اشنایی دارم

   • با سلام و احترام
    به نظر من بهترین راه حل برای اصلاح ناهنجاری بدنی دیدگاه کلی نگرانه به کل بدن است. تقریبا در تمام ناهنجاریهای قامتی لگن به طور مستقیم و غیر مستقیم تاثیر دارد. اصلاح یک ناهنجاری به معاینه دقیق و تمرین بر اساس علت ها استوار است. هدف از ارائه این تمرینات دادن دید کلی و تمریناتی است که در اکثر موارد موثر هستند. این تمرینات براساس اصول حرکات اصلاحی طراحی شده است و مهمترین اصلی که مورد توجه اینجانب بوده است که تمریناتی ارائه کنم که حداقل امکانات و تجهیزات را بخواهد و در هر مکانی انجام پذیر باشد.
    تمرینات اصلاحی برای شما موثر است البته اگر اطلاعات کافی دارید بدن خود را ارزیابی کنید و بر طبق آن ارزیابی تمرینات مناسب را انتخاب نمایید.

    موفق باشید

  93. باسلام وخسته نباشید من ۱۷ سالمه قد۱۶۵ وزن۴۶فاصله بین زانو ها۳ انگشت فاصله وبا فشار بهم نمیرسه ساق پا پرانتزی نمیدونم ارثی یا بعدا بوجود اومده اگه ارثی باشه این حرکات تاثیری ندارن؟کشکک زانو هام هم بهم نزدیکه آیا این حرکات آسیبی به زانو نمی زنن یاباعث تشدیدش نمیشن؟باتشکر

  94. سلام امیدوارم حالتون خوب باشه ، ۲۲ سالمه با وزن ۵۰ کیلوگرم و ،فاصله بین زانوهام ۴ انگشته و ساق پام هم انحراف داره ، و خودم هم دانشجوی پرستاری ام مدت زیادی سرپا می ایستم ، این حرکات موثره؟؟؟ بهم جراحی توصیه شده، لططططططططططططفا راهنماییم کنید

  95. سلام خسته نباشین من ۲۹ سالم فاصله مرکز دو کشکک از هم ۱۴ سانتی متر امیدی هست با این ورزشا پا پرانتزیم خوب بشه؟ چند ماه طول میکشه؟ با سپاس

  96. سلام از سایت خوبتون ممنون اگه میشه منو راهنمایی کنید من مشکل پرانتزی پا دارم و تازه دوساله که اینو میدونم خیلی دارم اذیت میشم تو زانوهام درد شدیدی رو حس میکننم نمیدونم باید چیکار کنم ..
   ای ایمیل منه

  97. با سلام. ۲۸ سالمه, قد ۱۵۸, ۳ ساله تمرینات بدنسازی انجام می دم. منم بابت پاهام خیلی نگرانم. ۲ سانت فاصله داره, با فشار هم به هم نمی چسپند. مگر یکم زانومو خم کنم. ورزش تو بهبودش تاثیر داشته یک سانت. اما می خوام بدونم که این حرکات اصلاحی, برای اصلاح ماهیچه هاست یا تاثیری هم تو خوده فرم استخوان داره؟؟

  98. سلام. من ۱۴ سال دارم و از ۱۲ سالگی در سراشیب خوب نمی توانستم راه بروم و یواش یواش پاهام بصورت پرانتزی شدند و تمام آزمایشات سالم و یک کمی کمبود ویتامین d را نشان دادند و عکسها نیز کمی انحراف زانو و پرانتزی پا رو به بیرون است آیا بدون عمل جراحی خوب می شوم یا باید حتما” جراحی کنم . ممنون میشم راه نمائی کنید .

  99. سلام.من نمدونم ازکجابایدسوالموارسال کنم؟میشه راهنمایی کنین؟

  100. سلام و خسته نباشید
   ۲۰سال دارم ،قد ۱۸۴ وزن ۷۱ هست.فصله بین زانو هام ۳ انگشت و زیر زانو هام ۴ انگشته. زانو هام هم فشار میارم بدون خم شدن زانو فاصلشون ۲ انگشت میشه.
   میخواستم ببینم با انجام تمرین ها بهبودی پیدا میکنه ؟
   با تشکر

   • با سلام و احترام
    احتمال اینکه به طور کامل در شما برطرف بشه ۵۰ درصد است.
    طبق تجربه اگر تمرینات را انجام دهید و مقداری وزن اضافه کنید (تمرینات قدرتی پایین تنه و تغذیه مناسب) به احتمال زیاد فاصله دو زانویتان تا ۱ سانتی متر هم کاهش یابد که در این صورت اصلا به چشم نمی آید.

    موفق شاد و سالم باشید

  101. سلام. من ساق پام کمانیه. آیا راهی برای صاف شدن آن وجود دارد

  102. سلام.من ۲۵ سالمه قدم ۱۵۷ و وزنم۵۲ کیلو هستش.از راهنمایی پاهام پرانتزی شدن. چهار انگشت فاصله داره با این تمرینات خوب میشم؟؟؟

  103. سلام آقای رستمی. قبل از هرچیز بابت صبر و حوصله تان در پاسخ به سوالات تشکر می کنم. من دختری ۲۶ ساله ام. قدم ۱۶۱ و وزنم ۵۵ کیلو هستش. پایین تنه م نسبت به بالا تنه م لاغر تره. و کلا پاهام لاغره. فاصله بین زانوهام ۲ تا ۳ انگشت چسبیده هستش و با فشار زیاد بدون خم کردن به هم می رسن. بعد از نزدیک کردن زانوهام ساق پاهام ۲ انگشت چسبیده از هم فاصله داره. تو عکس کاملا پاهام پرانتزی هستش. تو آزمایش خونم ویتامین دی پایین بود که چند هفته س شروع به مصرف ویتامین دی کردم. آیا این حرکات اصلاحی مشکل مرا به طور کامل رفع می کنن؟ چند هفته طول می کشه؟ ساق پاهام قابل اصلاحه؟ چطور نسبت پایین تنه و بالاتنه م رو یکسان کنم؟

   • با سلام و احترام
    خواهش می کنم
    به احتمال زیاد حرکات اصلاحی برای شما موثر است.
    حداقل ۸ هفته طول می کشد که تاثیر تمرینات قابل مشاهده شود
    به طور طبیعی در قسمت بالای ساق فاصله بین دو ساق مشاهده می شود. اما اگر ساق پایتان کمانی شده است با تمرینات اصلاحی قابل درمان نیست.
    تمرینات قدرتی برای پایین تنه و تغذیه مناسب داشته باشید

    موفق، سالم و شاد باشید

  104. خیر.چه کاربایدبکنم؟

   • با سلام و احترام
    به احتمال زیاد حرکات اصلاحی باعث کاهش فاصله زانوی شما نخواهد شد. به شما انجام حرکات اصلاحی را برای جلوگیری از پیشرفت فاصله توصیه می کنم. فاصله زانوی شما و عدم درد نشان می دهد که زانوی شما نیاز به عمل جراحی ندارد.
    موفق، شاد و سالم باشید

  105. سلام.من پسری هستم۳۱ساله،قدم۱۸۰هست ووزنم۷۵هستش.پاهام درناحیه زانوهاحدود۳_۴سانت ازهم فاصله دارند.ومن رواذیت نمیکنه وازبچگی هم اهل ورزش فوتبال بودم وازنظرجسمانی مشکلی ندارم.آیابایدحاما عمل کنم یا میتونم ازطریق ورزش وتمرینات لازمه مشکل پاهام روحل کنم.لطفاراهنمایم کنید.باتشکر

  106. با سلام و خسته نباشید.
   ۲۳ سالمه … قد ۱۶۹ وزن ۵۰ . فاصله بین زانوهام دو انگشت هستش، با فشار عضلانی هم میتونم زانوهام رو به هم نزدیک کنم. ساق پام به خصوص زانوی چپ از زانو به پایین حالت کمانی گرفته که به هیچ وجه ظاهر خوبی نداره، فاصله پاهام از قسمت زیر زانو حدودا ۴ انگشته.
   میخواستم از خدمتتون بپرسم آیا با کم کردن فاصله بین زانوهام ، ساق پام هم فاصله ش کمتر میشه یا خیر ؟
   و اینکه آیا پیشنهادی برای اصلاح حالت کمانی ساق پا دارین؟
   مرسی از وقتتون…

  107. سلام خسته نباشید من سارا ۱۷ سالمه و مشکل پرانتزی پا دارم و۳ سال هست که متوجه شدم و درد شدیدی تو زانوهام دارم و به
   همین دلیل اصلا سلامتی روحی خوبی ندارم احساس میکنم مشکلم هیچ وقت حل نمیشه خواهش میکنم راهنماییم کنید

   • با سلام و احترام
    قد، وزن، فاصله دو زانو؟
    آیا با فشار عضلانی بدون اینکه زانوهایتان خم شود می توانید آنها را به هم برسانید؟

  108. جناب رستمی لطفاً جواب بنده را بدهید.متشکر

  109. با سلام و ادب
   آقای دکتر موقع ایستادن زانوهای من به هم می چسبند ولی ساق پا به اندازه دو انگشت فاصله دارند که اصلا این مدل پاهام دوست ندارم چاره واسه صاف شدن پاهای من هست
   با تشکر و آرزوی موفقیت

  110. در ضمن کف پام هم تقریباً صاف هستش.

  111. سلام .خسته نباشید.من متولد ۶۶ هستم.قدم ۱۶۳ وزنم ۵۷ کیلو. فاصله زانوهام کمتر از دو سانته و میتونم به هم برسونمشون.ولی ساق پام حالت کمانی داره.میخاستم ببینم این حرکات اصلاحی تاثیری رو من داره ؟ممنون میشم اگه جواب بدین.

  112. باسلام و عرض ادب خدمت جناب رستمی:
   بنده پسری ١٧ ساله هستم که زانوهایم پرانتزی هست و فاصله بین دو زانوم دقیقاً سه انگشت چسبیده هست و از زانو به پایین هم حالت کمانی است … حقیقتش ورزش بنده دوچرخه سواری حرفه ای هست ، میخواستم ببینم که این ورزش بصورت حرفه ای مشکلی برای زانو ها بوجود می آورد؟؟؟ و اینکه آیابا شنا و حرکات اصلاحی بالا این مشکل برطرف میشود؟؟؟ درضمن دکتر هم رفتمو گفت هنوز صفحات رشد بین زانو هام بسته نشده…البته مادر بنده هم مشکل پرانتزی زانو دارند و در نهایت وزنم ۵۵ و قدم حدودا ١٧٨ تا ١٨٠ میباشد.لطفاً درباره ورزشم و سوالات بالا راهنماییم کنید.
   باتشکر

   • با سلام و احترام
    دقیقا اثرات این عارضه در ورزش شما بررسی نشده است ولی فشار به زانوهای شما بیشتر از زانوی نرمال می باشد. اگر پرانتزی شما فانکشنال باشد با حرکات اصلاحی قاصله کاهش می یابد. از شنای قورباقه پرهیز کنید. نسبت وزن به قدتان کم است و این عارضه شما را بیش تر نمایان می کند
    موفق باشید

  113. در ضمن متاسفانه من نمیتونم در طول روز برای حرکات وقت ازاد داشته باشم فقط شب وقت میکنم ۱٫۳۰ ۲ ساعت حرکات رو انجام بدم اینکه در روز نمیتونم بیشتر از یک بار تمرین کنم اشکالی نداره؟

  114. سلام اقای رستمی من یک هفته اس که تمرینات رو شروع کردم شب ها یک ساعت پیاده روی میکنم و بعد حرکات اصلاحی رو انجام میدم طوری که کشیدگی و توو پاهام حس کنم فاصله ی زانوهام اول ۳ انگشت بود الان دو انگشته تقریبا اما هنوز زانوهام به سمت هم متمایله میخواستم بپرسم با کم شدن فاصله و این حرکات زانوها حالت عادی میگیرن؟ و اینکه کدوم یک از حرکات بیشتر کمک میکنه.با اینکه فاصله ی زانوهام کمتر شده اما باز هنوز نگرانم که میتونم پاهای عادی داشته باشم یا نه

  115. سلام میخواستم ببیم باشگاه بدن سازی واسه پای پرانتزی ضرر داره؟؟؟

  116. سلام من۱۷سالمه قدم۱۷۸..۵۰وزنم،فاصله ی بین زانوهام یک انگشته
   میشه کمکم کنیدخیلی بابت پاهام ناراحتم

  117. من نظرات رو خوندم امیدوارم شدم اگه پاهای منم قابل اصلاح باشن خیلی جدی تمریناتو شروع میکنم

  118. سلام من ۲۲ سالمه پاهام خیلی لاغر قدم ۱۶۳ وزنم ۴۸ زانوهام حدود ۳ انگشت با هم فاصله داره اما با فشار عضلانی بدون خم کردن به هم نزدیک میشن و فرم پام عادی میشه. به نظرتون با این حرکتا میتونم همین فرمی که با فشارعضلانی وارد میکنم رو در حالت عادی حفظ کنم؟یا حتما باید عمل شه؟ تا حالا کسی با این حرکت ها فرم پاش بهبود پیدا کرده؟ لطفا راهنمایی کنید

   • با سلام و احترام
    به احتمال زیاد این تمرینات برای شما موثر است. در ضمن نسبت وزن به قد شما کم است و این فاصله پای شما را بیش از حد نشان می دهد.
    شما با این شرایط اصلا نیاز به عمل ندارید
    بله کسانی که منظم و با حوصله کار کردن و شرایط رو داشتند بهبود یافتند

  119. سلام اقای رستمی خوبید عباداتتون قبول.
   من متولد ۱۳۶۵ هستم و بین زانوهام قد ۳ انگشت فاصله هست… و با فشار میتونم بهم نزدیک کنم بدون اینکه خم کنم…. خیلی ناراحتم قدم ۱۴۵ هس ووزنم ۵۰ کیلو
   دوس دارم هرچی زودتر عمل کنم . ۱ دکتر خوب سراغ ندارید؟
   فرم پاهام مث ادمای عادیه. و این فاصله باعث شده پرانتزی نشون بده.. هنگام راه رفتن هم چرخش کمی برا زانو داررم. بدتر از همه این که نمیدونم مشکلم فانکشن هس یا ارثی؟ منتظر جوابم . بدرود.

   • با سلام و احترام
    به احتمال زیاد فانکشنال است و قابل اصلاح
    تمرینات اصلاحی را انجام دهید
    عمل رو برای شما توصیه نمی کنم هم فاصله انقدر نیست و هم امکان اصلاحش هست

  120. سلام خوبی آقای رستمی؟ – من یکماه دیگه میخام برم استخدامی نیروی دریایی ارتش ، یه کمی پاهام پرانتزی هست – آیا با مصرف دارو و… میتونم پای پرانتزیم را رفع کنم تا این یکماه ؟؟؟؟؟ تو رو خدا سریع جوابشو بهم بدید ، بی صبرانه منتظرم .

  121. با سلام من ۱۷ سال دارم پاهام از دوران راهنمایی به شکل پرانتزی شده یعنی مادرزادی این شکلی نبودن البته در دوران کودکی زیاد فوتبال بازی می کردم ،فاصله ی بین دو زانوم به اندازه دو انگشت هستش قدم ۱۸۰ سانتی متر و وزنم ۶۴ کیلوگرم ضمنا بافشار هم می تونم زانوهام رو تقریبا به هم برسونم
   می خواستم بونم با این تمریناتی که توی این پستتون گذاشتین می تونم این مشکل رو کاملا رفع بکنم؟؟؟؟

  122. سلام…عذر میخوام محسوس نیست یعتى حتى ىه یک سانت هم نمیرسه؟اگه فاصله بین زانو ها سه انگشت باشه
   کسایى که انجام دادن تو نظرت تجربیاتشون رو بگن لطفا…چقد قدتون بلند شده؟
   تو چه مدت خوب شدین؟

  123. پاهای من پرانتزیه به هم نزدیک میشن ولی به سختی فاصلش سه انگشته .ایا پاهای پرانتزی در رشت قد تاثیر داره؟

   • سلام. اصلاح پای پرانتزی کمی باعث افزایش قد می شود ولی این افزایش قد محسوس نیست

  124. با سلام من نوجوانی ۱۶ ساله هستم و پای پرانتزی دارم ایا با تمرین حرکاتی که مطرح کردین میتونم ای مشکل رو حل کنم؟!

  125. سلام. خسته نباشید. برادر من ۲۴ سالشه و پاهاش پرانتزیه، یکی از ᄒاهاشبیشتر که کاملا تو عکسا مشخصه. به نظر شما عمل تاثیری داره؟ البته خیلی لاغر هستن ایشون و قد ۱۸۳٫ به نظرتون اگه چاق شه، کمتر معلوم میشه پاهاش که پرانتزیه؟ یا چاقی تاثیری نداره و یا بدترش میکنه؟

   • با سلام و احترام
    وزن؟ فاصله دو زانو؟
    آیا با فشار عضلانی و بدون خم شدن زانو می تواند آنها را به هم نزدیک کنند؟

  126. نه عمدا نیست اما بدنم اینطوری فرم گرفته کمرم رو جلو میدم شونه ها عقب(راست نمی ایستم )

  127. باسلام و خسته نباشید یه سوال داشتم
   من موقع راه رفتن شکمم رو جلو میدم خواستم بدونم چه ورزشی رو برای رفع این مشکل پیشنهاد میکنید
   با تشکر

  128. خیلی مممنون
   حداقل با این امید ورزشا رو ادامه میدم

  129. اینا دیگه
   آیا …؟
   آیا ….؟
   آیا ….؟
   من ۱) بدون اینکه پاهامو خم کنم میتونم زانوهامو به هم برسونم
   ۲)پام لاغره
   ۳)ساق پام هم کمانیه
   سن ۲۵ سال
   بین پاهام به اندازه سه انگشت فاصله وجود داره
   دو روزه این تمرینارو شروع کردم
   خواستم بدونم با این ویژگی ها زانوهام درست میشه؟
   ممنون

  130. با سلام خدمت آقای رستمی عزیز
   من پاهام پرانتزیه…۲۵ سالمه ولی ظاهرم مثل جوون های ۲۰،۲۱ ساله میمونه…و لاغر اندامم و وزنم۶۰ کیلویه…و واقعا این موضوع ناراحتم میکنه، طوریه شده که هر روز از وضعیت پاهام شاکی و ناراحتナ….
   فاصله پاهام تقریبا ۴ تا ۵ سانته…
   -با فشار عضلانی میتونم زانوهام تا نیم سانتی هم نزدیک کنم…
   -پاهای لاغری دارم…
   -و ساق پام هم حالت کمانی داره…
   به نظرتون امیدی هست که با انجام این حرکات فاصله پاهام کمتر بشه…؟؟؟؟؟!!!!
   با تشکر

  131. سلام
   من این سه ویژگی رو دارم و فاصله بین پاهام سه انگشته
   به نطرتون درست میشه؟

  132. سلام من ٢٢ سالم قدم ١٨٠ فاطله بین دوتا زانوهام ۴ انگشته وقتی میستم آیا امیدی هست با تمرینات فاصله کم بشه یا باید عمل کرد؟

   • با سلام و آرزوی سلامتی

    آیا با فشار عضلانی و بدون اینکه پاهایتان را خم کنید می توانید آنها را بهم برسانید؟
    آیا پاهایتان لاغر است؟
    آیا ساق پای شما حالت کمانی دارد؟

  133. سلام دوباره، ببخشید حتما در تمرین شماره ۵ باید از توپ مدیسن بال استفاده کرد؟ من توپ والیبال دارم. یعنی مناسب نیست؟

   • سلام. بهتر است از توپ مدیسین بال استفᄃده شود ولی اگر نیست بهتر است داخل یک توپ را پر کنید تا سنگین تر باشد

  134. سلام. با تمرینات همین صفحه خوب نمیشه؟ تو اپلیکیشن تمرینات بیشتری هست؟ یعنی اینهایی که اینجا هست کافی نیست؟

   • سلام. تمرینات اپلیکیشن شامل ۱۸ تمرین میشه که بعضی هاش اینجا هست. با این ها هم می تونید شروع کنید. اون تمرینات کاملتر و موثرتر می باشد

  135. بله اگه فشار بیارم بدون اینکه خم شه به هم می رسه.

  136. سلام من ۱۸ سالمه قدم ۱۶۳ بین زانوهام ۲ انگشت فاصله داره.ساق پام حالت کمانی داره-می خواستم بپرسم که ایا این ورزش ها تاثیری داره؟؟؟از بریس هم استفاده کنم؟؟؟

   • با سلام آیا با فشار عضلانی می توانید زانوهایتان را بدون اینکه آنها را خم کنید به هم برسانید

  137. بله.در ناحیه ساق

  138. زیر زانو به اندازه ی دو انگشت

  139. جنسیت:زن
   قد :۱۶۳
   وزن:۶۰
   پای چپ مقداری انحنا به داخل داره
   به متخصص رجوع کردیم.گفت این انحنا طبیعی هست.دکتر گفت که پام پرانتزی نیست.اما خب می ᆴوام پای صاف داشته باشم.نمیدونم چند نوع بریس داریم؟

  140. استفاده از
   بریس برای انحنای پا در سن ۲۶ سالگی اثر دارد؟

   • سلام. چه نوع بریسی
    برای چه مقدار انحنا؟
    وضعیت بیمار از لحاظ تراکم استخوان، نرمی استخوان؟
    جنسیت ، قد و وزن؟

  141. سلام خسته نباشید،ببخشید من تقریبن تموم سوالایی که ازتون شده رو خوندم ولی بازم واسه خودم نگرانم من ۱۹ سالمه ۵۴ وزنمه ۱۶۸ قدمه دو سه سال پیش متوجه شدم که پاهام پرانتزیه فک کنم فاصله ی بین زانوهام ۳ یا ۴ انگشت بشه به اون شکلیم که شما گفتین البته پاهام درد میگیره میتونم زانوهامو به هم بچسبونم ولی نگرانم که خوب نشه میشه کمکم کنید خیلフ ممنون میشم،میشه عکس پاهامو واستون بفرستم؟

  142. سلام.بنده تمرین ۵ رو قبل از خواب انجام میدم.تازه دو هفته ای میشه شروع کردم مフخوا تا آخرای تیر یا خرداد ادامه بدم ببنیم چی میشه.قدم ۱۷۲ وزنم ۶۰ سنم ۱۸زانوهام هم بدون خم کردم ولی با فشار به هم نزدیک میشن و میپسبن.بین زانو ها دو انگشت فاصله هستش.اگه فاصله ی زانوهام کم بشه مشکلی برای ساق های پام که حالت کمانی داره ایجاد نمیکنه؟ضمنا انجم تمرین ۵ به تنهایی و بدون سایر تمرن ها میتواند موثر باشد؟

  143. سلام پسری ۱۹ ساله ام با قد ۱۷۵ و وزن ۵۵ می خواستم بدونم برای اصلاح دیر نشده؟چه مدت طول میکشه تا این حرکات جواب بده؟ فاصله بین دو زانوم ۳ انگشت بسته

  144. سلام خسته نباشید.

   در تمرین شماره ۱ حرکات قدرت عضلانی با لبه خارجی پا باید به دیوار فشار بیاریم؟ من در تمرین اصلاحی برای پای پرانتزی در جایی دیگه همین تمرین رو با لبه داخلی پا دیده بودم و شک کردم که کدوم حرکت مناسبه. و چه فرقی داره؟

  145. سلام .خسته نباشید. من ۲۲ سالمه
   ۱۶۰ قدم و ۵۰ وزنمه
   ران پام به هم چسبیده و زانو هام هم به هم چسبیده و یکم به سمت داخل چرخیده اما ساق پاهام پرانتزیه. به نظرتون با حرکات ورزشی خوب میشه کمانی بودن ساق پا؟؟ یا باید عمل بشه؟؟؟؟

   • سلام . ممنون
    با حرکات اصلاحی نه و عمل را هم توصیه نمی کنم

    • باسلام زانوهای من پرانتزی روبه داخل هست من خیلی میترسم ازینکه درست نشه بنظرتون بااین ورزش هایی که گفتید کاملا درست میشه یانه دوازده سالمه قدمم۱۴۹وزنمم باید حدود چهل دو اینا باشه البته دقیق نمیدونم میشه دقیق راهنماییم کنیددکتر تاحالا نرفتم

  146. سلام
   من یه برادر دارم که ۲۰ سالشه و از بچگی پاهاش پرانتزیه میخواستم بدونم با انجام این تمرینات مشکلش حل میشه یا حتما باید عمل کنه

  147. ۱۵۲ وزن ۴۵ سن ۲۵ نه فاصاه نیست یعنی وقتی جفت میکنم به هم میچسبن راستی ۲ انگشت حدوده ۳ سانتی متر پای پرانتزیه؟ این ورزشا برا فایده داره ؟

  148. سلام خسته نباشید من فاصله زانوهام دو انگشته البته انگشتای من لاغره و فاصله ساق پاهام ۲/۵ انگشته ران پاهامم به هم چسبیدست به نطرتون فاصله پاهام خیلی زیاده؟ و اینکه میتونم با کمی فشار اونا رو به هم نزدیک کنم این ورزشا رو هم به مدت ۱۰ روز انجام دادم احساس کردم فاصله زانوهام بیشتر شده 🙁

  149. باسلام وخسته نباشید ازسایت خوبتون من پسری ۱۹ساله هستم وبه اندازه ی ۳انگشت بسته پاهام پرانتزی است و با فشار به دو پاهام این فاصله به دو انگشت می رسه می خواستم ببینم با انجام این اصلاحات تاثیری روی پاهام داره؟ چند ماه طول میکشه؟

   • سلام. مナنون
    بله
    حداقل ۸ هفته لازم است که تمرینات اثر خود را نشان دهد ولی زمان درمان کامل در افراد مختلف متفاوت است

  150. سلام پسری ۱۸ ساله دارای پاهای پرانتزی ۳انگشت بسته هستم می خواستم بدونم آیا در تست پزشگی دانشگاه افسری از نظر پاهام قبول می شم یا ن منشکرم از سایت خوبتون.

  151. با سلام
   جناب رستمی امکانش هست که بنده حضورا خدمت برسم ؟

  152. سلام اگر ساق پا کمانی باشد و با توجه به صحبت های بقیه ساختاری باشد .امکان خوب شدن نیست ؟ راه دیگری هست ؟ ممنون

  153. راستی من اسکیتم میرم واسم ضرر که نداره در اینده؟

  154. به من که جواب ندادی به همه جواب دادی 🙁

   • سلام
    جواب دادم!!

    با سلام و احترام
    بهتر است از کفش های با پاشنه ۱۰ سانتی استفاده نکنید
    نوشته شما تناقض دارد زانوی چپ تان درد می کند یا راست؟
    به غیر از دویدن ورزش دیگری انجام می دهید؟
    با چه روشی می خواهید وزن اضافه کنید؟
    آیا کمانی شدن پای شما در قسمت ران اتفاق افتاده یا ساق پا؟

    موفق باشید

  155. سلام ایا ورزشی برای چاق کردن وپر کردن فقط قسمت داخلی رانها وساق پاها ودور زانوها هست .ممنونم

   • با سلام
    به چه علت و با چه هدفی می خواهید این کار را انجام دهید؟ آیا پای شما وضعیت طᄄیعی دارد؟ دچار ناهنجاری در پا نیستید؟

  156. چقد دیر جوᄃب میدین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   • سلام
    ببخشید مشغله کاری زیاده ولی بزودی به پرسش شما و سایر دوستان جواب خواهم داد.
    موفق باشید

  157. سلام. مニ زانو هام پرانتزی نیست و اتفاقا به داخل خم شده و ساق پاهام پرانتریه! ورزشی برای این مشکل میگید؟

  158. ممنون از لطف شما.مطب ایشان کجاست؟ از چه طریق با ایشان تماس بگیرم؟

  159. با سلام
   ببخشید کسی که نرمی استخوان دارد و پاهاش هم پرانتزی شده (۲۵ ساله) به چه دکتری باید مراجعه کند؟ روماتولوژیست؟ داخلی؟ارتوپد؟

  160. با سلام و احترام
   من ۲۲سالمه قدمم ۱۸۰٫بین زانوهام ۳انگشته و بین پاهام هم ۳ انگشت فاصله اᄈت.میخواستم بدونم با انجام این حرکات مشکل پرانتزیم رفع میشه؟
   اگه میشه چه مدت طول میکشه؟وتا چه حدی رفع میشه؟

  161. بᄃ سلام و خسته نباشید
   ممنونم از اینکه لطف میکنید وقت میگذارید و به پرسش های ما پاسخ می دهید. کف پاهایم در حالت ایستاده به دلیل انحراف استخوان به داخل صاف به نظر می رسند ولی در حالت نشسته کف پاهایم دارای قوس هستند. گویی در پای چپم در قسمت مچ پام یک استخوان اضافی وجود دارد. می توانم با انقباض عضلانی بدون اینکه زانوهایم را خم کنم بهم بچسبانم. پاهایم لاغر نیست نسبت به وزنم حجم ساق پاهایم متناسب است. در ضمن برای درد ناحیه استخوان دنبالچه چه پیشنهادی دارید؟ همچنین آیا استفاده از زاو بند را توصیه می کنید وآ یا احتمال ضعف عضلانی در استفاده طولانی مدات از زانوبند کشی در هنگام پیاده روی وجود دارد؟

   • با سلام و احترام
    خواهش می کنم
    کف شما صاف است ولی با توجه به توضیحاتی که دادید احتمالا استخوان ناوی شما هم افت کرده است. اگر تمرینات مربوط به اصلاح کف پای صاف را انجام دهید موثر خواهد بود. زانوی پرانتزی شما هم با تمرینات اصلاحی قابل اصلاح است. در رابطه با دنبالچه هم عوامل مختلفی سبب درد می شود که باید توسط フک پزشک معاینه و بررسی شود.

    موفق و سالم باشید

  162. با سلام و خسته نباشید
   من ۲۵ سالمه، قدم ۱۶۸ و وزنم ۶۰ . مشکل پای پارانتزی دارم فاصله بین زانوهام ۲ انگشت و ساق پام ۳ انگشته. انحراف پای راستم بیشتره. من از زانو بند کشی استفاده می کنم بدون زانو بند هنگام فعالیت و راه رفتن طولانی دچار درد و ورم زانو میشوم. کف پاهای من به سمت داخل انحراف دارن و به همین دلیل موقع پیاده روی در قسمت بیرونی روی پاهایم درد شدیدی دارم من همچنین به مدت هشت سال است که درد در ناحیه استخوان دنبالچه دارم که هم اکنون نشستن بر روی مکان های سخت را برایم بسیار دشوار کرده است. من به پزشکان متعددی مراجعه کرده ام اما هیچ یک دردی را برایم دوا کرده .از شما می خواهم که مرا راهنمایی کنید که من آیا با انجام این تمرینات میتوانم از درد و میزان انحراف زانوهایم بکاهم؟

   • با سلام و احترام
    آیا کف پای شما صاف است؟
    می توانید با انقباض عضلانی بدون اینکه زانوهایتان خم شود آنها را به هم برسانید.
    پا های شما لاغر است؟

  163. سلام اقای رستمی ممنون از راهنمایی های خوبتون.اقای رستمی زانوهای من به اندازه دو انگشت ازهم فاصله داره که با فشارعضلانی تقریبا بهم میچسبه ایا میشه با تمرین درمانش کنم

  164. اگه میشه حرᄅات اصلاحی برای پای چرخیده به داخل یا آنتی ورژن رو هم آموزش بدید
   من تمام اینترنت رو گشتم ولی پیدا نکردم خواهش میکنم کمکم کنید

   • با سلام و احترام
    اگر منظورتان آنتی ورژن در استخوان ران است که با حرکات اصلاحی قابل اصلاح نمی باشد
    اگر منظورتان راه رفتن با پنجه رو به داخل می باشد قابل اصلاح است ولی شما باید زیر نظر یک فرد متخصص تمرین کنید و تمرینᄃت شما باید با توجه به مشکلاتی طراحی شود که باعث بروز آن شده است.

    موفق باشید

  165. با سلام.من بیشتر ساق پام حالت پرانتزی داره و بین دوساق فاصله دارم .وپام خیلی لاغره با اینکه بالاتنه ام خوبه.و احساس میکنم اگه ساق پام چاق بشه و بین دو ساقم پر بشه این حالت زننده را نداره .لطفا ورزش برای حجیم شدن ساق پا که بتوان در منزل هم انجام داد رو با تصویر بگذارید.ایا امپول هایی که به صورت موضعی بدنساᄇان مصرف میکنند میتوان استفاده کرد.جایی امپول سنتول را نام برده بود که باعث حجیم شدن ساق پا میشود .ممنون.

   • سلام. بهتره زیر نظر یک مربی مجرب به تمرینات بدنسازی برای تمام اندام ها و به ویژه عضلات پا بپردازید. استفاده از هیچ دارو و آمپولی را توصیه نمی کنم.

    نمونه ای از تمرینات مناسب برای عضلات ساق ᄒا را اینجا ببینید.

  166. سلام خسته نباشید
   آیا در مورد پاهای ضربدری هم این تمرینات جوابگو هستن؟
   باعٍبهبود میشن؟
   یا تمرینات دیگه ای لازمه؟

   • یا سلام
    نه این تمرینات برای زانوی ضربدری مفید نمی باشند به مطلب اصلاح زانوی پرانتزی مراجعه نمائید

  167. سلام آقای رستمی من چند ماه پیش در مورد مشکلم باهاتون مشورت کردم گفتید که عکسی از پام بگیرم خواستم بپرسم از همین طریق براتون ارسال کنم ؟

  168. باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما میخواستم بپرسم که آیا پاهای ナن که فاصلهشان چهار انگشت است و ساق پایم کمان است با ورزش های شما درمان میشود؟یا باید عمل بشه

   • مسعود عزیز

    با سلام و احترام تازه امروز بعد از ۶ ماه توانستیم سایت را بازیابی کنیم.

    سن شما چقدر است؟
    آیا با فشار عضلانی می توانید دو زانو را بهم برسانフد؟

  169. سلام من ١۶سالمه فاصله ی بین زانوی چپ و راستم حدود ١٠سانتی متر میشه لطفا اگه میشه یه راهنمایی کنید تا سنم بالاتر نرفته یه راه حلی براش پیدا کنم

  170. با سلام بنده پاهام از ناحیه ساق و کمی هم زانو پرانتزی هست لطفا چند حرکت معرفی کنید که در مدت زمان کم درمان بشه. باتشکر

   • سلام. صبور بودن و انجام تمرینات روزانه بهترین روش اصلاح این مشکل است. البته اگر نارهنجاری شما فانکشنال باشد.

  171. سلام آقای رستمی
   من از ناحیه لگن پای راستم بیشتر کمانمی شده تا پای چپم فاصله زانو سه انگشت با فشار عضلانی ب یک انگشت میرسه اینکه من پای راست کمانی تر هست باید چکار کنم حذکات برام مفید هستن یانه متشکرم از شما

   • سلام. خواهش می کنم
    اگر تغییرات استخوانی رخ داده باشد تمرینات کمک چندانی نمی کند. اما چون شما با فشار عضلانی می توانید زانوهایتان را به هم نزدبک کنید تمرینات می تواند برای شما مفید باشد و فاصله دو زانو را کاهش دهد.
    موفق باشید

  172. سلام مرسی از سایت مفیدتون.
   ۱۸ ساله هستم با قد ۱۶۰, از پرانتزی بودن پاهام خیلی ناراحتم و این موضوع اعتماد به نفسمو خیلی کم کرده,چون اندام لاغری و ساق پاهای لاغری دارم بیشتر مشخصه,فاصله زانو هام ۲ انگشت و ساق پا چپم کمانی تر هستش و با فشار زیاد میتونم زانو هامو بهم بچسبونم,آیا با انجام این تمرینات بهتر میشم?

   • سلام. خواهش می کنم.
    احتمال اینکه این تمرینات برای شما موثر باشد وجود دارد.
    موفق باشید

  173. با سلام
   ۲۴ ساله هستم. من به علت پرانتزی پا از سربازی معاف شدم. با فشار هم نمی توانم پاهایم را به هم بچسبانم. (۱-۲ سانت فاصله باقی می ماند) ساق پایم هم کمانی شکل است. دیروز یک فیزیوتراپ گفت یا عمل یا اینکه چند جلسه آنجا بروم. می خواهم بدانم اگر با فیزیوتراپی درست نمی شود مستقیم سراغ عمل بروم؟ پاهایم شبیه عکس فرد قبلی است

   • سلام
    فاصله زانو هایتان چقدر است؟ احتمالا این تمرینات می تواند برای شما موثر باشد. اگر منظور از فیزیوتراپی استفاده از تمرینات حرکتی که فیزیوتراپ توصیه می کند می تواند موثر باشد. البته به دانش وتᆲربه فیزیوتراپ نیز بستگی دارد.

  174. میخوام بدونم پای پرانتزی روی قد تاثیری داره یا نه؟
   اگه داره چند سانتی هست؟فاصله زانوهام بیشتر سه انگشته.ولی با فشار عضله به هم میرسن.ساقمم صافه.

   • سلام.
    بستگی به میزان فاصله دو رانو و طول استخوان ران دارد. البته در مواردی که فاصله رانو ها کم است (کمتر از ۵ سانتی متر) تاثیری قابل ملاحظه ای در میزان قد فرد ニدارد.
    تمرینات بر روی پای شما احتمالا تاثیر گذار خواهد بود.
    سن شما؟

  175. میخوام بدونم پای پرانتزی رو قد تاثیری داره؟
   اگه داره چند سانتی هست تقریبی؟

  176. با عرض سلام و خسته نباشید..
   در مورد پاهام که پارانتزی هستن میخواستم بپرسم .
   ۱۸ سالمه.
   من دیروز ۹۲/۰۶/۱۰ رفتم متخصص ارتوپدی .
   گفت که برو عکس بنداز رفتم ᄍکس انداختم گفت که پاهات باید عمل بشن و با تمرین درست نمیشه.
   چون تو شهر ما فقط یه متخصص من احساس میکنم جواب درست بهم نداده.
   و فاصله پاهام ( نحوه ی ᄃندازه گیری هم در این تاپیک که گفتید

   http://sportfa.ir/%D9%85%D8%AD%D9%84-%D8%AF%D9%82%DB%8C%D9%82-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%87-%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B2%DB%8C/

   ۲٫۵ انگشت)
   آیا با انجام تمرینات پاهام درست میشه ؟

   • سلام
    فاصله پای شما انقدر نیست که نیاز به عمل داشته باشد.
    آیا ساق پای شما حالت کمانی دارد؟
    می توانید با فشار عضلانی زانوها را به هم برسانید بدون اینکه زانو ها را خم کنید (در حالت ایستاده؟)

    • بله به سختی سختی میتوانم زانوها را بهم بچسبانم.
     راستی دکتر بهم دو تا قرص نوشته بود یکی مولتی ویتامین یکیش هم استئو – دی.

     ساق پاهام هم تقریبآ شبیه به این عکسه :

     http://sportfa.ir/wp-content/uploads/genu-varum.jpg

     الان نطر شما من چیکار کنم ؟ این ورزش ها رو انجام بدم یا …. ؟

     • سلام. گرچه از راه دور نمی شود به طور قطعی نظر داد اما به نظر می رسد که این تمرینات برای شما مفید خواهد بود. ا
      موفق باشید

  177. سلام خسته نباشید !
   ۲۴ سال سن دارم و در عین حال که پاهام پرانتزی هست ورزش هم زیاد می کنم بین زانوهام ۲ انگشت و ساق پام ۳ انگشت فاصله هست و می تونم زانوهام رو بدون اینکه خم بشه با فشار عضلانی بهم برسونم من تصمیم دارم این تمرینات رو انجام ᄄدم ولی در حال حاضر زیاد به دویدن می پردازم (رشته ورزشی فوتسال ) ایا مشکلی ایجاد نمی کنه یا تمریناتی که انجام می دم بی اثر نمی شه ؟

  178. سلام آقای رستمی
   من ۳۶ سال داᄆم و تا الان فکر می کردم که باید عمل می کردم تا پرانتزی پاهایم از بین برود ولی آیا شما فکر می کنید توی سن من با این ورزش ها می توان این مشکل را بر طرف کرد یا باید حتما عمل کنم.؟
   پیش یه دکتر هم رفتم که گفته فاصله پاهای من از ۷ سانتی متر کمتر است و نیازی به عمل ندارد .ضمنا من یکی از پاهام این حالت را بیشتر دارد.. ولی از آنجایی که این عیب اعتماد به نفسم را کم می کنه همیشه وقتی می خواهم از یک در شیشه ای عبور کنم به زانو های خودم نگاه می کنم و حرص می خورم.و همچنین چون قد من ۱۵۷ است فکر می کنم اگر این عمل را انجام دهم قدم هم بلند تر می شود ؟ نظر شما چیست؟

   • سلام
    اگر شما بتوانید بدون اینکه زانو ها خم شو با فشار عضلانی آنها را به هم برسانید به احتمال زیاد این تمرینات برای شما موثر خواهد بود.
    امیدوار باشید
    جواب بدهید تا بیشتر راهنمایی کنم

  179. سلام
   شما تمرینات آموزشی یا مطلبی یا سایتی که در مورد بهبود صافی کفه پا باشه سراغ ندارین؟؟؟
   خیلی ممنون

   • سلام. خواهش می کنم
    نه ولی اگر وقت اجازه داد در آینده ای نزدیک در رابطه با صافی کف پا هم تمرینات مفیدی در اسپورتفا ارائه خواهم داد

  180. سلام من ۶ ماه ÷یش زانوم درد گᄆفت و قفل میکرد به دکتری که مراجعه کردم گفت انحراف کشکک دارم یه مدت بد راه رفتم عضلات همسرینگم کوتاه شده خیلی به خاطرش ناراحتم دوس دارم راه رفتنم عادی بشه الان چند جلسه ایروبیک میرم خواهش میکنم جوابمو بدین خیلی به خاطذر اینکه راه رفتنمو خراب کردم افسرده شدم

  181. سلام .روش صحیح دویدن برای پاهای پرانتزی چیست ؟(محل فرود آمدن کف پاها چگونه باید باشد ؟)

   • سلام. دویدن طولانی برای افرادی که دچار زانوی پرانᆰزی می باشند مناسب نیست. من تا حالا در این موردی مطلبی نخوانده ام و با توجه به اطلاعاتی که دارم فکر نکنم بتوان الگوی دیگری برای دویدن انتخاب کرد. اگر دویدن شما آهسته است از الگوی پاشنه- پنجه استفاده کنید و اگر سریع می دوید از الگوی سینه و پنجه پا استفاده کنید. اما در هنگام راه رفتن توصیه می کنم که بیشتر بر لبه داخلی پا راه بروید. اما اگر پای شما صاف است بهتر است از این روش استفاده نکنید.

  182. باسلام
   جناب رستمی من حرکاتو دارم انجام میدم چون بعضی روزا بیشتر وقت دارم این حرکاتو توروز دوبار انجام میدم به نظرتون اینکه من بعضی روزا یکبار و بعضی روزا دوبار انجام میدم اشکالی نداره. درضمن هرروز انجام میدم . واینکه بافشار عضلانی زیاد اニجام میدم ممکنه تاثیر منفی داشته باشه یانه. از شما متشکرم که برا ما وقت میذارید

   • سلام. خواهش می کنم
    مشکلی نیست که به این ترتیب تمرین کنید
    منظورتان از فشار چیست؟

  183. سلام اقای رستمی من هم مثل دوستان چنین شرایطی دارم ولی تصمیم دارم ۶ ماه به طور مرتب این تمرینات رو انجام بدم . اما یه سوال مهم دارم آیا راهی وجود داره که ادم بتونه فقط پاهاشو مخصوصا ساق پا رو چاق کنه مرسی از لطف و زحمات شما

   • سلام
    اگه منظورتان عضلات ساق پا هست که می توان با استفاده از تمرینات مقاومتی حجナ آنها را افزایش دهید

  184. سلام اقای رستمی عزیز
   من ۶ ماه پیش بهتون پیام دادم وگفتم ۲۸ سالمه و فاصله زانوهام ۲ انگشت الان دیگه ۲۹ ساله دارم میشم و با انجام این تمرینات فاصله به یک انگشت کاهش پیدا کرده امید هست که این فاصله هم از بین بره؟ با فشار عضلانی پاهام از زانو به پایین میچسبه اما ساق پام سخت تر به هم نزدیک میشه

   • سلام
    خیلی خوشحالم که تونستید با انجام این تمرینات تغییراتی ایجاد کنید
    موفق ، شاد و سالم باشید

  185. با سلام
   جناب رستمی مقاله ای مطالعه کردم به نام آنتی ورژن یا چᄆخش استخوان ران به داخل من به دکترهای زیادی مراجعه کردم اما همیشه به دو مشکل برخوردم ۱- همه پزشکان از روی لباس پاها را معاینه میکنند نهایتا میگویند پاچه های شلوار را بالا بزن! ۲ – من مبتلا به بیماری ژنتیکی ضعف عضلانی FSH هستم و به محظ گفتن این مطلب از مشکل اصلی منحرف میشوند شکل پاهای من مانند عکس این مقاله میباشد و استخوان کشکک زانوی من رو به داخل پاها میباشد ضمنا من از کودکی نرمی مفاصل داشتم که الان نرمی مفصل زانو باعث میشود که وقتی راه میروم زانوهایک بصورت پرانتز رو به بیرون بزند و درد میگیرد
   خلاصه اینکه واقعا این مسئله ضعف عضلانی و نرمی مفاصل زانو دست به دست هم دᄃده و شرایط رو برام سخت کرده ضمنا ۳۶ سال سن دارم به مدت یکسال ورزش اصلاحی انجام دادم اما تغییر خاصی در پاهایم انجام نشد
   لطف کرده مرا راهنمایی کنید و بفرمایید ایا برای نرمی مفاصل درمان دارویی هست و من از کجا بفهممم مشکل من آنتی ورژن است یا پای پرانتزی به خاطر نرمی مفصل ؟
   بسیار از مطالب سایتتون استفاده میکنم همین طور از راهنماییهای شما به دیگران
   لینک مقاله http://www.iranorthoped.ir/fa/news/1700
   سپاس فراوان از وقتی که میگذارید

   • با سلام. ممنون
    به نظر می رسد که علت پرانتزی شدن پای شما ضعف عضلانی و لیگامنتی است که به علت بیماری شما به وجود آمده است. شکل ظاهری، ᄅارکرد و استحکام مفاصل در ارتباط مستقیم با قدرت عضلات و لیگامنت های آن مفصل می باشد. در رابطه با آنتی ورژن هم باید بگویم که این عارضه کمتر با پای پرانتزی مشاهده می شود. در رابطه با دارو درمانی هم بهتر است با پرشک معالجتان مشورت کنید.
    موفق باشید

  186. سلام وقتتون بخیر, پسری ۲۳ ساله هستم فاصله ی پاهام حدودا ۷ سانتی متری هست. میخواستم راه درمانشو ازتون بپرسم. تمرین یا عمل؟
   اگه عمل باشه عوارض اون تا چه حدیه؟

   • سلام. ممنون
    بهتر است ابتدا مطالب سایت مربوط به زانوی پرانتزی را مطالعه فرمائید. در این رابطه قبلا توضیح داده شده است.

  187. سلام
   احتمال اینکه پای شما اصلاح شود زیاد نیست ولی مواردی بوده که با تمرین مستمر تغییرات قابل توجه ای مشاهده شده است. توصیه من این است که تمرینات را برای ۸ هفته انجام دهید . اگر در طی این مدت درد داشتید دوباره کامنت بگذارید.

  188. سلام ساق پام پرانتزیه . می ایستم نمی چسبه میشینم می چسبه درد عضله ای دارم

  189. سلام خسته نباشید
   من ۱۹ سالمه ۱۸۰ قدمه ۱۶۳ وزن دارم من بین زانوهام بیشتر از چهار انگشت فاصله داره رفتم استخدامی ارتش گفتن پات زادی پرانتزیه میشه با وزش کردن بهتر شه چند ماه طول میکشه
   با تشکر از زحمات شما….

   • سلام. خوهش می کنم.
    آیا ساق پای شما کمانی است؟ آیا با فشار عضلانی می توانید زانو هایتان را به هم نزدیک کنید (بدون آنکه آنها را خم کنید)؟

  190. salam khaste nabashin
   man hamoniam ke beheton email zadam goftam 27 salame 167 ghad 63 kilo vazname
   soal porside bodin ke mitonam zanohamo beham bechasbonam ya na ? bale besakhti khili bayad feshar biyaram darzemn 1 kami paham boland mishe

   • سلام. ممنون. لطفا پینگلیش تایپ نفرمائید.
    دقیق خاطرم نیست ولی نباید پاهاتون از زمین بلند بشه؟
    یک بار دیگر امتحان کنید، بدون بلند شدن کف پا و خم کردن زانو.
    در هنگام فشار دادن درد هم دارید؟
    ساق پا کمانی است یا نه؟

  191. ضمنا من که نرمی استخوان دارم چیکار کنナ که سفت بشه؟مرسی

  192. سلام خسته نباشید من همه سوال جوابای سایتتونو خوندم تقریبا جواب شمارو میدونم..من ۲۲ سالمه هم ساق پاهام هم زانوهام خیلی لاغره بین زنوهام ۲انگشت بین ساق پاهام ۳ انگشت و بین ران ۳ انگشت فاصلست..چیکار کنم پاهام پر بشه؟آیا این تمرینات رو پاهای من جواب میده؟اینم بگم که نرمی استخوان و کمبود شدید ویتامین دی دارم…مرسی که وقت میزارید برامون

   • سلام. ممنون
    شما باید علاوه بر این تمرینات، تمرینات مقاومتی را انجام دهید و تغذیه مناسب نیز داشته باشید.

  193. سلام
   من ۲۷ سالمه قد ۱۶۷ وزن ۶۳
   میخواستم بدونم اگه هفته ای ۳ ایم ورزشها رو انجام بدم جند ماه طول میکشه خوب بشه؟کدوم ورزش اثرش بیشتره؟
   ران پام خوبه فقط ساق پام پرانتزیه حتی قوزک پام بهم میجسبن خوب میشم؟

   • سلام
    نگفتین با فشار عضلانی می توانید دو زانو را به هم برسانید؟
    برای شمᄃ بهتر است هر روز تمرینات را انجام بدهید
    همه تمرینات مهم هستند.

  194. سلام چرا ساق پام کمانیه
   اما می خواستم بدونم با توجه به سنم چه قدر باید این تمیرنات رو انجام بدم؟

   • سلام
    باید حداقل دو ماه تمرینات را روزانه انجام دهید تا اثرات قابل مشاهده ای بدست آورید.

  195. فاطمه هادی زاده

   سلام دوست عزیز.از مطالب مفیدکه ارایه دادید سپاسگزارم.پای چپ من انحراف داشته الان به مدا دو ماه است که عمل کرده ام کاملا مفصل زانو صاف شده است .اما متاسفانه وقتی پای چپم را روی زمین دراز می کنم کاملا”روی زمین قرار نمیگیرد به طوری که زانو ۵ سانت و ساق پا ۴ سانت از زمین فاصله دارم .پزشکم توصیه به ورزش کرده اند.منقبض کردن و رها کردن پا .آیا ورزشی هست که با انجام دادنش سریع تر بهبود پیدا کنم و مججبور نباشم مجدد جراحی کنم.اگر در ایمیلم پاسخم را بدهید بسیار ممنون می شوم

   • سلام. ممنون
    با توجه به شرایط شما نمی توانم از راه دور ᆰوصیه ای بکنم. بهتر است به یک فیزیوتراپ یا متخصص حرکات اصلاحی مراجعه فرمائید.

  196. سلام واقعا خسته نباشید می گم بهتون آقای رستمی
   من ۱۴ سالمه و قدم ۱۷۰ سانتی متر وزنم هم ۵۲ کیلو یه جورایی هم ارثیه
   درضمن فاصله بین زانوهام ۴ انگشت خودمه و همچنین من میتونم بدون خم کردن زانوها اون هارو به هم برسونم
   آیا امیدی به بهبودم هست؟
   اگه امیدی هست چه ツدر طول می کشه؟
   خیلی ممنون

   • سلام. ممنون
    بله به احتمال زیاد شما با انجام این تمرینات بهبود خواهید یافت
    ساق پای شما کمانی نیست؟

  197. سلام آقای رستمی خسته نباشد دکتر من حرکاتو انجام میدم مثلا حرکتی که انگشت شصت رو میگیریم در حالی که زانو صاف باشد من اینقد حرکاتو با فشار انجام میدم که حتی کششو احساس میکنم اینکه مニ به خودم زیاد فشار میارم ضرری نداره چون من همه حرکاتو باشدت زیاد انجام میدم اخه احساس میکنم زودتر به نتیجه میرسم ایا اشتباه نیست .منون از سایت ᆴوبتون

   • سلام. ممنون
    در موقع انجام حرکات نباید احساس درد داشته باشید. مخصوصا در مفصل زانو.
    حرکتی که انگشت شصت رو میگیریم؟!منظورتون کدام حرکت است؟

  198. سلام
   خسته نباشید اقای رستمی
   خیلی خیلی ممنون که این همه اهمیت میدین و جواب سوالارو میدین من با خوندن ای جواب سوالا جوابمو گرفتم

   • سلام
    ممنون
    این حداقل کاری است که می توانم برای هموطن هام انجام بدهم. امیدوارم مفید باشد

  199. سلام من ۱۸ سالمه بین زانوهام ۴ انگش فاصله هست .تازه شروع کردم به انجام حرکات میخواستم ببینم چه مدت طول میکشه این نقص اصلاح بشه؟

   • سلام
    شما حداقل باید ۶ تا ۸ هفته تمرینات را انجام دهید تا علائم بهبودی مشاهده شود. دقیقا معلوم نیست ولی حداقل ۶ ماه لازم است تا نتیجه قابل قبولی بدست بیاورید

  200. با سلام و خسته نباشید
   اول باید از شما و سایت خوبتون تشکر کنمم.
   من این تمرینات رو به مدت نه ماه انجام دادم و تونستم فاصله بین پاهامو از سه انگشت و نیم به کمتر از یک انگشت برسونم
   حالا سوالای من اینه که اولامن وقتی فاصله بین پاهام سه تا بود بعد از نزدیک کردن پاهام به هم به یک انگشت میرسید اما حالا میتونم به هم برسونمشون میخواستم ببینم بازم پاهام جا داره برا کاهش فاصله؟دوナا ازتون درخواست دارم اون روش های همیشگی شدن کاهش فاصله که تو یکی از کامنت ها گفتید چی هستن البته بعد از توقف تمرینات….بچه ها با تلاش و صبر به همه جا میرسید
   بازم از شما و سایت خوبتون یه دنیا ممنونم…..

   • سلام. ممنون
    خیلی خوشحالم که با تلاش تونستید این فاصله را کم کنید، به احتمال زیاد شما می توانید این فاصله را کاملا از بین ببرید تمرینات را باز هم ادامه دهید.
    در مورد ثابت نگه داشتن این فاصله هم باید بگویم باید این تمرینات را هفته ای دو تا سه بار براフ مدتی انجام دهید (حداقل ۶ ماه) البته زیاده روی نکنید. بعد هم باید هر چند هفته یک بارزانوهایتان را چک کنید تا مطمئن باشید که فاصله افزایش نمی یابد به خاطز اینکه روند تغییرات کند است.
    منتظر شنیدن خبرهای خوب دیگر از شما و سایر دوستان هستم
    موفق باشید

  201. در ضمن مادرم هم این مشکل وو داره ووقتی زیاد واه میرم پاهام خیلی درد میگیره و کفشام. هم پرانᆰزی میشن و مجبورم تند تمد عوضشون کنم…:(

  202. خواهش میکنم جواب بدین این موضوع خیلی برا من مهمه حتی برای همسرم چون من مناهلم

  203. با عرض سلام و خسته نباشید من٢٢ سالمه وزنم۵٠قد١۶٠فاصله بین دو زانو٢/۵ انگشت فاصله بین ران٣ انگشت وفاصله بین ساق پا (زیر زانوم۴ انگشت وبالای قوزک پام٢ انگشته)اقای دکتر من متوجه نمیشم که چه طور با فᄡار و عضلانی میشه پاها رو بهم نزدیک کرد؟ ایا با ورزش مشکل من درس میشه؟ عمل جراحی چی؟

   • سلام
    منظورم اینه که عضلاتتان را منقبض کنید و زانو ها را با این انقباض عضلانی به هم نزدیک کنید به طوری که زانوهایتان خم نشود. اگر توانستید این کار را بکنید به احتمال زیᄃد این تمرینات برای شما موثر خواهد بود. ساق پای شما صاف ایت یا حالت کمانی داد؟

  204. باسلام ممنون که مشکل مردم واسه اتون اهمیت داره.انحراف پای چپ من کمتره حدود۱۹درجه است وساق پای راستم حالت کمانی داره وبین دوزانوی من ۴انگشت فاصله است واصلابافشاربه هم نزدیک نمیشه.البته دکترم توصیه کردبیشترچهارزانوبشینم ولی نمیشه چون دراین وضعیت درناحیه لگن وکمردرددارم ومن مدتی است که برای تقویت پام بدنسازی هم میرم نمیدونم اثرداره یانه

   • با سلام
    خواهش می کنم
    به خاطر اینکه مشکل شما مربوط به ساخᆰار عضلانی می باشد توصیه می کنم که به دکتر یحیی سخنگویی مراجعه کنید
    موفق باشید

  205. ممنن. ما که نمیخوایم رژه بریم کــــــــــــــه!!!!!!!! کاره ما دفتری هستش.راستی تمینات شما رو ورزی چند بار تا آخر مرداد انجام بدم؟
   حالا دکتر یه سایتی یا کسی رو معرفی کنید تا منو کامل راهنمایی کنه؟؟؟
   ممنونم. خدا یارتان

  206. ای خدا. شانس من ببین. چرا به سوال های من جواب نمیدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   من روزی n بار میام سایتتون میبینم سوال بقیه جواب داده شده ولی ᄈواله من هنوز در حال انتظار بررسی مدیر هستش

   • سلام
    تعداد سئوالات بسیار زیاد است و من با توجه به کمبود وقتی که دارم به نوبت جواب می دهم.
    در رابطه با معاینات نیروی انتظامی اطلاعی ندارم
    بهتر است تمرینات را انجام دهید و امیدوار باشید که در معاینه شما را قبول کنند. وقتی شما دارای پای پرانتزی بᄃشید ریسک بیشتری برای آنواع آسیب ها دارید، به هر حال شما یک نظامی خواهید بود و باید از سلامت کامل برخوردار باشید.
    امیدتان به خدا باشد

  207. اقای رستمی لطفا زود جواب بدید من به کمک شما نیاز دارمفاصله زانو سه انگشت فاصله ساق ۳ انگشت فاصله گودی بین زانو وساق کمی بیش از ۴ انگشت فاصله ران ۳ انگشت ۴ سال بدنسازی کارمیکنم پایین تنم ضعیف هست بالاتنم خوبه سن ۲۳ قد۱۷۷ وزن۶۷ لطفا حرکات اداکتور و ابداکتور رابه طور کامل توضیح بده اسکات رو انجام بدم جلو پا پشت پا و مچ و ساق پا رو چی لطفامتنمو کامل بخون وتخصصی چوابمو بده من میخوام باتوصیه های شما پیش برم از زحمات انسان دوستانه ات متشکرم

   • سلامم ممنون
    حرکت آبداکشن (مربوط به عضلات آبداکتور) و اداکشن را می توانید در این صفحه پیدا کنید
    بهتز است به جای اسکات از تمرین پرس پا با پاهای جم استفاده کنید
    جلوران، پشت ران و حرکات ساق پا را می توانید انجام دهید

  208. سلام آقای رستمی این چندمین باره میپرسم لطفا بگیدآیا حرکات اداکتور حرکات ساق پاهست وحرکات ابداکتور حرکات ران هست یانه اگه نه پس چه حرکاتی هستن؟به من گفتی حرکات اداکتور را انجام ندم وابداکتور را انجام بدم اخه من این حرکاتو نمیدونم بدنسازی روکدوم قسمت بیشترکارکنم؟متشکرم

  209. من اون همه مطلب نوشتم پس سواله من کوش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  210. سلام جناب رستمی واقعا خسته نباشید از اینکه برای دوستامون وقت میذارید ازتون ممنونم؛من سه سال پیش برای درمان پای پرانتزم به یکی از مراکز ارتوپد در تهران رفتم؛۲۱سالم بود و فاصله بین دو زانوم ۴ انگشت کمی بیشتر بود؛مهندسی که نوع پرانتز رو تشخیص می داد با اطمینان گفت پام اصلاح میشه؛سال اول کمی سهل انگاری کردم اما سال دوم با جدیت تمریناتی که کمی به تمرینات شما نزدیک بود روزانه روزی ۴ بار انجام دادم و به سفارش مهندس روزی ۲۰تا ۳۰ دقیقه پیاده روی تند با کفش مناسب و کفی تجویز شده انجام دادم و حالا تونستم فاصله ۴ انگشتی رو به کمتر از یک انگشت برسونم؛فقط خواستم به دوستامون بگم همه چی به انگیزه امید و همت بستگی داره ؛با تشکر

   • درود بر شما
    خوشحالم که با جدیت و امید تونستید که مشکلتان را حل کنید
    امیدوارم همیشه شاد موفق و سالم باشید

   • خانم سمیرا، این حرفهای شما برای من و دوستان واقعاً امیدبخشه و همتتون رو تحسین میکنم.
    فقط یه سوال.. آیا پس از بهبود شرایط، به قد شما هم اضافه شده یا نه ؟

  211. سلام ممنون که جواب دادید.
   در مورد انقباض عضلات آبداکتور ران توضیح میدید بهم؟عضلات آبداکتور و آداکتور دقیقا” چه غضلاتی از پاست؟
   من تقᄆیبا” همه ی سوالاتو خوندم آیا منظورتون از این تمرینات و این که گفته بودید که ممکنه عضلات داخل پا کوتاه باشن اینه که عضلات داخل پا کش بیان و ᆵر مقابل عضلات بیرونی تقویت و جمع بشن؟؟؟؟
   آیا تمرینات دیگه که همین کار رو میکنن خوبه که خودم اضاف کنم؟
   خیلی خیلی ممنون .

  212. باسلᄃم من ۲۲سالمه وباوزن ۴۷kgوقد۱۵۷cmازبچگی مشکل انحراف پامومیدونستم ولی چندسالی است که خیلی زیادشده من ورزش رزمی هم کارمیکنم نمیدونم واسه ورزشه ᄅه بیشترشده یانه. پاراستم ۲۵درجه است وازداخل لگن هم دردشدیدداره وپام زیادی خواب میره وبخاطردردلگن نمیتونم بنشینم .به هردکتری که مراجعه میکنم جواب قطعی نمیده ایاعمل تنهاراه منه.

   • سلام
    ضربات با داخل پا در ورزشهای رزمی می تواند باعث بروز و تشدید این عارضه شود.
    پای چپ شما چند درجه انحراف دارد؟
    فاصله بین دو رانو؟
    آیا ساق یا ران پای شما حالت کمانی دارد؟
    آیا می تواند با فشار عضلانی آنها را به هم نزدیک کنید

  213. سلام. تمام سوال و جواب های رد و بدل شده رو مطالعه کردم، ممنون بابت وقتی که میزارید و به سوال بچه ها پاسخ میدید. امیدوارم عرایض بنده رو هم با حوصله بخونید و حدالمقدور راهنمایی بفرمایید. مشخصات: قد ۱۸۰ وزن ۷۰ بالاتنه پر و عضلانی و پاییニ تنه لاغر! اولین سوالم که شاید خیلی ابتدایی هم به نظر برسه! اینه که فاصله بین دو زانو، یعنی دقیقاً کمترین فاصله ای که حوالی دو زانو از هم داره ؟ (قسمت درونی بالای زانو نسبت به قسمت درونی پایین زانو، قاعدتاً فاصله کمتری داره) خب اگر منظور، کمترین فاصله ی ممکن باشه که باید عرض کنم فاصله برای من ۲ انگشته. در حالت نشسته بر روی زمین، زانوها رو بدون شکستن و البته با فشار زیاد میتونم به هم بچسبونم. ظاهر امر پیداست که از پای پرانتزی برخوردار نیستم ولی به شدت از پوشیدن شلوارهای تنگ خودداری میکنم چون شکل قشنگی نداره(بدلیل پرانتزی به نظر رسیدن! حداکثر فاصله بین ران: ۲ انگشت و حداکثر فاصله بین ساق: ۳ انگشت. فکر میکنم مشکل اصلیم از شکل کمانی گرفتن ساق پام باشه به طوری که از زانو به پایین، ابتدا به سمت بیرون و در محل رسیدن به مچ به سمت داخل تمایل داره ! سعی کردم واقعیت بدنم رو خدمتتون بگم. هر چند یه جا گفته بودین که این حرکات، علاج ساقهای پرانتزی نیست و اگه باز هم نکته ای مونده بگید. ممنون میشم سن و تخصص اصلی خودتون رو هم بفرمایید.
   بدون درنظر گرفتن مفید یا غیرمفید بودن این حرکات، بنده به همه دوستان قول میدم به مدت ۲ماه به طور روزانه ۹۰درصد این حرکات رو به طور روزانه همراه با حرکات بدنسازی پا (هفته ای یک جلسه) انجام بدم و نتیجه رو همین جا اᄍلام کنم.

   • با سلام و احترام
    من سی سالمه و کارشناسی ارشد تربیت بدنی با گرایش آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی دارم.
    در رابزه با محل دقیق اندازه گیری زانوی پرانتزی بهتره که مطلب ” محل دقیق اندازه گیری پای پرانتزی را مطالعه بفرمائید.

    اگر شما می توانید با فشار عضلانی زانوهایتان را به هم برسانید به احتمال زیاد این حرکات برای شما مفید خواهد بود. بهتر است تمام حرکات را انجام دهید. البته اینها فقط نمونه ای از حرکاتی است که برای زانوی پرانتزی مفید می باشد.
    موفق باشید

    • چقدر خوبه که رشته تحصیلیتون مرتبطه، نمیدونستم. آفرین.
     یه سوال دیگه بنده اینه که با توجه به مشخصات بدنی که عرض کردم آیا پس از علاج، افرایش قد پیدا می کنم ؟ ترجیحاً به چه مقدار؟
     برای بررسی جدیتر به چه پزشک متخصصی مراجعه کنیم ؟
     سوال آخرم هم در مورد رشته ورزشی بوکسه، ضرباته پا نداریم ولی آیا رقص پا در حین تمرین به ضرر شرایط پای ماست ؟

     • سلام
      افزایش قد زیاد قابل ملاحظه نیست
      پزشک طب فیزیکی یا ارتوپد
      انجام حرکات تکراری می تواند مضر باشد ولی زیاد نگران نباشید اگر عضلات پایتان قوی باشد خطر آسیب های مزمن کمتر می شود

  214. سلام.واقعا خسته نباشید چون خیلی خیلی زحمت میکشید.
   من۱۹سالمه ۱۸۰قدم ۱۱ ساله که ووشو کار میکنم.فاصله ی بین زانوهام از ۳ انگشت یذره بیشتره و با انقباض عضلانی به ۱ انگشت میرسه و ساق پام یخورده کمانیه وトی با انقباض تقریبا ساق پام بهتر دیده میشه. نظرتون چیه؟ این تمرینات همراه با ووشو چطوره؟ آیا با حجم دادن به عضلات پا با بدنسازی بهتر میشه؟
   تو این ماه مبارک به خاطر کار خیرتون دعاتون میکنم.
   واقعا زحمت میکشید.ممنون…

   • سلام. خیلی ممنون
    به احتمال زیاد تا همان حد که نزدیک می کنید با این تمرینات امکان تغییر وجود دارد.
    اگر در تمرینات ووشو انقباض مکرر در عضلات آبداکتور ران دارید باید آنها را متوقف کنید
    در تمرینات بدنسازی پا نیز فعلا نباید این عضلات را تقویت کنید

    موفق باشید

  215. سلام
   من ۱۶ سالمه ۱۶۰ سانتی متر قدمه و ۵۲ کیلو وزنمه البته تازه ۵۲ کیلو شدم تا دو ماه پیش ۵۰ کیلو بودم(تابستان ها ۲ تا ۳ کیلو رو وزنم میره و قتی میرم مدرسه دو باره وزنم میاد پایین)فاصله بین دو زانو ام هم دو انگشت است
   زمینه ارثی هم تا حدودی داریم
   به نظرتون این ورزش ها جواب میده؟(تا چه حد)
   پای پرانتزی باعث کوتاه تر شدن قد هم میشه؟(تا چند سانت یا چند میل)
   خواهشا زود جواب بدید برام مهمه

   • سلام
    اگه بتونید با فشار عضلانی و بون خم کردن زانو، آنها را به هم برسانید به احتمال ریاد این تمرینات برای شما موثر خネاهد بود.

    بله باعث تغییر قد می شود ولی برای شما آنچنان قابل ملاحظه نیست

  216. سلام
   ببᆴشید من ۲۳سالمه وزنم هم از متوسط یه خورده کمتره.فاصله بین زانوهام یه خورده خیلی کم بیشتر از ۴انگشته بین ران ها و ساق پاهام هم تقریبا همون ۴ انگشته.میخواستم بپرسم اگه این ورزش ها رو انجام بدم چقد طول میکشه درست شه؟و آیا تاثیری در افزایش قد داره؟

   • سلام
    نظرات را بخوانید پاسخ خودᆰان را دریافت خواهید کرد

    • سلام
     ممنون آقای رستمی بابت تلاش های شما برای ما
     من تمام نظرات رو خوندم و
     پاسخم رو گرفتم ممنون.
     فقط ببخشید این تیکه که پرسیدم در افزایش قد تاثیری داره تو نظرات
     پیدا نکردم میشه راهمنایی کنید.
     مرسی

  217. سلام آقای رستمی از سایت خوبتون ممنونم اگه ممکنه بگید تمرینات اداکتور و ابداکتور چه تمریناتی هستند واینکه من پایین تنم لاغره حرکات پا در بدنسازی را به چه صورت انجام بدم بهتره باتوجه به اینکه من ساق پاهام هم کمانی هᄈت ایا این حرکات موثر است فاضله ساق ۴ انگشت فاصله زانو ۳ انگشت هست ممنون که زود جواب میدین و از سایت خوبتون متشکرم

   • سلام
    شما باید زیر نظر یک متخصص کار کنید. نگفتید که با فشار عضلانی زانوهایتان به هم نزدیک می شوند؟

  218. lسلام ممنون که جواب دادید. بله قوزک پاهام از هم کمی فاصله داره و دو سر زانوهام یه کم به سمت هم مایل شده و این باعث شده که حالت پام از زانو به پایین پرانتزی به نظر برسه.میشه راهنماییم کنید به خاطر این مشکلم .اصلا قابل درمان هست؟

  219. سلام من ۲۹ سال سن دارم وساق پاهام کمانی هستش فاصله بین دو زانو هم به اندازه ۲ بنده انگشته امه با فشار عضلانی می تونم زانو هام رو بهم نزدیک کنم ایا این ورزش ها برای من می تونه موثر باشه؟

   • سلام
    به احتمال زیاد موثر خواهد بود اما باید صبور باشید و تمرینات را هر روز انجام دهید

  220. سلام..خسته نباشید.من ۲۲ سالمه قدم ۱۷۱ وزنم ۵۴ پاهام خیلی شل و لاغره بعدش اینکه بین زانوهام شاید ۱ انگشت فاصلست اما بین ساق پاهام ۲انگشت وقتی ۲تا پاهامو فشار میدم بهم پاهام میچسبه حتی ساق پام بدون اینکه خم کنم بنظر شما پای من پرانتزیه یا بخاطر شل و لاغر بودن پاهامه؟چون شلوار تنگ میپوشم دوس دارم پاهام صافتر بنظر بیاد اما یه جوریه انگار

   • با سلام
    به نظر می رسد که این امر به خاطر وزن پائین شما ᄃست. انجام این تمرینات برای شما مضر نیست. اما بهتر است وزن خود را با انجام تمرینات مقاومتی (با وزنه) و تغذیه مناسب افزایش دهید.

  221. سلام. ممنون از وب سایت خوبتون. پای من مقداری پرانتزی هست فاصله بین دو زانوم دو انگشته و ساق پام مقداری کمانی هست. من شنا زیاد می کنم. می خواستم بدونم آیا شنای قورباغه برای این عارضه مفید هست با مضر؟

  222. سلام خسته نباشید من ۲۰ سالمه و۲ساله که متوجه شدم پرانتزی پا دارم وبرای رساندنشان به هم باید کمی پایم را خم کنم.حتی شب ها پاهایم را میبستم که بهم نزدیک شود .ایا پس از انجام این حرکات بازهم ممکن است که به حالت اول برگردد ؟ ایا چون زانو هایم کمی خم میشود پاهایم خوب نمیشود ؟ باتشکر وسپاس از شما

   • سلام
    احتمال اینکه برای شما اثر داشته باشد کمتر از دیگران است اما در مواردی مشاهده شده است که با وجود اینکه فرد نمی تواند زانوها را به هم برساند بازهم انجام تمرینات حرکات اصلاحی تاثیرگذار خواهد بود. اما اگر ساق پای شما کمانی باشد قضیه فرق مフ کند. بله احتمال بازگشت بعد از توقف تمرینات هست اما اگر پس از توقف تمرینات مواردی را رعایت کنید این عارضه برای همیشه اصلاح خواهد شد.

  223. سلام
   قبلا یک بار سوالی پرسیدم اما جواب ندادی.من ۲۱سالمه وزنم۵۰ کیلو و قد۱۶۰٫میخواسᆰم در مورد مشکلم راهنماییم کنید.حالت مچ پام به شکل کمانیه و این حالت کمانی تا زانوم مشخصه و ظاهر خوشایندی برام نداره فاصله مچ هام از هナ ۳انگشته اما فاصله زانوهام ۲ انگشت. میخواستم بدونم آیا منم دچار زانوی پرانتزیم یا مشکله دیگه ای دارم و اینکه آیا این تمرینات میتونه بهم کمکی بکنه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.اگه امکان داره زود جواب بدید.

   • سلام
    از این که دیر پاسخ دادم عذرخواهم
    منظورتان از فاصله مچ هام از هم فاصله دو قوزکتان است؟
    فاصله دو زاニو را این مطلب مطابق اندازه گیری کردید.

  224. سلام آقای رستمی من ۲۳ سالمه ۱۷۷ قد۶۷ وزن ۴ساله بدنسازی کارمیکنم فاصله بین زانوهام ۳انگشته وفاصله بین ران هم ۳ انگشت رانم خیلی بدشکل شده پایین تنم خیلی ضعیف است چون بدنسازی پا کار نمیکنم آخه میترسم بدتر شه پای رᄃستم از پای چپم بدشکل تره بهمین علت سمت راست بدنم بدشکل و ضعیف تره باانقباض زیاد فاصله زانوهام یک انگشت میشه من مادرم هم همین مشکلو دᄃشت حرکات اصلاحی را انجام دادم به مدت ۵۰ روز ولی نامنظم هیچ تغیری ندیدم ازتون خواهش میکنم کمکم کنید ایا بدنسازی ادامه بدم نمیتونم نرم لطفا راهنماییم کنید اگه زود جواب بدی ممنون میشم دوست خوب

   • سلام
    اگر با فشار عضلانی می توانید دو زانو را نزدیک کنید یعنی اینکه به احتمال زیاد تمرینات برای شما اثر دارد. اا باید تمرینات را هر روز انجام دهید.
    تمرینات وزنه برای پاها هم برای شما مفید است به شرطی که برای عضلات ابداکتور ران تمرین انجام بدهید و از تقویت عضلات اداکتور ران خودداری کنید.

  225. با سلام .اگه حالت پرانتزی از مچ پا تا زانو باشه باز این تمرینا اثری داره؟

   • سلام
    منظورتان اگر ساق پا باشد. نه این تمرینات تاثیری بر تغییرات ساختاری ساق پا ندارد.

  226. سلام..من تقریبا ۱ماه ونیمه انجام میدم این حرکاتو قبلا وقتی پاهامو جفت میکردم۳انگشت میشد اナا لان احساس میکنم ۲یا۲/۵انگشت شده که اگرپاهام چاقتر بشن فکرکنم کمترهم بشه.اقای رستمی شماروندو چطورمیبینید؟

  227. ۲تا اتگشت فاصله بین زانوهامه و با فشار عضلانی بهم میرسن، مشکل بد اینجاست که ران ها کاملا به شکل پرانتز شده که با لاغری من بیشتر نمود پیدا میکنه …

   • سلام
    فاصله زانو هایتان در حد نرمال می باشد. اشتباه نکنید این لاغری شما است که وضعیت ظاهری پای شما را بدتر نشان می دهد. بهتر است که وزن خود را افزایش دهید. البته افزایش وزن عضلانی با رژیم غذایی درست ネ انجام تمرینات مقاومتی بهترین را برای شما می باشد. انجام تمرینات اصلاحی هم می تواند فاصله دو زانوی شما را کاهش دهد.
    موفق باشید

  228. سلام من یک فوتبالیستم و در هفته تقریبا ۶ جلسه تمرین دارم.فاصله ی بین زانوهام ۴ انگشته.پیش دکترای زフادی توی تهران و یزد و کرمان رفتم ولی نتیجه نگرفتم.میخواستم ببینم فوتبالو ادامه بدم یا نه؟تمرین ها رو هم انجام میدم.۱۸ سالمه.قدم۱۷۵٫وᄇنم۶۸

   • سلام
    آیا ساق پای شما کمانی است؟ آیا می توانید با فشار عضلانی و بدون اینکه زانوها را خم کنید آنها را به هم نزدیک نمائید؟

  229. با سلام
   در تست صفحه شطرنجی که اول دبیرستان انجام شد من فهمیدم که زانو پرانتزی دارم اما این فاصله کم بود و متوجه نبودم الان ۲۰ساله،امروز احساس کردم فاصله بیشتر شده ک خیلی این موضوع برام ناراحت کننده اس، در ضمن من مدتی که کمر درد دارم و پای چپم بشدت درد میکنه و متوجه شدم که مشکلات دیسک کمر دارم و رگ سیاتیک فشار وارد میکنه، در صورتی که من دختر لاغری هستم و با قد ۱۶۳ وزن ۴۰ کیلو ی دارم با استخوان بندی ظریف،من میتونم با مشکلات که در پا و کمر درد دارم تمرین اصلاحی انجام بدم ؟ در سن من امکان اصلاح وجود داره؟

   • سلام
    فاصله بین زانوهایتان چقدر است. آیا با فشاز عضلانی می توانید آنها را بهم برسانید (بدون اینکه زانوهایتᄃن را خم کنید).

  230. سلام مجدد
   من به تازگی فهمیدم از زانو به پایین پاهام کمانی و فاصله بین دو زانوم کمه و اونقدر نیست که ناهنجاری به حساب بیاد اما همین کمانی بودن ساق ها شکل بدی داره
   من ۲۸ سالمه چیکار میتونم کنم

   • سلام
    اگ منظورتان این است که ساق پای شما کمانی شده است به احتمال زیاد تغییرات ساختاری در استخوان ساق پا رخ داده است و نمی شود کاری کرد، اما بهتر است که شما تست های مربوط به نرمی و پوکی استخوان را انجام دهید.

    • سلام
     آقای رستمی فک میکنم ایشون احساس میکنن که ساق پاشون کمانی شده چون معمولا پاهای پرانتزی اینجور نشون میدن

  231. سلام
   من ۲۴سالمه متاسفانه همین مشکل بقیه رو دارم.تاحالاکسی این تمرین ها رو انجام داده و تاثیر داشته باشه؟

   • سلام
    بله افراد زیادی تا اکنون این تمرینات را انجام دادند و تاثیرات مفیدی را مشاهده کردند، اما در سن شما احتمال و شانس اصلاح کاهش می یابد.

  232. سلام آقای رستمی ….
   با تشکر از راهنمایی های خوبتون …در جواب شما : من سنم ۲۱ ،تیپ بدنی تقریبا متوسط و فاصله ی بین دو زانوم بین ۳ تا۴ انگشت هستش و زانوهام با یه خورده ی ناچیز خم شدن به هم می چسبن آیا پاهای من درمان دارن یا نه؟
   سر ۶ هفته تغییر می کنند تا من امیدوار به ادامه ی این تمرینات باشم ؟
   پس از چه مدت درمان میشن ، اصلا درمان برای این زانو وجود داره یا نه؟
   باتشکر فراوان از شما ……..

   • سلام. خیلی ممنون

    باید تست کنید و ببینید بدون اینکه زانو ها را خم کنید می توانید آنها را بهم برسانید یا نه

    معمولا اگر بخواهد تغییری رخ دهد در این بازه زمانی مشاهده می شود اما تغییرات بعضی مواقع خیلی اندک است و در حد یک میلیمتر می باشد ولی همین تغییرات اندک امیدوار کننده است و نشان می دهد که ناهنجاری قابل اصلاح می باشد.

    شانس اصلاح این ناهنجاری پس از بلوغ با تمرینات اصلاحی کمتر می شود

  233. با سلام
   من در سن ۲۵ سالگی به تازگی متوجه شده ام که دارای پاهای پرانتزی هستナ . فرم پاهای من شبیه پدرم است و خانواده ی پدری من نیز همه در سنین بالا از پادردهای شدید رنج می برند . به احتمال زیاد , فرم پرانتزی پاهای من ارثی است .
   فاصله ی پاهای من زیاد نیست , به نحوی که ایستاده با کشش عضلانی میتوانم سر زانوهایم را به هم نزدیک کنم .
   از طرفی دیگر قوس کف پای من به صورت ارثی کمی بیشتر از حالت طبیعی است به گونه ای که وقتی به نحوه ی راه رفتنم دقت می کنم مشاهده میکنم که بیشتر وزن من برروی لبه های خارجی کف پاهایم میباشد که همین موضوع باعث بیشتر دور شدن زانوهایم از هم به هنگام راه رفتن میشود.
   شما در طی مطالب خود به ” پاهای پرانتزی فانکشنال ” اشاره کردید
   با توضیحات ارائه شده , آیا فرم پاهای پرانتزی شکل من از نوع فانکشنال است یا خیر ؟
   آیا تمارین کششی شما , برای من نیز در این سن می تواند مؤثر باشد ؟
   در صورت مؤثر بودن , پس از چه مدتی بعد از شروع تمارین و پیگیری آن , میتوان نتایج بهبودی را مشاهده کرد ؟

   با سپاس فراوان

   • سلام
    تشخیص پای پرانتزی فانکشنال با متخصص است. اما اگر شما بتوانید قسمت داخلی زانو را با فشار عضلانی به هم برسانید (بدون اینکه زانو را خم کنند) و ساق پای شما هナ کمانی نباشد به احتمال زیاد عارضه شما فانکشنال می باشد.
    اگر عازضه شما فانکشنال باشد این تمرینات برای شما موثر خواهد بود. حداقل ۶ هفته و هر روز تمرینات را انجام دهید تا تاثیرات مشاهده شود.
    موفق باشید

  234. من هرروز انجام میدم زیرنضر خودتونم.

   • سلام
    یک ماه دیگر هم انجام بدهید. سه هفته زمان اندکی است که بشود تغییرات را مشاهده کرد.

  235. سلام من بیست سالمه و این مشکل در مادرم هم هست ولی در بقیه اعضای خانواده نیست.
   میخاستم بدونم با این شرایط آیا تاثیر خاهد داشت یا خیر ؟
   جناب رستمی من باشگاه پرورش اندام هم میرم.حرکاتی که برای پا در باشگاه انجام میدم برای ᄄدتر شدن این حالت تاثیری دارد یا نه ؟اگر هم حرکات ذکر شده در بالا و هم حرکات باشگاه رو انجام بدم چی ؟

   • سلام
    احتمال دارد که جنبه ارثی داشته باشد
    آیا می توانید با فشار عضلانی و بدون اینکه زانو ها خم شود آنها را به هم نزدیک کنید.
    حرکاتی که باعث تقویت عضلات ابداکتور ران می باشد فعلا برای شما مفید نیست

    • بلヌ میتوانم ولی خیلی کم.بغیر از حرکات مربوط به ران بقیه حرکات مشکلی ندارد?

     • تمرینات اصلاحی را انجام دهید.
      در حرکت اسکات نیز باید تا حد امکان پا ها را در کنار هم قرار دهید و تمرینات ابداکتور ران نیز انجام دهید.

  236. سلام اقای رستمی.الان ۳ هفته است این حرکاتو انجام میدم ولی خوب تغییری ナشاهده نکردم البته ناگفته نماند روزهای زوج تمرین فوتسال دارم اخه فوتسالیستم وتمرین۵کششی و۲ قدرت عضلانی رو نمیرم.مشکل کجᄃست؟؟

  237. حتمادرجریان میزارمتون مرسی.اقای رستمی من علاوه اینکه این تمریناتوانجام میدم هرروز روزهای زوج تمرین فوتسال میرم ایرادی نداره؟

  238. بخشید با انقباض میتونم زانوهامو بهم نزدیک کنم ولی نه زیاد،به نظرتون دراین صورت بازم حرکات اصلاحی مفیده؟

   • سلام
    به همون اندازه که می تونید نردیک کنید حرکات اصلاحی می ᆰواند فاصله را کم کند

  239. سلام ممنون ازاینکه زود جوابمو دادین
   نه نمی تونم بهم نزدیک کنم
   برای انجام دادن تمرین۱تعادل ندارم وبرای انجام دادن تمرین های ۳و۴کسی نیست که کمکم کنه ودرمورد تمرین دوم هم توپ مدسین بال ندارم

   • سلام
    شما می توانید از این تمرینات برای پیشگیری از افزایش عارضه زانوی پرانتزی استفاده کنید. هر کدام از تمرینات را که می توانید انجام دهید. تمرین دوم را بر هر توپی می توانید انجام دهید.

  240. سلام قدم۱۷۰اره پایین تنم لاغره

   • سلام
    خوب احتمالا لاغری شما باعث شده است که این عارضه بیشتر به نظز برسد. تمرینات را انجام دهید و نتیجه را به ナن بگویید.
    موفق باشید

    • سلام ببخشید فاصله بین زانوهای من۳تا انگشت یا۶سانته،چندنفر از اعضای خونوادمونم این مشکل رو دارن یعنی فکر کنم ارثی وساختاری باشه،آیا باحرکات اصلاحی قابل ترمیمه؟۲۲سال سن دارم و۶۰ کیلو هم وزنمه
     ممنون میشم کامل راهنماییم کنید،باتشکر

     • سلام
      اگر بتوانید با فشار عضلانی و بدون اینکه زانوهایتان را خم کنید آنها را به هم نزدیک کنید، به احتمال زیاد این تمرینات برای شما مفید خواهد بود.

  241. سلام ممنون ازمطالب خوبتون
   من تمرین ۲وتمرین های برای افزایش قدرت عضلانی رو نمیتونم انجام بدم بااین حال انجام بقیه حرکات روی پاهای من تاثیری میذاره؟فاصله بین باهای من۴سانتی متر-قدم۱۶۴-۵۰کیلوهستم
   ممنون میشم اگه زودتر جوابمو بدین……..

   • سلام
    تمرینات کششی به تنهایی تاثیری نخواهد نداشت. چرا نمی توانید انجام دهید؟ می توانید دو زانو را با فشار عضلانی به هم برسانید به طوری که زانو هایتان خم نشود؟

  242. سیده فاطمه فروتن

   سلام تازه وارد سایت شدم امیدوارم مشکلم حل بشه باتشکر

  243. پای من جوریه که فشاروزنمو رو بیشتر روی کف پام احساس میکنم کف پام ازپاشنه به بعد پهنه.اقای رستمی اگر این حرکات جواب ندادچیکاربایدکرد؟؟یا اگر ۱ماه این حرکاتوانجام بدم فاصله زانو من که۳انگشته تا چه حدی امکانه تغییر هست؟سن۱۷/۵ وزن۶۰٫مرسی

   • با سلام
    اگر منظورتان اینه که کف پای شما صاف است که در مطلب توضیح دادم که کدام حرکت را انجام ندید. حداقل ۶ تا ۸ هفته باید انجام دهید تا تغییرات را مشاهده کنید. تغییرات اندک امدک اتفاق می افتد. فاصله سه سانتی متر زیاد نیست و نیاز به عمل جراحی ندارید. قدتان چقد است، لاغر هستی؟

  244. ممنون میشم اگه زودتر جوابمو بدین……..

  245. سلام ………… ممنون از این کمکهای خوبتون لطفا از این کاراتون زیاد انجام بدین………ببخشید این تمرینات چند روزه اثر می کنه؟و این تمرینات باید هر روز باشه؟ با تشکر

   • سلام. ممنون
    این تمرینات باید هر روز انجام بشود. اینکه چند روزه جواب میده بستگی به سن، تیپ بدنی و فاصله دو زانو دارد. اما باید حداقل ۶ هفته انجام گیرد تا تغییرات مشاهده شود.

  246. باردیگه سلام.اقای رستمی کف پای من پهنه این عامل نمیشه عارضه بیشتر شه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  247. سلام ………… ممنون از این کمکهای خوبتون لطفا از این کااتون زیاد انجام بدین………

  248. بله میتونم نزدیک کنم ولی خوب فشار میاد.من حدوده ۱۰یا۱۵روزاین حرکاتو انجام دادم زانو درد گرفتم… اقای رستمی من نمیخوام پیشگیری کنم میخوام کلن رفع شه

   • اگر هنگام نزدیک کردن به شما فشار میاد و احساس درد می کنید بهتر است تمزینات را با احتیاط بیشتری و با فواصل استراحتی بیشتر انجام دهید.

  249. سلام
   شرمنده که اینهمه وققتتون رو میگیرم اما تمرین اسکات رو که ازتون خネاسته بودم لینکش نرسیده ….
   پیروز باشید

  250. با سلام و عرض خسته نباشید , من پسری هستم ۱۷ ساله پاهام پرانتزیه و این خیلی ناراحتم میکنه وقتی پاهامو صاف نگه میدارم زانو هام به هم نمیچسبه チاصله زانوهام ۶ یا ۷ سانتیمتر یعنی ۴ انگشت است. من لاغرم قدم ۱۷۷ و وزنم حدودا ۶۰ کیلو است ایا به این هم ربطی داره ؟ لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم درست شه به پزشک مراجعه کنم ؟ و اینکه ایا این نرمش ها اثربخش خواهد بود ؟؟

   • احتمالا وزن کم شما این عارضه را بیشتر از آنچه هست در پای شما نشᄃن می دهد. اگر بتوانید زانوهای خود را با انقباض عضلانی به هم برسانید بدون اینکه زانوهایتان را خم کنید به احتمال زیاد این تمرینات برای شما موثر خواهد بود.

  251. با سلام , من پسری هستم ۱۷ ساله پاهام پرانتزیه و این ناراحتم میکنه وقتی پاهامو صاف نگه میدارم زانو هام به هم نمیچسبه فاصله زانوهام ۷ سانتیمتر است. لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم درست شه و اینکه ایا این نرمش ها اثربخش خواهد بود ؟؟

   • اگر بتوانید بدون اینکه زانوهایتان خم شود آنها را به هم نزدیک کنید به احتمال زیاد این تمرینات برای شما موثر خواهد بود. با این سن و این فاصله انجام عمل جراحی ضرورتی ندارد. این تمرینات می تواند در جلوگیری از افزایش فاصله نیز موثر باشد.

    موفق، شاد و سالم باشید

  252. سلام.من ۱۹سالمه و زانوهام مشکلی نداره و کاملا به هم چسبیده اما ساق پاهام حالت کمانی داره.اگه این تمرینات رو ۲ماه هرروز انجام بدم میتونه تاثیری داشته باشه؟

  253. اقای رستمی فاصله بین پاهای من۳انگشته اگر با این حرکات تغییر نکردنیازبه جراحی هست؟؟اگرنیازباشه واسه من که فوتبالیستم مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟

  254. سلام من ۲۸ سالمه و فاصله بین زانو هام ۲ انگشت و با فشار میتونم به هم بچسبونمشون
   وزنم ۵۰ کیلو و کمی لاغر هستم واز شکل زانوهام اصلا خوشم نمیاد خواهش میکنم به من بگید با حرکات اصلاحی درمان میشه ؟ دوسال پیش یه مربی یوگا به من گفت اگه حالت ایستاده و زانو هام رو به هم بچسبونم به مدت ۱۰ دقیقه به مرور کم میشه اما واقعن دردناکه …

   • با سلام
    قد شما چقدر است؟

    • با سلام مجدد
     قد من ۱۶۳ و وزن ۵۰ ۵۱ وفاصله بین دو زانوهام ۲ انگشت کمی کمتر
     البیه اطرافیان میگند زیاد پیدا نیست اما ساق ᄒام کمانی هست میخواستم بدونم با گذر زمان بیشتر نمیشه و آیا این تمرین ها برای من مفید خواهد بود چون شکل کمانی ساق ها خیلی برام آزاردهنده شده و اینکه ورزش برام آسیب رسان نیست چون ورزش هم میکنم البته این کمانی شدن در پاهای من ارثی است و حدود ۳ سال خودم فهمیدم این مشکل را دارم چون قبلت زیاد به نظر نمی اومد

     • با سلام
      فاصله بین دو زانوی شما آنقدر ها هم زیاد نیست. احتمال دارد در آینده این فاصله بیشتر شود. بهتر است این تمرینات را به علاوه تمرین اسکات برای پیشگیری از افزایش فاصله و اثرات مضر عازضه تان انجام دهید. حرکت اسکات را در حالی انجام دهید که فاصله دو پا کمتر از عرض شانه هایتان باز باشد (تا حد امکان دو پا را به هم نزدیک کنید) چه ورزشی انجام می دهید؟

      • با سلام و سپاس از پاسخگویی و توجه شما
       من ورزش ایروبیک و پیاده روی هم زیاد میکنم آیا ضرر رسان هست؟
       واین ورزش اسکات دقیقا چه هست؟!

       درود ها و سپاس های بیکران یزدان پاک بر وجود ارجمند شما باد.

      • با سلام. خواهش می کنم
       البته انجام حرکات تکراری و پیاده روی طولانی مدت برای شماآسیب زا می باشد ولی پیاده روی برای مدت کوتاضرری ندارد. برای اطلاع بیشتر از اسکات این مطلب را بخوانید

  255. بسم الله سلام ,واقها بی نهایت ممنونم از وقتی که برای من گذاشتید من تمرینات را چند ماهی انجام میدهم و نتیجه را به شما خبر میدهم . این لطف شما چیزی فراتر از یک تشکر خالی میطلبد :))من وقتی انسان های خیرخواه و با عظمتی مثل شما را میبینم واقعا امیدوار میشوم.کم هستند کسانی مثل شما که اینگونه الطاف خود را بی دریغ نصیب دیگران میکنند . الله یار و یاور شما. دعاگوی شما امیررضا.

   • با سلام
    خواهش می کنم. کاری نکرᆵم که شایسته این همه لطف از طرف شما باشم. امیدوارم که تمرینات موثر باشد. موفق، شاد و سالم باشید

  256. سلام ,واقعا لطف بزرگی میکنید خدا عوضتان بدهد من چند تا عکس به همراه مشخصات خودم به این ایمیل فرستادمinfo.sportfa.ir@gmail.comبا تشکر فی امان الله

   • با سلام
    عکس های شما را مشاهده کردم. شما گفتید که فاصلاه دو زانوی شما ۴٫۳ سانتی متر است که به نظر نمی رسد که فاصله دوزانوی شمااین مقدار باشد. بهتر است مطلب “محل دقیق اندازه گیری پای پرانتزی” را مطالعه کنید. این فاصله را مجددا اندازه گیری کنید. ساق پای شما تا حدودی کمانی است و این حالت در پای چپ شما بیشتر است. تمرینات احتمالا برای شما مفید می باشد. فاصله زانوی شما به حدی نیست که نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

  257. سلام و خسته نباشید واقعا ممنون از سایت بسیار زیبا, اگر امکانش هست من چند تا عکس با مشخصات به ایمیل شما بفرستم و شما لطفی کنید در مورد زانوی پرانتزی من نظر بدهید باز هم ممنون جزایک الله خیر.

  258. بی نهایت از وقتی که جهت پاسخدهی گذاشتید سپاسگذارم. خواهش میکنم در صورت امکان یک متخصص حرکات اصلاحی و یا مرکزی که بتوانم زیر نظر متخصصین حرکات اصلاحی باشم به من معرفی بفرمایید. ممنونم

  259. با سلام و خسته نباشید. دختری ۳۶ ساله هستم که از ۱ سال پیش متوجه شدم بین زانوهام فاصله در حد ۳ انگشت بسته وجود دارد و کمی ساق پام کمانی است با مراجعه به متخصص زانو ایشان ابراز کردند که دچار ساییدگی زانو هم هستم و فیزیوتراپی و استخر را تجویز کردند که انجام دادند با توجه به اینکه درد خفیفی در سرتاسر یکی از پاهام بود که ایشان گفتند مربوط به رگ سیاتیک می باشد. امروز اتفاقی سایت شما رو دیدم تنها سوالی که داشتم این است که آیا ساییدگی زانو باعث این امر شده و یا بالعکس پاهای پرانتزی باعث ساییدگی زانو خواهد شد. نرمش های شما رو انجام خواهم داد اما تمایل دارم در صورت امکان یک پزشک در این زمینه معرفی بفرمایید کヌ زیر نظر ایشان تمامی تمرینها و نرمش ها رو انجام بدم تا این شکل زانو و قوس پام بیشتر نشه. قدم ۱۶۲ و وزنم ۵۴ کیلو است. بی نهایت از トطف شما سپاسگزارم.

   • با سلام
    عارضه زانوی پرانتزی باعث افزایش فشار به کمپارتمان داخلی زانو می شود و باعث استئوآرتریت در افرادی می شود که دچار این عارضه می باشند. بهتر است زیر نظر یک متخصص حرکات اصلاحی تمرین بفرمائید.

  260. اقای رستمی این تمرینات بعداز چند وقت نتایج خودشو نشون میده؟؟

   • اگر به مدت ۱ ماه به صورت مستمر انجام شود نشانه های بهبودی مشاهده خواهد شد. البته اگر از نوع فانکشنال باشد.

  261. سلام
   من تمام مطلب و کامنت ها و پاسخ های شما رو خوندم ولی یه سوال تو ذهنمه که ممنون می شم پاسخ بدین. فاصله ی بین زانوهای من به اندازه دو انگشته ネ ساق پام کمانیه. آیا ساق پای کمانی به این معناست که مشکل ساختاریه و قابل درمان نیست؟

  262. سلام من ۲۳ سالمه و فاصله بین زانوهام دو انگشته و می تونم با فشار بدون خم شدن زانوهام اونارو بهم بچسبونم بنظرتون از نوع فانکشنالم یا ساختاری؟؟

  263. سلام اقای رستمی من۱۹سالمه.فاصله بین زانوهام ۴سانت وفاصله بین ساقم یعنی ۴انگشت پایین تر از زانوヌام ۷سانته ایا این ورزشایی که گفتین برام مفید هست یا نه؟تاثیر داره؟چقدر طول میکشه تا خوب شه؟اصلا احتمال خوب شدنش هست؟

  264. خیلیی ممنون از اینکه سوال منو پاسخ دادیدولی ببخشید اقای رستمی
   این سایتی که معرفی کردید انگلیسیه
   ترنسلیت هم که میکنم به فارسی به جملات نامفومی ترجمه میشه

  265. سلام اقای رستمی
   من چند روز پیش یه سوال اینجامطرح کرده بودم در مورد اینکه دختری ۲۲ساله باقد ۱۷۰ووزن ۶۰که ساق پاهام نسبت به ران هام خیلی لاغر هستش مخصوصا عضله گاستروکنمیوسم خیلی لاغره
   برعکس قسمت داخلی زانوهامم خیلی برجسته اس
   وراه حلشو از شما خواسته بودم
   ولی شما نتنهاجواب نداید بلکه کلا سوالمو حذف کردید!!

   • با سلام
    من سوال شما را حذف نکردم. بخاطر مشکلاتی که وجود داشت مجبور شدم که بک آپ قبلی سایت را رستور کنم که متاسفانه بعضی از سوالات از دست رفتند.
    شما می توانید این تمرینات را انجام دهید و علاوه بر آن تمریناتی که در لینک زیر اشاره شده برای رشد عضلات ساق پا نیز انجام دهید.
    http://exrx.net/Lists/ExList/CalfWt.html#anchor164279

  266. سلام ایا ورزش فوتسال باعث بیشتر شدن فاصله میشه؟؟

   • با سلام
    هر برنامه تمرینی که باعث عدم تعادل در عضلاᆰ داخل پا و خارج پا شود، سبب افزایش شدت عارضه نیز می شود.

  267. باسلام وخسته نباشیدبه اقای رستمی.اقای رستمی من فوتبالیستم و۱۷سال دارم وفᄃصله بین زانوهام۴سانت هست خواستم ببینم ایا ورزش فوتبال باعثه بیشتر شدن این فاصله میشه؟؟؟

   • با سلام
    هر برنامه تمرینی که باعث عدم تعادل در عضلات داخل پا و خارج پا شود، سبب افزایش شدت عارضه نیز می شود.

   • سلام، خسته نباشید. ببخشید دارم تمرینات اصلاحی رو انجام میدم. فاصله بین زانوهام چهار انگشته، و ساق پا پنج انگشت، دخترم سن ۲۳ ولی قد ۱۶۰ و وزنم ۵۰٫ سوالم اینه: من پایین تنه و بالتنم خیلی تناسب ندارن. یعنی احساس میکنم پاهام کوتاه تر از حد استاندارده، اگه این تمریناترو انجام بدم و حالت پرانتزیپام خوب بشه احتمالش هست که پایین تنه و بالا تنم به تناسب برسند؟ ممنون میشم جواب بدید

    • سلام ممنون
     اگر فاصله دو زانویتان زیاد باشد با اصلاح آنها ممکن است کمی به قد شما اضافه شود ولی این مقدار زیاد قابل ملاحظه نیست

     موفق باشید

  268. سلام جناب اقای رستمی من دختری ۲۵ ساله هستم فاصله بین زانو هام ۲ سانتی متر می باشد.وبدون خم شدنزانو هایم میتوانم انها را جفت کنم قدم ۱۶۰ ووزنم۴۲ می باشدورانهای من اصلا به هم نمی چسبدحتی قسمتهای کشالههای رانم نیز با فاصله است ایا پاهای من پرانتزی است یا به علت لاغری می باشد ؟اگر پرانتزی باشد با توجه به سنم با ورزشهای که در سایت گذاشتید بر طرف می شودو اگر مربوط به لاغری باشدلازم است این ورزش ها را انجام دهم؟در ضمن زانو های من از دوران نوجネانی تا کنونهنگام نشست وبر خاست صدا می دهد منتظر پاسختان میباشم لطفا پاسخ دهید.ازتون خواهش میکنم پاسخ دهید قبلا هم این سوال راپرسیدم ولی شما پاسخ ندادید لطفا پاسخ دهید ومرا از نگرانی در اورید با تشکر

   • با سلام و عذرخواهی برای تاخیر در پاسخگویی
    به احتمال زیاد مشکل شما مربوط به لاغری تان می باشد. بهتر است با انجام تمرینات مقاومتی و تغذیه صحیح به وزن مطلوب برسید.
    در رابطه با صدای زانو هم باید بگویم اگر همراه با صدا دردی احساس نمی کنید مشکلی وجود نᆵارد

  269. سلام من یک دونده استقامت حرفه ای و عضو تیم ملی هستم .آیا دویدن پرانتز پارا افزایش میدهد یا کم میکند؟با تشکر

   • با سلام
    خود دویدن نه ولی معمولا دونده ها عضلات آبداکتور خود را تقویت نمフ کنند که این سبب افزایش واروس زانو می شود

  270. من فاصله ی پاهام ۶ سانته و ۱۷ ساله ام آیا راهی غیر از عمل جراهی وجود داره؟با انجام این تمرینات امیدی به بهبودی هست؟

   • اگر بتوانید بدون خم کردن زانو پاهایتان را به هم برسانید این تمرینات برای شما موثر خواهد بود

  271. سلام عالی بود واقعا زحمت کشیدید برای شما و دوستان آرزوی سلامتی دارم امید وارم پاههای من هم به حالت عادی با تمرین برگردد.

  272. سلام
   جناب رستمی بابت سایت خوبتون از شナا تشکر میکنم .من دختری ۲۵ ساله هستم فاصله بین زانوهایم ۲ سانتی متر است وبدون خم شدن زانو میتوانم انها را جفت کنم قدم ۱۶۰ ووزنم ۴۲ میباشد و رانهای من اصلا به هم نمیچسبد حتا قسمتهای کشاله رانهایم نیز با فاصله است ایا پاهای من پرانتزی است یا به علت لاغری است ؟اگر پرانتزی باشد با توجه به سنم با ورزشهایی که در سایت گذاشتید بر طرف میشود واگر مربوط به لاغری است لازم است این ورزش ها را انجام دهم ؟در ضمن زانو های من از دوران نوجوانی تا کنون هنگام نشستن وبرخاشتم ᆲمع کردن پاها صدا میدهد منتظر پاسختون میباشم پیشاش از شما تشکر میکنم

  273. با سلام
   جناب رستمی من بیشترین تمرینم اینه به صورت ایستاده بدون خم کردن زانو با انقباض عضلات زانوهامو بهم می چسبونم ایا این تمرین رو انجام میدهم برای پاهام ضرر داره ممکنه به زانوهام اسیب بزنم با این تمرین؟
   با تشکر

  274. با سلام
   جناب اقای رستمی من غیر از این تمرین های که شما فرمودید یه تمرین دیگه انجام میدم همون با انقباض عضلات زانوها رو بهم می چسبونم
   به صورت ایستاده عضلاتمو منقبض میکنم و زانوها رو بهم میچسبونم چندین بار در روز این عمل رو تکرار میکنم ایا این کارم درسته؟ اخه احساس میکنم با این تمرین هم نتیجه میگیرم ایا این کارم ضرری ندره؟ ممکنه به زانوهام اسیب برسونم؟
   با تشکر

   • سلام
    نه. هیچ ضرری ندارد و شما مフ توانید این تمرین را انجام دهید.

    موفق، شاد و سالم باشید

  275. آقای رستمی عزیز،سلام!
   امروز،۴ اسفند ماه،به طور اتفاقی با سایتتون آشنا شدم.مطالبتون خوب و کارآمده، متشکرم!
   ۲۷ سالمه و فاصله بین زانوهام ۹ سانت.تا حالا به چندین متخصص مراجعه کردم و همه ی اونها جراحی رو بهم پیشنهاد دادن اما امکان جراحی هم برام وجود نداره به ویژه به خاطر هزینه اش. یه متخصص فیزیوتراپی، هفته ی گذشته حرکاتی شبیه به حرکات بالا رو بهم توصیه کرد. از همون موقع حرکات رو با جدیت و همه روزه انجام میدم و تا هر زمانی هم که طول بکشه ادامه خواهم داد. می دونم امکان اصلاح برای زانوی من کمه؛اما دلم میخواد امیدوار باشم! خیلی دلم می خواد نتیجه بگیرم، چون این مشکل روی تمام وجوه زندگیم تأثیر منفی گذاشته و به شدت ناراحتم می کنه.
   درواقع می خواستم بگم، مطالب خوبی از توضیحاتتون یاد گرفتم و برای وقتی که میگذارید سپاسگزارم!
   این امکان براتون وجود داره که تمرینات رو به ایمیلم ارسال کنید تا همیشه در دسترسم باشه؟!ممنونم!
   – سلامت، شادمان و موفق باشید ـ

   • خواهش می کنم.
    امیدوارم که با انجام این تمرینات ناهنجاریتون اصلاح بشه.
    شما میتونید با کلیک کردن بر روی دکمه PDF که در بالای هر مطلب هست آن مطلب را بر روی کامپیوتر خود دانلود کنید.
    موفق باشید و شاد

  276. سلام من پای خودمو خودم پرانتزی کردم دبیرستان که بودم ساق پامو میچرخوندم به داخل ومیشکوندم تا صدا بده اقای رستمی این حدس من درسته؟ ایا با این کار پا پرانتزی می شود من الان دوروزه این تمرینات رو شروع کردم
   در ضمن با انقباض عضلات میتونم کامل زانوها رو بهم بچسبونم فاصله بین زانوهام دو انگشت هستش
   من ۲۷ سالمه ایا امیدی هست؟

  277. سلام من ۲۴ سالمه پاهام پرانتزی این حرکاتو نمیتونم انجام بدم میخوام جراحی کنم میشه بگین این عمل چند روز طول میکشه تا کامل خوب بشم؟هزینه اش چقدره؟دو پا باید عمل بشن؟رفتم متخصص میگه فاصله پاهات مثل غارعلی صدر

   • سلام
    هردو پا باید عمل بشه
    در رابطه با زمان و قیمت جراحی اطلاعی ندارم
    موفق، شاد و سالم باشید

  278. سلام اقا مهدی یه سوال داشتم
   این فانکشنال که میگین ینی چی؟

  279. سلام فاصله زانوهای من ۳ انگشته من میتونم این فاصله را با ورزش کم کنم؟کدوم یک از ورزشها موثرترند؟

  280. سلام اقای رستمی.من پسری ۲۰ساله ام.بین زانوهام ۴سانت فاصله هست ولی ساق پای من حالت کمانی نداره وبیشتر به خاطر دوربودن زانوهام دچاراین عارضه شدم..باانجام این حرکات ایاوضعیت پام بهتر میشه؟ممنون

   • با سلام
    اگر بتوانید زانوهایتان را با انقباض عضلانی به هم برسانید (بدون خم کردن زانو) به احتمال زیاد این تمرینات موثر خواهد بود.

  281. سلᄃم
   من ۲۲سالمه وسه سال پیش جراحی اسکولیوز انجام دادم وپاهایم به اندازه ۶سانت پرانتزی داره آیا با این وجود من میتونم این ورزشارو انجام بدم نمیخوام دوباره جراحی کنم وظاهر پاهام خیلی اذیتم میکنه ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید

  282. با عرض سلام وخسته نباشید، می خواستم بدونم این مدل پای پرانتزی فقط در سنین بالا بوجود می آید؟
   آخه برادرم با اینکه ۱۸ سالشه فرم پاش پرانتزیه
   اگه براتون مقدور است من را در این مورد راهنمایی کنید.

  283. اقای رستمی من با توجه به فرم پام احساس میکنم اگه از زانو به پایین پام کمی چاق شود از حالت کمانی بودنش کم میشه و حالت بهتری پیدا میکنه ناامیدم نکنیدو بهم یه ورزشی یاد بدین که شدنی بشه این موضوع روی روان من تاثیر گذاشته

  284. ba salam
   manam dokhtari 25 sale hastam 170 ghadame va 45 vaznam va daghighan az ghesmate zaano be paieen ehsas mikonam saghe pam ye meghdar enheraf peida karde va zanoham ham kamel beham nemichasbe vali faseleie kheili kami daran ye kocholo ke zanomo kham mikonam kamelan michasbe ronham ham kolan beham nemichasbe vali be samte dakhel hamgara hastan va moshkeli toshon nemibinam vali az zano be paieen… mahicheie poshte saagham ham be shedat seft shode
   saghe pam ghablan kamelan saaf bod hala kharkati hast ke anjam bedam kamelan saaf she? mamnoon misham
   zanoie yeki az paham ham darde khafifi dare hamishe,
   bebakhshid english type kardam farsi nadashtam sharmande

   • سلام
    احتمالا شما دچار هیچ عارضه ای نیستید. مشکل اصلی شما هم کمبود وزن و توده عضلانی است. توصیه من به شما این است که به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید و همزمان تمرینات مقاومتی (قدرتی) را زیر نظر یک متخصص انجام دهید. بهتر است مربیان تحصیل کرده را برای انجام این تمرینات انتخاب کنید.

   • دوستان لطف کنید انگلیᄈی تایپ نفرمائید!

  285. salam mer30 az matalebeton;man18 salame va saghe paham kamanie,chanta az dostanam porside budan javab nadade budin,mishe begin darman dare ya na?chetori khob mishe?man az in mozo kheili narahatam,shalvare tangham tashdid mikone?che jori khob mishe?torokhoda zood javab bedin.

   • سلام
    لطفا پینگلیش تایپ نکنید
    با توجه به اینکه ساق پای شما تغغیرات ساختاری پیدا کرده است امکان بازگشت به حالت طبیعی برای شما در این سن وجود ندارد. اگر پای شما پرانتزی می باشد به احتمال زیاد نمی توانید آنها را با فشار به هم نزدیک کنید. اگر این شرایط را دارید این تمرینات برای شما مفید نخواهد بود.

  286. در ضمن من شنا میکنم کمانی شدن پامو تشدید نمیکنه؟

  287. سلام.یعنی هیچ راهی وجود نداره همین استخوان درشت نئی صاف بشه؟من نرمی استخوان دارم امکانش هست با یه سری ورزش مخصوص صاف بشه پام وقتی بخاطر نرمی کمانی شده پس صاف شدنشم راحت دیگه نیست؟

   • سلام. اینطوری نیست دوست عزیز.
    در رابطه با شنا هم باید بگم که بهتره از شنای قورباغه پرهیز کنید.

  288. سلام.من ۲۱سالمه و قدم ۱۷۳و جایی که باید اندازه میگرفتم برای زانو بهم نزدیک اصلا چسبیده اما احساس میکنم ساق پاهام یه خورده کمانیه یعنی پاهام از زانو تا ساق یکم انحراف داره.بنظرتون این ورزش برای سن من جواب میده.ضمنا نرمی استخوانم دارم

   • سلام
    با توصیفی که کردید شما مبتلا به ناهنجاری پای پرانتزی نمی باشید. احتمالا به علت نرمی استخوان شکل استخوان درشت نئی شما کمی تغییر کرده است. به هر حال این تمرینات هیچ تغییری در حالت پای شما ایجاد نخواهد کرد.
    موفق، شاد و سالم باشید

  289. سلام * من موفق نشدم ازتمرینات برای تحقیقم کپی بکیرم * ممنون

  290. سلام ایا با دوچرخه ثابت اگه با لبه داخلی پا ورزش کنیم تاثیری روی پای پرانتزی داره من احساس میکنم بااینکار عضلات ران قوی شده و زانوبه هم نزدیک میشه نظر شما در این مورد چیه با تشکر فروان

   • با سلام
    این کار را توصیه نمی کنم چون به زانو فشار بیش از حدی وارد می شود و احتمال آسیب مزمن در زانو افزایش می یابد.

  291. باسلام.چندوقت پیش نظر گذاشتم جواب دادین ممنون.
   میشه چندا متخصص حرکت اصلاحی تو مشهد معرفی کنین

  292. سلام خیلی عالی بود! ممنون ازین کارتون!

  293. سلام
   من پسری ۱۷ ساله هستم که پاهای پرانتزی دارم
   وقتی که می ایستم فاصلهی بین دو زانوم تقریبا ۳ انگشته می خواستم به دونم که با فیزیو تراپی به حالت عادی بر می گرده یا نه؟

  294. salam.man 17 salame va paham parantezie.saq pam ham yekam kamani shode.fasele beine zanou ham 4cm hastesh va mikhastam bedoonam ke in tamrinat baraye man ham khobe va asre mosbat mizare ya na?va inke man ba kami feshar zano hamo kamel be ham michasponam va dar on soorat saq paham ham tabiee be nazar mirese.lotfan age mishe javab bedin.mamnoon

   • سلام
    با این شرایطی که بیان کردید به احتمال زیاد موثر خواهد بود
    لطفا از ارسال نظر با حروف انگلیسی اجتناب کنید

  295. سلام ساق پای من کمانی و زانویم پرانتزیست الان حامله چکارهای لازمه که فاصله زانوهام بیشترنشه درضمن برای دردزانوی چپم زانوبندکشگک بازاستفاده میکنم

   • با سلام
    مبارک باشه!
    بهتره از این نوع زانو بند استفاده نکنید.
    برای راهنمایی بهتر بفرمائید که چند ماه از بارداریتون میگذره؟

    • سلام من ۲۲ سالمه زانوهام ضربدریه قدم۱۸۰ وزنم ۸۳ کیلو کف پا صاف. فاصله قوزک پاهام از هم ۶-۵سانت میشه دوست ندارم عمل کنم خواشا کمکم کنید بتونم این فاصله رو کم کنم. از نظر ظاهری خیلی ناراحتم میکنヌ. قبلا هم براتون ایمیل فرستادم ولی جوابی ندادید .ممنون میشم اگه راهنماییم کنید با تشکر

     • با سلام
      تا حالا دکتر رفتید؟
      زاویه سر استخوان ران و گردن استخوان ران؟
      از کی پای ضربدری داشتید؟

      • سトام نخیر دکتر نرفتم ولی شنیدم دکترا اکثرا میگن که باید جراحی بشه.سوال دومتون رو نمیدونم زاویه سر استخوان ران و گردن استخوان ران رو باید چطور بدست بیارم؟ باید برم دکتر؟
       این مشکل رو از بچگی داشتم ولی مطمئا نیستم که همینقدر بوده یا به مرور زمان بیشتر شده . درکل ۳یا۴ساله که به این موضوع دقت کردم و دارم پیگیر میشم. من تحرکم زیاده ۴ ساله که بوکس هم کار میکنم ولی هیچ دردی در ناحیه زانو احساس نمیکنم.

      • برای اندازヌ گیری زاویه باید به پزشک مراجعه فرمایید.

  296. سلام.
   پاهام پرانتزبه یعنی پرانتزی شده تو عکسای بچگیم اینجوری نبود.
   وقتی یکی بهم میگه پاهات پرانتزیه افسردگی میگیره منو و اعتماد به نفسم صفر میشه.
   استخر,فوتبال و… میرم شرت نمیپوشم فقط با شلوارک میرم..
   خواهش میکنم کمکم کنین.
   الان ۱۸ سالمه کم کم دارم میرن تو سن جوونی ولی با این وجود اصلا دوس ندارم..

   • با سلام
    سینا جان افسردگی نداره. توی ایران جمعیت زیادی (بخصوص در آقایان) این عارضه را دارند.
    خوب شما مطالب سایت را بخوانید و اگه باز سئوال و راهنمایی خواستید من در خدمتتان هستم.

  297. با سلاナ من تمرینهای گفته شده را به مدت بک هفته انجام دادم اما زانوهام خیلی خیلی درد گرفت اینو میدونم که چون میخواهیم بعد از این همه سال تغییرشون بدیم طبیعیه ولی دردش شدید بودآیا ادامه بدم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید چه شنایی در آب (قورباقه یا پای کرال یا دوچرخه) کدوم برای این مشکل مفید است سپاس فراوان

   • سلام
    در صورتی که عاضه شما ساختاری باشد انجام این تمرینات سبب بروز درد شدید در شما خواهد شد. اما اگر عاضه شما فانکشنال می باشد و بعد از انجام تمرینات درد شما شدید است، بهتر است انجام تمرینات را برای چند روز متوقف کنید و سپس برای مدت چند هفته فقط تمرینات کششی را انجام دهید. برای عاضه شما انجام شنای قورباغه مضر می باشد. انجام شنای کرال هم کمکی به رفع عارضه شما نمی کند.

  298. سلام تا چند سالگی امکان اصلاح پای پرانتزی فانکشنال باتمرフنات ورزشی وجود دارد؟

   • سلام
    هرچه سن بالاتر رود امکان اصلاح کمتر است. در مواردی که فرد دچار ارتروز و سایر بیماری ها و حوادثی شود که باعث تغییر ساختاری در مفصل می شوند امکان اصلاح عملا از بین می رود.

  299. سلام
   ایا نشستن به شکل ۴زانو باعث پرانتزی شدن پاهابه صورت فانکشنال یاساختاری میشود؟
   یه سوال دیگه
   ایاحتی فاصله کم بین زانو هانشانه پای پرانتزی است؟یا یک کم فاصله میتواندطبیعی باشد؟

   • سلام
    نشستن ۴ زانو باعث تغییرات عضلانی و لیگامنتی می شود که اگر این تغییرات در سنین پیش از بلوغ اتفاق بیافتد می تواند بر ساختار اسکلتی تاثیر بگذارد و تغییراتی را به وجود آورد.
    فاصله کم در حدود ۱ سانتی متر در بزرگسالان طبیعی است.

  300. سلام من پسر و ۱۷ ساله ام.زانوی کمانی یعنی قوس به طرف بیرون.من الان نمیدونم که ساق های پایم کمانی است یا اینکه بین زانو هام فاصله است ؟ چه جوری تشخیص بدم.

  301. اقای رستمی میشه ورزش هایی برای چاق شدن ساق و مچ پا معرفی کنید؟

  302. سلام . ایا نوع کفش خاصی برای پا پرانتزی ها هست؟ با تشکر از راهنماییتون

  303. اگه ممکنه همین مطالبو به ایمیلم بفرستین .ممنون

  304. سلام من واسه دانشگاه افسری قبول شدم میخام برم امتحان بدنی پام یه خرده پرانتزیه ولی بᄃ زور بهم میچسبونمشون به نظر شما آیا این مسئله مشکل درست میکنه؟؟؟

   • بستگی دارد به ارزیاب و نوع رشته ای که می خواهید تحصیل کنید. اگر ارزیاب سختگیر باشد شاید مشکل ساز باشد و اگر رشته ای مانند خلبانی باشد که سختگیری بیشتر می شود. اگر فاصله دو زانویتان کمتر از ۱ سانتی متر باشد احتمالا مشکلی برایتان به وجود نمی آید

  305. NiCe.خیلى خیلى ممنون.

  306. ۲۲سال.مونث.قدم ۱۷۰وزنم ۶۰ممنون میشم اگه کمکم کنید.

  307. سلام خسته نباشید اقای رستمی من دانشجوی رشته تربیت بدنی هستم میخواستم یک پروتکل حرکت درمانی پا پرانتزی تهیه کنم اگه مطب وعکسی دارید برام بفرستید خیلی ممنون

  308. باسلام
   من مشکلی که دارم اینه که اصلا ران هام با ساق پام تناسب نداره ران جاق وساق پای لاغر دارم این مسئله ازنظر روانی خیلی اذیتم میکنه لطفا اگه میشه ورزش هایی برای چاق شدن ساق پا بهم معرفی کنید.درضمن ساق پاهام از هم فاصله داره ایا این نشونه پرانتزی بودن پاهستش؟ممنون میشم اگه کمکم کنید

  309. یه سوال.پای من ساختاریه یعنی ناامیᆵ باشم؟چون بدنسازی میرم برای اصلاح پاهام.دیگه نرم؟فقطو فقط عمل جواب میده؟

   • با سلام
    اگر ساختاری باشد با این حرکات و سایر حرکات اصلاحی قابل اصلاح نیست. اگرچه من عمل جراحی را نیز توصیه نمی کنم مگر در موارد خاص!

  310. عالی بود
   حرکات کاملا صحیح بود
   حرکت اصلاحی توپی بود

  311. مرسی از اینکه به فکر همه چی هستید.ایا در سنین بالاتر این نرمشها جواب میدهد

   • با سトام
    در مواردی که تغییرات ساختاری در سیستم اسکلتی ایجاد نشده باشد، امکان اصلاح وجود دارد. ولی درصد موفقیت و تاثیر گذاری تمرینات کمتر می باشد

  312. پاهای من پرانتزیه ساختاریه.یعنی پاهام خوب نمیشه باانجام این تمرینات؟

  313. سلام زانوی بنده به صورتی است که وقتی این تمرین را انجام میدهم شکل بهتری پیدا میکنه طاق باز میخوابم و پنجه پا رو به بیرون _مثل چارلی چاپلین ) بعد با زانوی صاف یک پا را بالا میاورم.. چندین بار این کار را انجام میدهم .بعد پای دیگر . این تمرین باعث میشه شکل ظاهری بهتری زانو ها پیدا کنه .. در ضمن زانوی من پرانتزی است یعنی بین زانو ها ۲ سانت فاصله است .. و با اون تمرین که به بغل بخوابم و پا ها رو از هم باز کنم بدتر میشه … ببخشید مشگل من کجاست و ایا تمرین دیگه ای هم برای من وجود داره ممنونم

  314. سلام خیلی ممنون از راهنماییتネن من تمریناترو شروع میکنم امیدوارم نتیجه بگیرم.

  315. با سلام و سپاس از مطالب خوب و مفیدتون
   ۱- این مشکل پای پرانتزی شیوع خیلی زیادی در بین مردم داره لطفا مقاله ای جهت پیشگیری زود هنگام و علت ابتلا اکثر مردم به این عارضه در سایت قرار دهید (اطلاع رسانی باعث آگاهی قشر وسیعی میشه و میشه جلوشو گرفت)
   بازم ممنون منم شروع میکنم خبر پیشرفتو بهتون میدم ورزشهایی که گذاشتید خیلی کاملتر از اونهاییه که پزشکان بهم دادم یا توی سایتها دیدم
   برقرار باشید.

   • با سلام. خواهش می کنم شما لطف دارید.
    پیشنهاد بسیار خوب هست. اگه وقت اجازه بده حتما این کار را میکنم. به زود آموزش های حرکات بیشتری در سایت قرار خواهد گرفت.
    برای شما در انجام تمرینات آرزوی موفقیت دارم

   • ببخشید در تمرین شماره ۳ افزایش قدرت عضلانی منظور از بیرون چرخیدن پا به سمت خارج به طرف زمین است یا کمر اگر میشه توضیح بیشتر بدهید سپاس

  316. میشه یک عکس از ساق پای کمانی بگذارید؟

  317. سلام
   لطفاًحرکات اصلاحی برای زانوهای ضربدری را هم بفرمائید.
   با تشکر

   • سلام
    بعد از ماه رمضان اینکار را خواهم کرد. الان به دلیل عᆵم دسترسی به فضای ورزشی و ورزشکار امکان عکس برداری نمی باشد.

    موفق، شاد و سالم باشید

  318. استاد میشه برای ساق پای کمانی هم چنتا حرکت برای من بفرمایین خدا عمرتون بده

   • وقتی ساق پا کمانی می شود یعنی شکل استخوان تیبیا(درشت نئی) تغییر کرده است و این تغییرات برگشت پذیر نیستند.

  319. سلام خسته نباشید من فاصله بین زانوهام نیم سانت شاید ۱ سانت باشه بیشتر ساق پام انحراف داره این تمرینا روی ساق پاهم موثره؟

   • سلام ممنون
    اگر منظورتان این است که ساق پا کمانی شده است. نه این تمرنات نمی تواند بر روی کمانی شدن ساق پا تاثیر داشته باشد.

  320. با سلام من دختری ۲۴ ساله هستم که پاهای پرانتزی دارم آیا با انجام تمرینات پاهایم صاف می شود ؟ من خیلی نگران هستم و نمی خواهم عمل جراحی انجام دهم

   • با سلام
    بارها جواب سئوالات مشابه داده شده است. لطفا در سایت کمی جستجو کنید تا جواب خود را بیابید.

   • با سلام
    بارها جواب سئوالات مشابه داده شده است. لطفا در سایت کمی جستجو کنید تا جواب سئوال خود را بیابید.

  321. سلام دختری ۲۲ساله هستم که زانوهای پرانتزی دارم فاصله بین زانوهام ۳انگشته هنگام راه رفتن پاهایم درد میکند و زود خسته میشه آیا نیازی به عمل جراحی دارم یا با ورزش کردن هم اصلاح میشود ؟

  322. سلام اقای رستمی من از بچگی عادت داشتم قورباغه ای بشینم حتی الان هم خیلی راحت و بدون احساس درد مبتونم اینجوری بشینم اما اطرافیانم میگن علت پرانتزی شدن پاهام همین بوده درصزرتیکه شما گفتین در مواری برای اصلاح ازین حرکت استفاده میشه ” الان موندم این مدلی بشینم مشکلی نداره؟ یا نشینم عارضه رو تشدید میکنه؟

   • با سلام
    قبلا هم در این رابطه سئوال پرسیده بودید. نشستن قورباغه ای در بعضی موارد می تواند یکی از روش های اصلاح زانوی پرانتزی باشد. در رابطه با شナا نیازی به انجام این تمرین نیست. به طور کلی هر دو روش نشستن قورباغه ای و ۴ زانو صحیح نمی باشد و نشستن به ایニ دو روش می تواند در فرد ناهنجاری پای پرانتزی یا ضربدری را سسب شود. شما هم بهتر است از این روش نشستن استفاده نکنید.
    موفق باشید

  323. با سلام مجدد
   خیلی ممنون از توجهتون .
   من یه درخواستی داشتم ازتون … اگه ممکنه میتونید چند حرکت قدرتی جدید هم معرفی کنید که برای انجامش نیاز به ۲ نفر نباشه . مثلآ من خودم اکثرآ چون تنهام مᆲبور میشم از حرکت های قدرتی شماره ۳ و ۴ صرف نظر کنم و انجامشون نمیدم .
   بازم ممنون از زحماتتون .
   من و خیلی های دیگه منتظر پست های مفید و جدیدتون هستیم .
   خسته نباشید .

   • سلام
    خواهش می کنم
    بله حتما حرکات جدید معرفی می کنم. البته به علتی که وقت آزاد کم دارم ممکنه که یک هفته دیگه بتونم پست جدید بذارم.
    موفق باشید و سالم

  324. سلام
   با تشکر از زحماتᆰون برای کمک به مردم . . .
   من ۲۱ سال دارم و ۳ ماهه که این تمرینات رو انجام میدم . شکل پاهام به طور محسوسی عوض شده و صاف تر به نظر میاد . اما کم شدن فاصله ی بین ۲ زانو کمتر محسوس بوده . فکر میکنم اول حدود ۴ سانت بود و الان نزدیک به ۳٫۵ سانت شده . روند پیشرفت چطوره از نظر شما ؟ در ضمن من میتونم بدون خم کردن پاهام زانو هامو با انقباض به هم برسونم. تمرین ۵ کششی رو هم که انجام میدم تا چند ثانیه فاصله ی زانوهام به ۲ سانت هم میرسه و میمونه . این نشونه خوبیه نه ؟
   من راجع به این تمرینات یکم ابهام دارم . شما فرمودید که باید روزانه ۳۰ تا ۴۵ دقیقه انجام بشه اما در رابطه با تعداد چطور ؟ ایا تمام این تمرینات باید در ۳ ست ۱۲ تایی انجام بشه ؟ مثلآ حتی تمرین های ۳ و ۴ کششی هم ۳ تا ۱۲ لازم داره ؟
   اگه یه رفع ابهام واسه تعداد تمرین ها بکنین خیلی ممنون میشم .
   بی صبرانه منتظرم . بازم ممنون از زحماتتون .

   • سلام. خوشحالم که تغییری در پاهایتان مشاهده کردید. به زودی در یک پست تازه به سئوالات شما پاسخ خواهم گفت و تمرینات تازه ای را هم معرفی خواهم کرد.

  325. واقعا ممنونم از راهنماییتون

  326. منظورم تمرین ۲ کششی بود، خب اینجوری فشاری که به زانو میاد باعث نمیشه بیشتر از هم دور شن؟ آخه مچ پا ثابته و زانوها از هم دور میشن

   • نه! در این حرکت هدف کشش عضلات Adductor ران می باشد. شما در اکثر کسانی که زانوی پرانتزی فانکشنال دارند کوتاهی این عضلات را می توانید مشاهده کنید. در این تمرین کل پا با فشار دست از هم دور می شود. یعنی وقتی که با دست به ران هایتان فشار می آورید تا از هم فاصله بگیرند باید اجازه بدهید که مچ پاهایتان نیز از هم دور شوند.

    در ضمن این تمرینات را می توانید جایگزین کنید.

    http://www.exrx.net/Stretches/HipAdductors/KneelingGroin.html

    http://www.exrx.net/Stretches/HipAdductors/LyingWallGroin.html

  327. سلام … فلسفه ی تمرین ۲ چیه؟ بیشتر به نظر میرسه واسه درمان پای ضربدری باشه تا پرانتزی !!

   • سلام
    اگر منظورتان تمرین دو کششی است. این تمرین برای کشش عضلات Adductor ران می باشد و این کشش و سایر کشش هایی که بر روی این عضلات انجام می شود می تواند در مواردی که کوتاهی این عضلات سبب برهم خورد توازن عضلانی و بروز پای پرانتزی شده است، مفید باشد.

    اگر منظورتان تمرین دو قدرتی می باشد. این تمرین سبب افزایش قدرت عضلات Abductor ران و عضلات پرونئال می شود. تقویت این عضلات در صورتی که به علت ضعف آنها پای پرانتزی به وجود آمده باشد، می تواند مفید واقع شود.
    موفق باشید.

  328. آیا این نوع از زانو بند رو توصیه می کنید؟ توضیحات در مورد زانو بند برای مشکل زانوی پرانتزی است.
   http://www.teknotan.ir/?content=detailmahsulat&type=2&id=63

  329. سلام من مربی ایروبیک و بدنسازی هستم.
   مطالبتون بسیار مفید و آموزنده است برام!

   لطفا مطالبی رو که فکر میکنید میتونم استفاده کنم بهم بگید!
   خیلی ممنون. :rose: :rose:

  330. مگه فاصله بین پاهای یه آدم قد کوتاه با یه آدم قد بلند باید باهم مقایسه بشه.یعنی مثلا ۳ سانت آدم ۱٫۷۰ با آدم ۱٫۹۰ یکیه ؟؟؟

  331. استفاده از زانوبند در درمان زانوی پرانتزی موثره؟

  332. سلام آقای رستمی.

   لطفا در مورد تمرین ۲افزایش قدرت عضلانی کمی بیشتر توضیح دهید.
   در موقع هل دادن توپ در جای خود ثابت بمانیم؟

   • با سلام

    بله باید در حالی که ثابت سر جای خود ایستاده اید با لبه خارجی یکی از پاها توپ را هل بدهید و در ادامه پا را بالا بیاورید. به توپ ضربه نزنید بلکه توپ را هل بدهید.
    موفق باشید

  333. برای نتیجه گرفتن از انجام حرکات اصلاحی روزانه چند دقیقه باید تمرینات را انجام داد؟

   • حداقل زمانی که باید به انجام روزانه این تمرینات بپردازید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه می باشد. توصیه من به شما این است که هر روز تمرینات را انجام دهید تا تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد (حتی روزهای تعطیل).

  334. سلام در مورد اقا مسعود که گفت شبا وقت خواب پاهاشو با روسری میبنده این テار باعث میشه به مرور فاصله کمشه؟تاثیر داره؟

  335. بچه ها به نظرتون لزومی هست که احساس بدی ذاشته باشم نسبت به پام. احساس میکنم پای پرانتزی یه نوع معلولیت هست

   • با سلام
    بر اساس مطالعاتی که من داشته ام بیشتر افراد در کشور ما حداقل یک ناهنجاری بدنی دارند. گاهی اوقات ناهنجاری بدنی آنها مانند پای پرانتزی آشکارتر می باشد. من با اعتقاد شما که پای پرانتزی یه نوع معلولیت می باشد کاملا مخالفم. شما اگر شیوه صحیح زندگی با توجه به ناهنجاری پای پرانتزی را انتخاب کنید مشکل حادی در طول زندگی نخواهید داشت.
    شاد،موفق و سالم باشید.

  336. سلام .من ۲۱سالمه و پای پرانتزی دارم و فاصله ی پاهام۳انگشت هست و خیلی ناراحتم از این موضوع نمیدونم چیکار کنم تنها کاری که میکنم شبا برای خواب پاهام را جمع میکنم و با یک روسری انها را بهم میبندم که وقتی پاهام را دراز کردم قشار به پام بیاد وبه مرور فاصله کم شه پیش دکتر رفتم چند تا نرمش داد که احساس کردم که اذیت میشم و انجام ندادم حالا میخوام بدونم این کاری که میکنم کافیه یا نه؟ در ضمن خیلی اعتماد به نفسم پایین امده چون پای پرانتزی نظر مردم را جلب میکنه و مردم نگاه میکنند نمیدونم کی زنم میده. خواهشا جواب را رو همین صفحه بدید

   • مسعود عزیز
    تنها به سئوالاتی که از طریق فرم طرح سئوال ارسال شده پاسخ داده می شود. از طرح سئوال در کامنت خودداری فرمائید. شما با مطالعه بخش طرح سئوال و سایر نوشته ها در رابطه با زانوی پرانتزی می توانید مطالب مفیدی در رابطه با مشکلتان دریافت کنید.
    اگر پاسخ سئوالاتتان را نیافتید، سئوال خود را به صورت واضح تر ارسال نمائید.
    موفق باشید و تندرست

  337. آقای رستمی هر مطلبی که احساس می کنید به درد پایان نامم میخورد ممنون میشم واسم بفرستین.

  338. ممنون از لطفتون .

  339. سلام پای من پرانتزی هست و فاصله بین زانو هام ۲-۳ سانت هست لطفا یگین که آیا با انجام این حرکات می توانم این بیماری را اصلاح کنم و آیا پای من به عمل جراحی نیاز دارد یا نه؟ لطفا راهنماییم کنید

   • امیر حسین عزیز تنها به سئوالاتی که از طریق فرم طرح سئوال ارسال شᆵه پاسخ داده می شود. از طرح سئوال در کامنت خودداری فرمائید. شما با مطالعه بخش طرح سئوال و سایر نوشته هᄃ در رابطه با زانوی پرانتزی می توانید مطالب مفیدی در رابطه با مشکلتان دریافت کنید.
    اگر پاسخ سئوالاتتان را نیافتید، سئوال خود را به صورت واضح تر ارسال نمائید.
    موفق باشید و تندرست

  340. با آرزوی موفقیت هرچه بیشر خود شما و سایتتون.امیدوارم که از معلومات و حرکتهای اصلاحی که به عکس کشیدن هم من و هم دیگران حداکثر فایده را ببرند
   بازهم تشکر

  341. ممنون از اینکه پاسخ دادید .
   البته راجع به اینکه معمولا پس از انجام این حرکات در چه مدت زمانی تاثیرش مشخص میشه اظهار نظر نفرمودید .
   اما باز هم ممنون که سریع جواب دادید امیدوارم منم با انجام این حرکات نتیجه بگیرم .
   خسته نباشید .

   • خواهش می کنم
    پاسخ روشنی نمی توان داد که چه مقدار طول خواهد کشید. بستگی به عوامل مختلفی دارد. ولی مسلما اگر تغییراتی در ماه اول مشاهده کردید مطمئنا با تلاش در انجام و پیگیری تمرینات می توانید تا حد زیادی از فاصله دو زانو کم کنید.
    موفق باشید

  342. سلام. واقعا ممنونم. خیلی کامل و عالی بود. اگر ممکنه برای سایر ناهنجاری های زانو هم حرکات را به این شکل آموزش بدید. باز هم ممنون

  343. با سلام و خسته نباشید
   من پای پرانتزی فانکشنال دارم و تقریبا از ۶ سال پیش این وضعیت برام به وجود اومده الان ۲۰ سالمه و فاصله ی بین زانوهام نزدیک به ۴ سانت .
   امیدی هست که با انجام روزانه ی این حرکات مثلا طی ۲ سال این فاصله رو به ۱ سانت برسونم ؟
   ایا تا حالا همچین چیزی شدヌ ؟
   ممنون میشم اگر حتما بهم جواب بدید خیلی مهمه برام .

   • اگر عارضه شما فانکشنال باشد امکان اصلاح وجود دارد. اما تشخیص اینکه فانکشنال باشد یا نه با یک متخصص ارتوپد یا حرکات اصلاحی است. در سنین ۱۰ تا ۱۵ سال موارد زیادی را مشاهده کردم که فاصله ۳ سانتی متری تقریبا از بین رفته است. در سن بالاتر از شما ما موردی را خودم تجربه کردم که فاصله ۳/۵ سانتی به ۱ سانتی متر کاهش یافت.

    :no: در ضمن برای طرح سئوال از فرم طرح سئوال استفاده فرمائید. به سئوالاتی که در بخش نظرات ارسال می شود، پاسخ داده نمی شود. :no:

  344. ممنون عالی بودش برا یه تحقیق میخواستم خیلی کمکم رد مخصوصا عکساتون 😀